چرا اصطلاح «ساکتین فتنه» برای بعضی ناخوشایند است؟

طبیعتا کسانی که کارنامه سیاسی خوبی ندارند دوست دارند برهه‌ها و اتفاقاتی که باعث آشکار شدن واقعیت‌های نامطلوبی ـ مخصوصا درباره خودشان ـ می‌شود از حافظه روزگار پاک شود. بنابراین اصطلاحاتی مثل کاسب فتنه و راکب فتنه و… را می‌سازند تا شاید به این وسیله آنهایی را که دست روی حقایقی می‌گذارند مردد و مرعوب کنند. آن‌ها در نهایت نمی‌خواهند قبول کنند فتنه طرف موفقی داشته و طرف‌های مردودی. چون خودشان به طرف مردودین نزدیک ترند دوست دارند فتنه اساسا از یاد‌ها پاک شود! با اینحال، حوادث سال ۸۸ زنده‌ترین پرونده سیاسی در تمام سالهای آینده ـ برای همه اطراف قضیه ـ خواهد بود و «عاملین» و «ساکتین» فتنه هم یا باید توبه کنند یا اگر پررویی به خرج می‌دهند و دست پیش می‌گیرند باید تحملش را داشه باشند که افتضاحاتشان یک خط در میان به‌شان یادآوری شود.

دست و پا زدن با اصطلاحاتی مثل «کاسبین فتنه» کار کسانی است که می‌خواهند مهم‌ترین پرونده سیاسی سه دهه گذشته ـ که به خونریزی و مرگ و مهاجرت و حبس و شلاق منجر شده ـ به بایگانی سپرده شود و همه چیز از صفر شروع شود، انگار که هیچ اتفاقی نیافتاده، نه خیانتی صورت گرفته، نه آبرویی از کشور رفته، و نه کسی تقصیری داشته! تقصیری هم اگر بوده لابُد بر عهده محرکین و باعثین فتنه یا همکاران و همراهانش نبوده، بلکه بر ذمه کسانی بوده که در برخورد با فتنه گران اشتباهاتی کرده‌اند! مثلا مقصر احمدی‌نژاد است که در مناظره از کسانی اسم آورد، یا اینکه گفت آتش زنندگان و تخریب کنندگان خس و خاشاک‌اند. اصطلاح «کاسبین فتنه» زاییده زبان کسانی است که تقصیر احمدی‌نژاد را بیش از موسوی و کروبی می‌دانند و پرونده مجتمع سبحان را مهم‌تر از اقدام علیه قانون اساسی!

اما به نظر بسیاری فرصت پیروز بیرون آمدن از حوادث ۸۸ نهایتا تا ۲۶ خرداد بوده (که خبر حمله به پایگاه بسیج و «کشته شدن هفت نفر از هموطنانمان»! از صدا و سیما پخش شد). هر کس در فاصله ۲۳‌ام تا ۲۶ نتوانست تشخیص بدهد و موضع گیری صحیح و قابل دفاعی داشته باشد از دور خارج شده و «مردود فتنه» یا «ساکت فتنه» است (و صدا و سیما هم یکی از بازنده هاست). سیاست برهه‌های حساسی دارد که اگر کسی در‌‌ همان موقعیت تلاش نکند و از آن سربلند بیرون نیاید دیگر هر چقدر هم دست و پا بزند امکان جبران ندارد. چنین شخصی بهتر است به سیاست برنگردد و اگر هم بر می‌گردد باید با توبه برگردد، یعنی سرش را پایین بیاندازد و ادعا‌هایش را کاهش بدهد و عقب بنشیند، نه اینکه به استهلاک زمان یا فرار به جلو امید ببندد، یا به اصطلاح سازی و حمله به دیگران متمسک شود.

3 فکر می‌کنند “چرا اصطلاح «ساکتین فتنه» برای بعضی ناخوشایند است؟”

  1. با سلام
    انصافا قبلا هم مطالب شما را میخواندم قبل از فیلتر. الان نیز 3 مطلبتان را خواندم و استفاده بردم. بنازم شجاعت و مردانگی که تسلیم بولتنها و منابع محرمانه و… نشد.
    بنده از حامیان دولت و متهم به انحراف هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *