به دنبال قیمت مناسب برای عقب گرد هسته‌ای

مذاکرات ایران و آمریکا طبیعتا باید در دولت قبل صورت می‌گرفت اما زمینه گفت‌و‌گو فراهم نشد. طرف غربی گرایش چندانی به تعامل با دولت گذشته نداشت اما‌‌‌ همان مقداری هم که تمایل نشان می‌داد از داخل به موانع جدی برخورد می‌کرد. دولت قبل در ماه‌های پایانی‌اش در محاصره سیاسی قرار داشت و به طور کلی از او سلب اعتماد شده بود. علیرغم اشتیاق دولت به مذاکره همه انتظار پایان دولت را می‌کشیدند. مذاکرات درباره عراق حتی در دوران جرج بوش ـ احمدی‌نژاد هم امکانپذیر شد و نمی‌توان امکان هر گونه مذاکره را در دوره قبل انکار کرد، اما در روزهای سلب اعتماد وقتی موضوع «تلفن قرمز» از طرف آمریکا پیشنهاد شد حتی زمینه بحث درباره آن هم به وجود نیامد.

مهم‌ترین دلیلی که مذاکرات فعلی را ایجاب می‌کند اقتصادی است. اقتصاد ایران علیرغم ادعا‌ها آسیب پذیر نشان داده است. اقتصادی که مشکل آب دارد طبیعتا در تأمین مواد غذایی ناپایدار است، در تولید نهاده‌های دامی وارد کننده است و نمی‌تواند جوابگوی مصرفی باشد که خودش تبلیغ می‌کند. اقتصادی که در فناوری خودکفا نیست و نمی‌تواند یک محصول لبنی ساده (مثل کره) را مستقلا تولید کند نمی‌تواند به استقبال تنگناهای اقتصادی برود. اقتصادی که صنعت خودرویش نیازمند واردات دائمی است در برابر فروشندگانی که به آن‌ها وابسته شده مقاوم نیست. استناد دائمی به ضرری که خود تحریم کنندگان می‌دهند هم مشکلی را از اقتصاد داخلی حل نمی‌کند.

شوک‌های ناشی از تحریم پس انداز‌ها و آرزوهای بسیاری از مردم را بر باد داد. تغییر برابری نرخ ارز، و موج گرانی که از کالاهای وارداتی شروع شد، به سرعت «قیمت معاش» را بالا برد و تورم ۴۰ـ۵۰ درصدی موجب عصبانیت مردم شد. «تورم عید اغنیا و عزای فقرا است». عصبانیت اکثریت مردم طبیعتا غررو ملی را در حاشیه قرار داده و این سوال را پر رنگ کرده که پرونده هسته‌ای چه مقدار ارزش هزینه کردن دارد؟ غنی سازی برای یک نیروگاه دیربازده و وابسته به روس‌ها، و نیروگاه‌هایی که ممکن است احداث و بهره برداریشان بیش از بوشهر طول بکشد چقدر فایده دارد؟ در دو سال گذشته تقریبا ثابت شد که اقتصاد ایران به زمان بیشتری برای مقاوم شدن در برابر تحریم‌ها نیاز دارد.

استقبال از دولتی که با شعار تنش زدایی و مذاکره با مسبب اصلی تحریم‌ها (آمریکا) به انتخابات وارد شد تا حدودی قابل پیش بینی بود. اگر فتنه سیاسی اتفاق نیافتاده بود چه بسا چنین دولتی با آراء بیشتری هم پیروز می‌شد و دائما با تحقیر اختلاف کمتر از یک درصدی آراء مواجه نمی‌بود. تا چند ماه پیش بسیاری از سیاسیون و کار‌شناسان رسانه‌ای نقش تحریم‌های بانکی و نفتی را نادیده یا ناچیز می‌گرفتند و مشکلات اقتصادی را به بی‌کفایتی دولت مربوط می‌کردند. اما در ماه‌های آغازین دولت فعلی، فعالیت معناداری در اقتصاد اتفاق نیافتاده و بیشتر تمرکز روی کم کردن فشار تحریم‌ها قرار گرفته است. این خود از اهمیت فوق العاده تحریم‌ها حکایت می‌کند.

از طرفی محاصره ایران باعث سوء استفاده دوستانی شده که صداقت کافی ندارند. ترکیه علیرغم انتفاع از تحریم‌های ایران مشکلات بسیاری را در منطقه ایجاد کرده و یک موج واپس گرا و خونریز سنی‌گری را علیه ایران و مقاومت دامن زده است. امارات که هنوز از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران است تمام تلاشش را در دشمنی با ایران انجام می‌دهد و به هر بهانه‌ای ادعاهای ارضی‌اش را تکرار می‌کند. روسیه هر جا که توانسته از ایران سوء استفاده کرده و حتی از تعهد به قراردادهای خودش ـ مثل تحویل اس ۳۰۰ ـ سرباز زده است. چین از توقیف سرمایه‌های ایران کاملا بهره‌مند و خرسند است و خریداران عمده نفت ایران (مثل هند و کره جنوبی) نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

ایران به یک برون رفت نیاز دارد تا بتواند «شکل تازه‌ای از بازی» را رقم بزند. اگر مذاکره کنندگان امکان صراحت درباره ابعاد و نتایج مذاکرات را داشتند شاید می‌توانستند آن را در برابر کسانی که متصلبانه و ایدئولوژیک مخالفت می‌کنند توجیه شده‌تر نشان بدهند. قدم نخست، انتشار پیام تعامل است که آثار خود را نشان داده؛ رابطه با آمریکا بهبودی پیدا نکرده اما نفس مذاکره عصبانیت اسرائیل و عربستان را در پی داشته است. قدم بعدی توافق هسته‌ای و کاهش تحریم‌ها خواهد بود و گام بعدی اگر متوقف کردن موج بیداری سنی در منطقه و بازگرداندن امنیت به سوریه، لبنان و عراق، و دور کردن جنگ از مرزهای ایران باشد ضربه مهمی به دشمنان منطقه‌ای وارد شده است.

بازیِ مقاومت و اتحاد اسلامی آنطور که ایران آرزو داشت جواب نداده است. حتی حماس که با کمک‌های ایران و سوریه ادامه حیات داده بود به سمت سلفی‌هایی رفت که علیه محور مقاومت می‌جنگیدند. انتخاب مرسی هم در مصر نزدیک شدن به تندروهای سنی بود و همین به سرنگونی‌اش کمک کرد. در این وضعیتِ پر از شکاف، ایران در بازی تازه می‌تواند از مذاکره با آمریکا به عنوان یک کارت منطقه‌ای استفاده کند. بهبود رابطه با غرب اولا پیام صلح طلبی ایران را به دنیا مخابره می‌کند و جنگ محتمل را دشوار‌تر می‌سازد، و ثانیا کشورهای رقیب ـ به خصوص عربستان و ترکیه ـ را نسبت به آمریکا بی‌اعتماد و احتمالا روابط آن‌ها را وارد موضوعات تازه‌ای خواهد کرد.

متأسفانه تغییر رفتار ایران موضوع اصلی مذاکرات قرار گرفته؛ غربی‌ها می‌خواهند ایران را تحریم ‌کنند و برای برداشتن‌‌‌‌ همان تحریم‌ها از ایران امتیاز بگیرند، به طوری که امتیازی ندهند و رفتار خودشان به هیچ وجه مورد بحث قرار نگیرد. لغو تحریم دربرابر توقف غنی سازی قطعا زورگویانه و مداخله جویانه‌ است، اما ایران به دلیل درگیر شدن با چالش‌های اقتصادی و سنگین شدن هزینه‌ها امکان حذف تحریم از مذاکرات را پیدا نکرد. این طنین یک عقب نشینی نسبی و تاکتیکی را برای ایران دارد. از طرفی آمریکا همیشه گزینه‌ای برای تهدید روی میز می‌گذارد اما ایران تقریبا چیزی برای ترساندن رقیب و امتیازگرفتن ندارد. جنگ را هم تنها توان دفاعی ـ و نه تهاجمی ـ ایران به تأخیر انداخته است.

شکست در جایی است که ایران نتواند قیمت مناسبی روی عقب گرد از برنامه هسته ای‌اش بگذارد. اگر آنطور که آمریکایی‌ها می‌خواهند این عقب گرد تنها با بازپس دادن قطره چکانی سرمایه‌های ایران انجام شود و تغییر محسوسی در وضعیت تحریم‌ها صورت نگیرد شکست ایران مسجل است. ضعف تیم دیپلماسی ایران که بیش از امتیازگیری دچار ذوق زدگی از برقراری رابطه هستند، و حتی با کنایه‌هایی آن را مصرف داخلی می‌کنند، این نگرانی را دامن می‌زند که شکست در تعلیق غنی سازی، بدون هیچ معامله دندانگیری، تکرار خواهد شد. با این حال، یک عقب گرد قابل بازگشت و با قیمت مناسب می‌تواند فرصتی برای تنفس و بازسازی به اقتصاد و سیاست ایران بدهد.

6 فکر می‌کنند “به دنبال قیمت مناسب برای عقب گرد هسته‌ای”

 1. سلام
  اينطوري مي نويسي خوشم مي باد. تا وقتي كسي تحريكت نكرده باشه، منطقي فكر ميكني ولي بعضي وقتا نميدونم چرا يهو آمپر مي چسبوني و از دايره منطق و حسابگري خارج ميشي

 2. سلام

  1. درخصوص مخالفت های عربستان و اسرائیل و مخالفت اخیر فرانسه؛ من این مخالفت ها رو بخشی از یه پروژه هماهنگ شده و به منزله بالا بردن هزینه مذاکره می دونم. به این معنی که امریکا همواره می تونه ادعا کنه که من که دارم با شما مذاکره می کنم در صورتی که شرکای اصلی من توی منطقه مخالف هستند.

  2. در خصوص تحریم، و توهم تاثیر مثبت تحریم هم باید عرض کنم که تحریم در سطوح پائین شاید بتونه کارگشا و مخرک چرخ تنبل ابداع کشور بشه، ولی وقتی تحریم از سطوح پائین تر به یکباره و در کوتاه مدت به سطوح وحشیانه شیفت پیدا می کنه عملا همه چیز رو فلج می کنه و توان عکس العمل رو از کشور می گیره.

  3. تحریم ها به هدف خودشون رسیدند و یا نزدیک شدند. هدف تحریم ها تاثیر روی دیدگاه مردم بوده که من فکر می کنم مردم از فشارهای اقتصادی خسته هستند. چرا که برای بسیاری از آحاد جامعه بسیاری از موضوعات سیاسی موضوعیت نداشته و مردم صرفا به دنبال معیشت خودشون هستند.

 3. سلام

  برای من دو مسءله مطرح است:
  1 اینکه ما دوست داریم چه اتفاقی بیفتد و به چه اتفاقی نیاز داریم یک سر ماجراست، اما سر دیگر ماجرا این است که آیا این خواسته ی ما مبتنی بر وافعیت هست یا نه، یعنی امکان وقوع آنچقدر است، حقیقتا این مسءله ی مطلوبی است که ما بتوانیم بر اساس عزت و حکمت و مصلحت و رعایت خطوط قرمز در مذاکرات کاری کنیم که تحریم ها بر داشته شوند اوضاع بهتر شوند و … اما این خواسته ی ما اگر با واقعیت ها نخواند فقط یک رویا ی بی تعبیر خواهد بود، جشکلاتی که شما بر شمردید درست است، اما چه کنیم اگر راه حل مذاکره راه حل نباشد، یعنی از این طریق این مساءل حل نشود، همیشه آن اتفاقی که ما دوست داریم نمی افتد، چه کنیم وقتی واقعیت با خواسته ی ما تفاوت دارد؟
  2 اینکه من احساس می کنم که دشمنی آمریکا می تواند پیچیده تر از این باشد که بخواهیم سطحی تحلیلش کنیم، نمی خواهم تندروی کنم اما من حتی اگر آمریکا تحریم ها را هم بردارد و نتیجه ی ظاهری مذاکرات توافق باشد نمی توانم به آنها )غربی ها( خوشبین باشم، البته برای کشور و مردم خوشحال می شوم اما فکری که خواهم کرد این است که نکند نقشه ی جدیدی کشیده باشند؟ و در یک پازل جدید رفع تحریم ها در نهایت و در آن نقشه ای که دارند به ضرر ما و نفع آنها تمام شود
  یا علی
  التماس دعا

 4. آه آه من قله الزاد و بعد الطریق
  ملتهای سنی شاید تحت تاثیر مذاکرات ایران و آمریکا قرار بگیرند و برچسب صلح طلبی جایزه بگیریم. اما دولتها راه خودشان را می روند…
  الان اصلا وقت خوبی برای مذاکره نبود…
  رهبر باید مردم را بسیج کند و روحانی هم اسباب در اختیار بگذارد…مملکت را بکارند و بددارند و اقتصاد مقاومتی را از حرف و شعار به عمل تبدیل کنند …آن وقت بروند مذاکره کنند که می دهید یا خودمان به دست بیاوریم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *