مصاحبه روحانی؛ شیک اما پوپولیستی

مصاحبه روحانی به جای اینکه گزارش صدروزه باشد گزارش کارهای دولت قبل بود. البته من هم اگر رئیس جمهور بودم اولین کاری که می‌کردم میراث تحویل گرفته را خیلی کامل و دقیق تشریح می‌کردم، اما نه به اسم گزارش صدروزه. وعده تحول کوتاه مدت اقتصادی از ابتدا منطقی نبود و در حالت خوش بینانه حکایت از بی‌اطلاعی از اوضاع کشور داشت که خود روحانی هم تلویحا به آن اشاره‌هایی کرد.

اینکه گزارش روحانی خوب بود یا نه به همه مردم مربوط است اما تناقض این روش با ادعای اخلاق و آرامش طلبی واضح است. وقتی کسی بخش اعظم حرف‌هایش را در رد و انکار رئیس جمهور قبلی قرار می‌دهد، خودش را همچنان در رقابت انتخاباتی می‌بیند، و حتی از خیر تکرار کنایه سرهنگ و دکتر هم نمی‌گذرد دیگر نمی‌تواند ژست اخلاق و آرامش بگیرد و از کنار گذاشتن کینه‌ها حرف بزند.

روحانی دیشب با اعتماد به نفس می‌گفت: «ما به دنبال احیای اخلاق هستیم، الحمدالله این احیای اخلاق را شاهدیم و می‌بینیم این اخلاق احیا می‌شود». و با این ادعا که «دولت به دنبال آشتی است» تأکید می‌کرد: «هدف باید این باشد که دل‌ها از کینه‌ها شسته شود، این کینه‌ها چیزی را حل نمی‌کند اما کینه‌ها باید حل شود».‌ ای کاش روحانی اول از همه این حرف‌ها را به خودش یادآوری می‌کرد و دستکم به رقبایش گوشه و کنایه نمی‌زد.

در مصاحبه‌ای که حتی یک سوال چالشی هم از روحانی پرسیده نشد حرفهای جالبی زده شد که بوی «پوپولیسم» می‌داد. مجری‌ها که شیفتگی حتی در حرکات و حالات صورتشان هم آشکار بود (به خصوص شهیدی فر) بیشتر سعی کردند متبرک شدن فضای کشور را به صرف حضور جناب روحانی دُرشت نمایی کنند. خود روحانی هم اصرار عجیبی بر آرامش فضای کشور به صرف حضورش در قدرت داشت.

روحانی در تعریف از خودش می‌گفت: «از نکات مثبتی که از آغاز این دولت تاکنون حس می‌کنم به وجود آمدن یک آرامش است نه فقط در سکه، دلار و مسکن، بلکه در جامعه، دانشگاه، بازار و مدارس و ورزش، همه احساس آرامش می‌کنند.» اما علت اصلی این آرامش پایان گرفتن جنگ تمام عیار با دولت است، و اینکه پروژه ساقط کردن دولت موضوعیتش را از دست داده و طرف مقابل هم موقعیتی برای پاتک ندارد.

پوپولیسم و تناقض به ارتباط پیروزی‌های ورزشی به آمدن روحانی و خوشحالی طرفدارانش هم رسید. شاید روحانی آنقدر ورزشی نیست که بداند مهم‌ترین نتیجه ورزشی بعد از انقلاب (المپیک لندن) در اوج جنگ سیاسی و اقتصادی علیه دولت به دست آمده و اصولا پیروزی‌های ورزشی ربطی به آمدن ایشان یا طنزهایی که در فضای مجازی ساخته می‌شود ندارد. پیروزی‌های اخیر هم طبیعتا در کارنامه دولت قبل محاسبه خواهد شد.

غیر از تکرار واژه مردم و مسئله تشکر مداوم، یک ادعای جالب انتشار احساس آزادی بود، و اینکه حتی «مذاهب، ادیان و اقوام مختلف احساس آزادی بیشتری می‌کنند». این نتیجه به نظرم کاملا احساسی و شخصی آمد چون دستکم فضای مجازی چنین چیزی دیده نمی‌شود. برای آن‌ها که مستقل هستند، منتقدین آقای مشهور به استوانه، یا آقایان برادران، و آنهایی که تمایلی به دولت قبل داشته‌اند، هنوز ترس و احتیاط بر فضا حاکم است.

بنده که شخصا احساس امنیت ندارم و ترجیح می‌دهم وارد موضوعات حساس نشوم و انتقادی نکنم. مثلا وقتی جناب روحانی از عزاداری مردم در محرم تشکر(!) کرد چندبار با خودم کلنجار رفتم که آیا نقدی بنویسم که حق مطلب را ادا کند یا نه؟ اما در اثنایش یاد زندان و سختی‌هایش افتادم و تنهای‌ای که حتی دوستان هم به تندروی متهم‌ام می‌کردند، پس به خودم قبولاندم که اگر احساس آزادی نکنم و آزاد بمانم بهتر است تا در زندان باشم.

نقطه قوت مصاحبه روحانی دکور و چیدمانش بود که حتی برای نحوه قرار گرفتن کتاب «دا» و صنایع دستی پشت سر روحانی هم فکر شده بود. همه چیز خیلی شیک و حساب شده بود اما محتوا اصلا آنچه ادعا می‌شد نبود. بخش مهم مصاحبه ارائه آمارهایی از وضعیت وحشتناک اقتصادی بود (که البته سالهای برای جبرانش وقت لازم است) اما با همه اسف بار بودنش شکر خدا تنها با حضور آقای روحانی رو به بهبود رفته است.

61 فکر می‌کنند “مصاحبه روحانی؛ شیک اما پوپولیستی”

 1. هشت سال هر چی خواستید گفتید، هر کیو خواستید زندان کردید، دهن هر کی رو که خواستید بستید، نتیجش رو هم دیدیم، انتظار چی داری؟ انتظار داری بیاد بگه گل و بلبل ئه گوجه رو بیاید از در محل ما بگیرید؟

  1. عرض کنم که بنده در عرض هشت سال گذشته هیچ کاره بوده ام و اواخرش هم اصلا آزاد نبوده ام! البته انتظار خاصی هم نداریم، اجمالا اینکه تناقض آشکاری ازشان سرنزند یا رفتارهایی نشان ندهند که آدم را یاد پوپولیسم و اتهامات دروغگویی و … بیاندازد.

 2. سلام
  معذرت میخوام بی ربطه ولی من چند بار مطلب “خیابان نواب “رو خوندم ولی منوجه نشدم
  طنز نوشتید یا جدی ؟ میشه حداقل کوتاه جواب بدی؟

 3. اون همه رو دعوت کرد به دوستی شما سوختی دیدی چی کار کنی اینارو نوشتی! هشت سال امسال شما کجا بودی؟ پوپولیست یعنی احمدی نژاد

 4. از قديم گفتن حقيقت تلخه!! بعد از 8 سال حرف حساب شنيديم و از ديدن دكور شيك و رئيس جمهور مودب و با سواد و مسلط به آمار و عدد ورقم (تازه مهندس هم نبود)و با شعور لذت برديم . دلمان براي ادبيات مودبانه تنگ شده بود 8 سال تحمل كرديم كاممان شيرين شد

  1. رئيس جمهور مودب و باسواد؟! كجاي حرفاي آقاي حقوقدان مودبانه بود؟؟ روحاني با كينه حرف ميزنه، شما يعني متوجه نميشي؟ احمدي نژاد اگه كوچه بازاري هم حرف ميزد با كينه حرف نميزد!!! اونوقت ايشون آمارشون كجا بود؟؟؟؟

  2. مسلط به آمار!
   هاها تقش در اومد که استاد نهاوندیان از اون پشت تابلو میگرفتن بالا اعداد ارقام رو به رویت آقای مودب و باسواد میرسوندن

  3. خوبه معنی مودبانه بودن رو هم دیدیم!!!!؟؟؟ 45 دقیقه کینه خالی کردن و امار کیلویی دادن ؟ اگه راست می گن مناظره احمدی نزاد را قبول کنن ؟
   خوش بود گر محک تجربه آید به میان/ تا سیه روز شود هر که در او غش باشد. …

  4. مسلط به آمار و ارقام
   ایشون هنوز فرق میلیارد رو با هزار میلیارد نمی دونن. بیخود نبود نهاوندیان فعال ترین فرد پشت صحنه بود

 5. سوال چالشی پرسیده شد.شما درست نگاه نکردین.دوره قبل اگه یادتون باشه رئیس جمهور به مجری اعلام می کرد چی بپرسه و چی نپرسه.که البته این کار از هرکسی وبرای هر کسی باشه مذمومه.فکر هم نمیکنم اینبار این اتفاق افتاده باشه.الله اعلم.اظهارات پوپولیستی نبود.گزارشی بود که قرار بود اده بشه هرچن که شاید همه از محتواش تا حدی خبر داشتند اما بهرحال قولی بود که داده شده بود و باید عملی میشد.درمورد موفقیتهای ورزشی باهاتون موافقم.ربطی به این دولت نداره و صرفا یک خوش شانسیه.درمورد اینکه پروژه ساقط کردن دولت موضوعیتش را از دست داده به نظرم اگر پروژه ای بود خود دولت قبلی با اعمال خودش باعث ایجادش بود و چون الان اون دولت و اون اعمال نیست قاعدتا این پروژه هم نیست.پس اگه دولت این سیاستو داره این خودش یه امتیازه.در مورد متهم شدن و زندان رفتن ببرای انتقاد فکر میکنم با کمال احترام شما هنوز تو فضای زمان رضا شاه سیر میکنین.درسته آزادی بیان نیست اما نه تا این حد.
  با احترام

  1. یه نظرم با این منطق باید گفت امام حسین هم مقصر بود چون او چالش ایجاد کرد وگرنه یزید که کاری نداشتند.
   2. این ادعا که رئیس جمهور قبلی می گفت پی بپرسند را از کجا درآوردی؟ ثانیا: حتی اگر اینگونه باشد باز سخنان و گزارشات احمدی نژاد هیچگاه پوپولیستی نبود و کاملا جدی بود. به قول ایشان خدمات دولت نهم و دهم روی زمین هست آمار و ارقام که نیست. مسکن مهر یک نمونه هست که تمام دولتهای قبلی در مسکن مانده بودند و متاسفانه این دولت اعلام کرده که مسکن تعطیل.

 6. البته آقایان هرچه بگویند وحی منزل است و هیچ کسی حق ندارد در درستی اعدادی که بیان می کنند شک کند. بلاخره آن مرد که هرچه میگفت دروغ بود رفته است و دولت راستگویان ژنرال بر سر کار آمده است!!!

 7. آقا از قدیم گفتن آسیاب به نوبت ! 8 سال ما غیر حزب اللهی دولت مکتبی و افراطی و احمدی نزاد دوست داشتنی شما و شاهکارهایش را تحمل کردیم حالا هم شما همان رای 50 درصد خورده ای ما راتحمل کنید ! گل گاو زبون هم گاهی بد نیست بخورید

  1. اقامامثل شماهانیستیم شماهاهم بااین حرفهاووعده وعیدها دلتون خنک بشه شادباشین ماهم شادمیشیم.شماهم خیلی غصه مارونخور کیفتوکن

 8. عاشق استناد به روحانی مچکریم شدم! آخه اینهمه دقیق؟!
  وزیر ورزش جدید عجب معجزه گری بودن که نیومده اینهمه موفقیت کسب کردیم! شاید هم از آرامش حاکم بر جامعه بوده که اینهمه موفقیت ورزشی داشتیم. گور بابای برنامه ریزیهای چندساله رییس جمهور قبلی!

 9. سلام.چند مطلب:1-از اینکه عالی ترین مقام اجرایی کشور اینچنین به دولت قبلی تاخت بسیار متأسف و متأثر شدم.2- اینکه استکبار بعد سالیان متمادی مجبور به نشستن پای مذاکره شود و دولت میوه این درخت تنومند را حاصل عملکرد 100 روزه خود بداند جفا در حق انقلاب می دانم.3- عملکرد مجری(شهیدی فر) تا اندازه ای سخیف می نمود.

 10. “ما به دنبال احیای اخلاق هستیم، الحمدالله این احیای اخلاق را شاهدیم و می‌بینیم این اخلاق احیا می‌شود». و با این ادعا که «دولت به دنبال آشتی است» تأکید می‌کرد: «هدف باید این باشد که دل‌ها از کینه‌ها شسته شود، این کینه‌ها چیزی را حل نمی‌کند اما کینه‌ها باید حل شود».”
  یا ایها الذین امنوا لم تقولون ما لاتفعلون…
  کبر مقتاً عندالله أن تقولوا ما لاتفعلون…

 11. من نه كار ايشونو درست ميدونم نه اينكه ميگم دولت قبل خوب بود . ولي كمال بي انصافيه اين حرفا. متاسفانه تو اقتصاد برا محاسبات به چيز چند راه حل يا فرمول متفاوت وجود داره . كه هركس با توجه به اهداف با نيتي كه داره از يكي از اون فرمولا استفاده ميكنه. كاش سياست مدارا واقعا به فكر مردم بودن نه كوبوندن هم ديگه.

  limit=false

 12. مملكت الان در آرامشه چون اونايي كه مملكتو همش شلوغ ميكردن يا آشفته نشون ميدادن الان در راسن . الان ارزون داره ميشه چون همونايي كه باعث گروني و احتكار بودن اومدن تو راس كار يا با باني و باعث اين جريانات دارن مذاكره ميكنن

 13. چند وقت پیش رفتم آرایشگاه و آقای آرایشگر وقتی بالا سرم رسید بعد از کلی کلاس گذاشتن گفت:کجا رفتید موهایتان را گند زدید.مگر آدم هرجایی می رود برای اصلاح مو و سرتان را درد نیاورم از اینکه این حرفه هم علم می خواهد و هم تجربه بگیر تا گفتن از خرابی موهایم ،کارش که تمام شد فیش نوشت برای صندوق و من هم پیش بند را در نیاورده نامردی نکردم و گفتم استاد من رو به خاطر نمی اورید گفت نه!گفتم صد روز پیش روی همین صندلی نشسته بودم و شما موهایم را اصلاح کردید. به روی مبارکش نیاورد و به کارش ادامه داد و من هم توی دلم می خندیدم از این همه بو……………………ق

 14. من طرفدار آقای روحانی بودم اما باید منصفانه حرف زد؛چند نکته در مصاحبه خبری رئیس جمهور بسیار زشت بود:
  1.از ایشان که با شعار اخلاق مداری بر سر کار آمده بودند و یکی از نقدهایشان در زمان انتخابات به بداخلاقی سیاسی دولت آقای احمدی نژاد بود، انتظار این بداخلاقی سیاسی نمی رفت
  2.از مجریانی استفاده شده بود که واقغا کارشناس خوبی نبودند(آقای شهیدی فر) و با حرکات سخیف…
  3.از آقای روحانی که ادعای تدبیر دارند آیا فکر نکردند گفتن برخی حرفها و سیاه نمایی ها آب ریختن به آسیاب دشمن است؟؟؟؟؟؟شکر خدا آرامش همیشه در این کشور حاکم بوده و سختی های اقتصادی همیشه به مقتضای هر زمان وجود داشته اما ایشان طوری صحبت می کردند که انگار منجی کشورند و مردم را از فقر و بدبختی و نا امنی نجات داده اند و شادی و نشاط را به ارمغان آورده اند.
  انتظار بیشتری از ایشان داشتم

 15. آرامش بازار و اقتصاد که طبع اون تاثیر مستقیمی بر آرامش مردم داره بخش عمده اش برمی گرده به قابل پیش بینی بودن. احمدی نژاد غیرقابل پیش بینی بود یکدفعه یک سازمان رو منحل می کرد، یک وزیر رو اخراج می کرد یا یک جمله جنجالی می گفت.

  در بازار بورس نیویورک گاهی سهام شرکت هایی که برخلاف پیش بینی تحلیل گران در یک فصل بیش از انتظار سود داشتند، کاهش پیدا می کنه. چرا که امکان داره نشان دهنده این باشه که سوددهی کوتاه مدت رو فدای برنامه استراتژی دراز مدت کرده اند. دولت روحانی تاحدی قابل پیش بینی هست. که حداقل تحریم های بیشتری وضع نمیشه. وزیری ناگهان عزل نمیشه. و دولت در کلامش دیپلماتیک است.

  در مورد ورزش، خود روحانی گفت دولت در مورد ورزش هیچ کاری غیر از دخالت نکردن، کاری نکرده. و این مجری ها بودند که هی سعی می کردن موفقیت های ورزشی رو در دامان روحانی بگذارند. در کل مجری ها بسیار غیرحرفه ای و حالت چاپلوسانشون مشمئز کننده بود.

  1. احمدی نژاد در عرصه سیاسی غیر قابل پیش بینی بود اما هیچ اقدام اقتصادی را به طور ناگهانی و بدون اطلاع به مردم انجام نداد.
   سازمان مدیریت هم کارش مدیریت نبود. جعبه سیاه تقسیم غنایم بود که هیچ مشابهی در هیچ کشوری ندارد. در همه جای دنیا اصل بر شفاف سازی است.

   اما چه کسی کارهایش غیر قابل پیش بینی بود؟
   همان آقایی که ناگکهان مصاحبه می کرد و می گفت بنزین 2000 تومان می شود! همان آقایی که ناگهان ادعا می کرد قحطی می شود! همان آقاییی که همه تصمیمات داخلی دولت را بدون اعلام قبلی نقض می کرد.

   الان جنگ با دولت تمام شده و این وصله ناجور و این شخصی که بی بلیط سوار شده بود و بی اتجازه وارد حریم قدرت شده بود پیاده شده! برای همین آرامش بر قرار است. یک راهنمایی می کنم:
   در این یکسال آخر ا تناژ صادرات افزایش یافت. اما پولی نصیب کشور نشد چرا که همه صادرکنندگان کالا و خدمات ترجیح دادند ارز حاصله را در بانکهای خارجی پس انداز کنند . در نتیجه نه امکان گرفتن
   مالیات بر در آمد از آنها وجود دارد و نه ارزی به کشور بر می گردد. در این شرایط البته رشد اقتصادی منفی می شود.
   در واقع اگر ارز فراوانی که صادرکندگان در این یکساله به دست آوردند به کشور باز می گشت قطعا پیش بینی احمدی نژاد در خصوصی رشد اقتصادی سه درصدی محقق می شد.
   اما باید گفت صادرکنندگان نه دلشان برای مردم و اقتصاد ایران می سوزد و نه برای رضای خدا کار می کنند. همه شان هم وابستگی سیاسی دارند.

   امروز هم بانک مرکزی 1450 نفر از بدهکارالن بانکی را از لیست ممنوع الخروج ها خط زد!

   لابد داستان قلعه حیوانات را می دانید.
   الان همان لحظه ای است که دیگر […]ها از آدمها قابل تشخیص نیستند.

   1. به جای رفرنس دادن های مبهم “اون آقایی” دقیق و شفاف رفرنس بدید.

    احمدی نژاد خارج از قدرت نبود آنچنان. فرماندار و استاندار و شهردار بود.

    1. بله، خاتمی هم مدتها وزیر و رییس تبلیغات جنگ بود. روحانی هم مدتها مسوولیت های کلیدی نظام را داشت. اما مهمتر این است که در هفته منتهی به انتخابات مردم شما را خارج از حاکمیت فاسد و یا حداقل با کمترین رابطه با آن تلقی کنند.

    2. خارج از قدرت یعنی خارج از جناح راست (ناطق نوری و … هاشمی) و جناح چپ(خاتمی و…. هاشمی) که دائما قدرت را مانند جمهوری خواه و دموکرات آمریکا قدرت را دست به دست می کردند.
     احمدی نژاد خارج از این قدرت فائقه بود که از ابتدا هاشمی وی را به رسمیت نشناخت
     یادتان رفته هاشمی سال 84 هم به احمدی نژاد تبریک نگفت و مدعی تقلب بود و سال 88 هم که فتنه را کلید زد.

 16. با احترام فراوانی که برای آقای روحانی قائلم ولی از حرکات مجریان بسی خندیدیم و از شیوه گزارش دهی وی که در این 115 دقیقه حتی 5 دقیقه هم گزارش عملکردی نبود و همش کوبوندن دیگران و خودتعریفی های بیش از حد بود خیلی متاثر شدم !

 17. سلام
  خوشا بحال خودم که اصلا یک ثانیه از این خود تعریفیها و بی انصافیها رو هم گوش ندادم.
  فکر کنم تفاهمنامه ژنو رو با عجله امضا کردند که به گزارش 100 روزه برسه!چون از برخی از اظهارات ظریف اینگونه بر می آمد که حتی از برخی از مفاد آن هم بی اطلاع بود مثل نیروگاه آب سنگین اراک

 18. بنام خدا
  در مورد شوی تبلیغاتی جناب روحانی فقط شعری را باز نویسی میکنم از
  حضرت حافظ که میفرماید :
  واعظان کاین جلوه در محراب و منبر میکنند
  چون به خلوت میروند ان کار دیگر میکنند
  مشکلی دارم ز دانشمند مجلس باز پرس
  توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند
  گوئیا باور نمیدارند روز داوری
  کاین همه قلب و دغل در کار داور میکنند

 19. من یه سوال دارم این همه آقای روحانی علیه دولت قبل حرف زد یعنی آدم فکر میکنه دولت قبل فقط یه بلدزر داشته که داشته خراب میکرده مردم هم اصلا یادشون نیست که بابا پس اون همه خدماتی که دولت قبل کرد چی بود
  شیطان به خاطر عصیان و تکبرش مقابل خدا از درگاه حق رانده شد اما به خاطر عبادت شش هزار ساله از خدا درخواست مهلت کرد و خدا هم این همه بهش مهلت داد حالا این احمدی نژاد که انصافا قبول دارم اشتباه داشته اما یعنی یه دستت درد نکنه هم بابت خدماتش نباید بهش گفت
  در ثانی فیلم تبلیغاتی اول کار و حرفای روحانی چه ارتباطی به گزارش صد روزه داره
  ته مطلب اینه که ایشون یه اشتباهی کرد خواست با این حرف که من یه برنامه صد روزه دارم رای به دست بیاره که آورد اما خوش هم خوب می دونست که صد روز کار خاصی نمیشه انجام داد جا داشت که به جای فرار از گزارش صد روزه و تشکیل دادگاه یه طرفه برای دولت قبل صادقانه به مردم میگفت این حرف من که گفتم صد روزه کار را درست می کنم اشتباه بوده آن وقت مردم به صداقتش ایمان می آوردند
  یه نکته دیگه هم اینکه علت ثبات نسبی در برخی از مسائل اقتصادی مانند بازار سکه و ارز این است اولا بازار دیگه گنجایش نداشت ثانیا دیگه احمدی نژاد سر کار نبود که بخواهند زمینش بزنند و باهاش دشمنی کنند
  در آخر من فکر می کنم جریان مذکور آنقدر از احمدی نژاد کینه به دل دارد که حتی اگر اون را اعدام هم بکنند باید جنازه اش را یک سال بر سر دروازه شهر آویزان کنند بعد هم آتشش بزنند و خاکسترش را به باد هوا بسپارند تا درس عبرتی بشود برای دیگران که دیگه کسی جرات نکنه خارج از باند قدرت و ثروت فکر ریاست جمهوری به سرش بزنه

 20. اشکال شما این است که با معانی تعابیر آقای روحانی به خوبی آشنا نیستید. شما تعابیر ایشان را با دید ایرانی-اسلامی معنا می کنید. درحالی که ایشان چندین سال زحمت کشیده و در انگلیس تحصیل کرده اند. لازم است شما هم زحمت بکشید و با ادبیات مفاهیم انگلیسی (معمولا خلاف مفهوم واقعی) آشنا بشوید. آنگاه میتوانید سخنان تحصیل کردگان انگلیسی از جمله جناب آقای روحانی را درک کنید!

 21. من یه سوال دارم این همه آقای روحانی علیه دولت قبل حرف زد یعنی آدم فکر میکنه دولت قبل فقط یه بلدزر داشته که داشته خراب میکرده مردم هم اصلا یادشون نیست که بابا پس اون همه خدماتی که دولت قبل کرد چی بود
  شیطان به خاطر عصیان و تکبرش مقابل خدا از درگاه حق رانده شد اما به خاطر عبادت شش هزار ساله از خدا درخواست مهلت کرد و خدا هم این همه بهش مهلت داد حالا این احمدی نژاد که انصافا قبول دارم اشتباه داشته اما یعنی یه دستت درد نکنه هم بابت خدماتش نباید بهش گفت
  در ثانی فیلم تبلیغاتی اول کار و حرفای روحانی چه ارتباطی به گزارش صد روزه داره
  ته مطلب اینه که ایشون یه اشتباهی کرد خواست با این حرف که من یه برنامه صد روزه دارم رای به دست بیاره که آورد اما خوش هم خوب می دونست که صد روز کار خاصی نمیشه انجام داد جا داشت که به جای فرار از گزارش صد روزه و تشکیل دادگاه یه طرفه برای دولت قبل صادقانه به مردم میگفت این حرف من که گفتم صد روزه کار را درست می کنم اشتباه بوده آن وقت مردم به صداقتش ایمان می آوردند
  یه نکته دیگه هم اینکه علت ثبات نسبی در برخی از مسائل اقتصادی مانند بازار سکه و ارز این است اولا بازار دیگه گنجایش نداشت ثانیا دیگه احمدی نژاد سر کار نبود که بخواهند زمینش بزنند و باهاش دشمنی کنند
  در آخر من فکر می کنم جریان مذکور آنقدر از احمدی نژاد کینه به دل دارد که حتی اگر اون را اعدام هم بکنند باید جنازه اش را یک سال بر سر دروازه شهر آویزان کنند بعد هم آتشش بزنند و خاکسترش را به باد هوا بسپارند تا درس عبرتی بشود برای دیگران که دیگه کسی جرات نکنه خارج از باند قدرت و ثروت فکر ریاست جمهوری به سرش بزنه

 22. من یه سوال دارم این آقایان که می گویند ما در زمینه توافقات هسته ای به موفقیت رسیده اند مگر چه کردند
  در زمان دولت قبل بود که توانستیم به غنی سازی ۲۰ درصد برسیم حالا این آقایون آمدند و گفتند ما ۲۰ درصد را تعلیق میکنیم و غرب هم به ما کلی شوکولات داد من یه سوال دارم اگه در دولت قبل با مقامتی که شد ۲۰ درصد غنی نمیشد امروز شما میخواستید چند درصد را تعلیق کنید تا به شما آب نبات بدهند کار این شیخ حسن کلا تعلیق کردنه یه روز ۳٫۵ درصد یه روز ۲۰ درصد تازه کلی بهش افتخار هم می کنند که ما توانستیم مذاکرات را به نتیجه برسانیم خوب اگه نتیجه اینه که خوب مذاکره نمیخواست همه برند بخوابند خود به خود همه چیز تعطیل میشه و سر انجام به نتیجه می رسه
  یعنی باید فعلا تا ۴ سال خون دل بخوریم و هر روز یه جای دلمون بلرزه که حالا می خواهند چه دسته گلی به آب بدهند

 23. مگه همین شیخ حسن نبود که در ایام انتخابات می گفت ما مسکن مهر را ادامه میدهیم یارانه ها در فاز اول ادامه می دهیم چون مردم روی این پول حساب کرده اند حالا چی شد که مسکن مهر شد عامل تورم و یارانه ها به این شکل کار غلط است در خوشبینانه ترین حالت باید گفت شیخ حسن بدون برنامه اومد جلو و بعد یهو دید که ای دل غافل رئیس جمهور شدیم حالا چی کار کنیم اما یه احتمال هم هست که این حرف ها بالاخره از پریدن مقداری از آراء جلوگیری میکنه شاید همون حرف ها باعث شد تا رای شیخ حسن اندکی از 50% بالاتر بره و . . .
  حالا یه سوال از حجاریان آیا این اقدام شیخ حسن تدلیس سیستماتیک نبود!!!؟

 24. سلام. تمرکز بر حمله به دولت قبل، به جای پرداختن مشروح، به کارنامه‌ی دولت، نشان دهنده‌ی خالی بودن چنته‌ی روحانی بود. او برای توجیه برآورده نشدن قول‌وقرارها، چاره‌ای جز فرافکنی و انداختن توپ در زمین دولت قبل نداشت.

 25. پایگاه رسمی اطلاع رسانی آقای سجاد صادقی راه اندازی شده است.
  مجموعه مقالات با ارسال و تایید ایشان درج می شوند.
  از حضورتان و در صورت تمایل بازنشر مطالب سپاسگزاریم..
  http://foreign-policy.blogfa.com
  آخرین مقالات:
  » پاسداری هوشمندانه از انقلاب اسلامی و دست آوردهایش در دوران پس از مذاکرات ژنو یک وظیفه ی ملی است
  » کار و تلاش مضاعف و سکوت توام با اخلاق مداری راز موفقیت است. قضاوت را به تاریخ بسپارید.
  » مقام معظم رهبری(دامت برکاته) نیازی به سخنگو ندارند، لطفا از آبروی ایشان خرج نکنید.
  » نقش رژیم غاصب قدس(اسرائیل) در ماه عسل پس از مذاکرات ژنو!!!
  » تفاوت های آنچه در ژنو امضا شده است با قطعنامه 598.
  » چرا تروریست ها دست از سر خاورمیانه بر نمی دارند؟؟؟؟
  » از اتحاد اروپایی تا جنگ جهانی سوم یک قدم راه است!!!!
  » چرا باید از تیم مذاکره کننده ایرانی حمایت کرد؟؟؟؟

 26. سلام
  […]
  من شخصا ارزو میکنم دولت موفق باشد حالا هردولتی
  ولی با این روحیه جناب شیخ و همکارانشون خوش بین نییتم
  چرا که موفقیت کشور ما تا الان هرچه بوده در قبال کارهای عمرانی و توسعه ای انجام گرفته .
  هزینه هایی هم داشته که بالا رفتن نقدینگی و تورم بوده .
  همه تورم بعد انقلاب فارغ از دوران جنگ و تحربم ها که عامل بیرونی بوده اندو بخاطر سرعت و هجم بالای توسعه و عمران بوده .
  که خود همین ابزار مقاومت ما در مقابل غرب بوده وهست که بعنوان نمونه میتوان به بیست درصد غنی سازی اشاره کرد .
  حالا دولت شیخ به بهانه کنترل نقدینگی همه کار توسعه ای و عمرانی را تعطیل کرده که به کنترل تورم برسد .
  علت بدبینی من هم به این دولت این هست .
  شاید از کنترل تورم به این نحو میخواهند بعنوان یک ابزار پوپو لیستی برای جذابیت دولتشان استفاده کنند.

  1. زهرا :
   من طرفدار آقای روحانی بودم اما باید منصفانه حرف زد؛چند نکته در مصاحبه خبری رئیس جمهور بسیار زشت بود:
   ۱٫از ایشان که با شعار اخلاق مداری بر سر کار آمده بودند و یکی از نقدهایشان در زمان انتخابات به بداخلاقی سیاسی دولت آقای احمدی نژاد بود، انتظار این بداخلاقی سیاسی نمی رفت
   ۲٫از مجریانی استفاده شده بود که واقغا کارشناس خوبی نبودند(آقای شهیدی فر) و با حرکات سخیف…
   ۳٫از آقای روحانی که ادعای تدبیر دارند آیا فکر نکردند گفتن برخی حرفها و سیاه نمایی ها آب ریختن به آسیاب دشمن است؟؟؟؟؟؟شکر خدا آرامش همیشه در این کشور حاکم بوده و سختی های اقتصادی همیشه به مقتضای هر زمان وجود داشته اما ایشان طوری صحبت می کردند که انگار منجی کشورند و مردم را از فقر و بدبختی و نا امنی نجات داده اند و شادی و نشاط را به ارمغان آورده اند.
   انتظار بیشتری از ایشان داشتم

   احسنت به شما گ اینقدر منصفانه نگاه می کنید.
   بنده هم طرفدار دکتر احمدی نژاد بودم ولی همیشه نقد منصفانه را هم داشتم. اما متاسفانه بعضی از به ظاهر اعتدالیون داس را برمی دارند و تبر می زنند!

 27. یعنی پوپولیسم بده ؟ بالای سکو از مردم پرسیدن که از ساعت چند اومدین اینجا پوپولیستی نبود ؟ بد نبود ؟ طرفدارای احمدی نژاد بهتره بی خیال ژست دمکراتیک و مدرن بشید اصلا به قیافه رئیستون نمیاد . شما هم که اظهر من الشمس بود حق و حساب بگیر مشایی و رفقا بودین . جمع کنید کاسه کوزتون رو

 28. 100 روز بعد:
  ما شیر را بین بچه های مدارس تقسیم کردیم
  اگر شیرها خراب بود باید این ملت اعتدال و تدبیر بدانند از زمان احمدی نزاد مانده بود
  ما مدارس را تعطیل کردیم تا نسل آینده ما را در ذهن بسبارد.ما به معلم ها بابت آن روزهای تعطیل حقوق دادیم.ما آلودگی را کم کردیم .ما یارانه را کم کردیم .و ما کوبن را دوباره آوردیم تا اجناس گندیده تر نشوند و در آخر ما انرزی هسته ای را از بین بردیم تا همه این دولت تدبیر و امید را هیچ وقت فراموش نکنند و دولت قبل را فراموش کنندو در آخر بو…………………ق

 29. سلام
  اینکه ذکر این روزهای یه عده ای شده: همه چی آرومه، من به تو دل بستم…
  خیلی خنده دار و ابلهانه ست…
  و اینجاست که باید بگیم: با کیا شدیم هفتاد میلیون!!!

  متن خوبی ست ولی زیاد علمی نیست اما در کل خوب بود
  یاعلی…

 30. سلام منو داشتم مطلبتون و نظراتتونو میخوندم . فقط میخوام بدونم این یاسمن کیه که این جمله رو گفت که : مملکت الان در آرامشه چون اونایی که مملکتو همش شلوغ میکردن یا آشفته نشون میدادن الان در راسن . الان ارزون داره میشه چون همونایی که باعث گرونی و احتکار بودن اومدن تو راس کار یا با بانی و باعث این جریانات دارن مذاکره میکنن
  قربون دهنش یه حرف راستم که بود ایشون زدن . آخ این حرف مونده بود تو گلوم . بزن کف قشنگ رو به افتخار این خانوم . دست مریزاد

 31. سلام،فقط می تونم بگم که قضاوت کاربسیار سختی است وبرای اظهارنظرباید برتمامی ابعاد یک موضوع احاطه داشت درصورتیکه ما فقط به قطره ای ازدریای بی کران سیاست دسترسی داریم وبه نظرمن فقط تاریخ درآینده پرده ازگذشته بر می دارد.

 32. خونه
  خونه
  خونه…
  دلمو میگم خونه
  ازاینهمه ندونم کاری و کج روی بابا حداقل یه خورده به صحبتای رهبرمون گوش بدیم راحت راهمونو میفهمیم…
  موندم تو کار این ملت… حیرون

 33. حسام الدین :آقا از قدیم گفتن آسیاب به نوبت ! ۸ سال ما غیر حزب اللهی دولت مکتبی و افراطی و احمدی نزاد دوست داشتنی شما و شاهکارهایش را تحمل کردیم حالا هم شما همان رای ۵۰ درصد خورده ای ما راتحمل کنید ! گل گاو زبون هم گاهی بد نیست بخورید

 34. سخنان مهم آیت الله قائم مقامی در دیدار با عدالتخواهان ولایتمدار و طلبه سیرجانی + فیلم و عکس
  باید این نهضت عدالتخواهی فراگیر شود؛ استمرار این حرکت و استقامت شما موجب اصلاحات اساسی در نظام می شود.
  -برای یک انسان حزب اللهی اصل ملاک این است که ببیند رفتار او، مورد رضایت ولی فقیه زمان قرار دارد یا ندارد، مکانیزم این که متوجه شویم چیزی مرضی آقا هست یا نیست، دائما سوال و پرسش و استفتاء و این ها نیست. در مکتب شیعه عقل اصالت دارد، انسان خودش باید بفهمد. / حرکت عدالتخواهان به ویژه برادرمان حاج آقای جهانشاهی تاکنون بر مبنای ضوابط و قانون و منویات ولایت بوده است و تخطی و تعدی در این جهت وجود نداشته است. استمرار این حرکت قطعا و یقینا موجب بهتر شدن امور می شود.
  http://yaran57.com/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D8%AF%D8%9B-%D8%A7/

 35. جالبه زمانی که مقام معظم رهبری بعد از انتخابات 88، می گفت آشوب خیابانی نکنید. اردو کشی خیابانی نکنید. مغازه های مردم و ‏مساجد را آتش نزنید. آن موقع از نگاه اقایان جامعه به آرامش نیاز نداشت و طیف هاشمی و روحانی و انصاری و ‏خاتمی (چپ و راست) گوش نکردند اما امروز که به حمد الله روحانی رای آورده و رهبری و مردم پذیرفته اند ‏آرامش خوب است. آقایان باید دقت کنند آرامش در جمهوری اسلامی ایران همیشه خوب است چه این دولت چه آن دولت. ‏نه اینکه آرامش با ما خوب است و بی ما حرام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *