تکلیف مشایی در انتخابات چه خواهد شد؟‎

اگر احمدی‌نژاد مهره غافل گیر کننده‌ای رو نکند و نامزد اصلی دولت برای انتخابات پیش رو اسفندیار رحیم مشایی باشد سوال مهم این خواهد بود که تکلیف صلاحیت او در انتخابات چه خواهد شد؟ بعید به نظر می‌رسد که شورای نگهبان صلاحیت مشایی را تأیید کند و بعضی رسانه‌های خاص هم پیشاپیش این باور را دامن می‌زنند که کسی که رهبری او را برای معاون اولی رئیس جمهور شایسته ندانسته پس صلاحیتی هم برای تصدی ریاست جمهوری نخواهد داشت.

بسیاری از هم اکنون به اتفاقی فکر می‌کنند که سال ۸۴ معین و مهرعلیزاده را وارد انتخابات کرد. ابتدا شورای نگهبان صلاحیت این دو را رد کرد اما در فاصله بسیار اندکی با حکم حکومتی از طرف رهبری، هر دو نفر مجوز شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را پیدا کردند. این رفت و برگشت چنان سریع رخ داد که فرصت هجمه رسانه‌ای از اصلاح طلبان گرفته شد و فقط توانستند در برابر کار انجام شده موضع گیری مثبت یا منفی داشته باشند.

ظاهرا دوستی احمدی‌نژاد با مشایی آنقدر محکم هست که هیچ مخالفتی با او را برنتابد و تحمل حذفش از انتخابات را نداشته باشد. در صورتی که مشایی رد صلاحیت شود و امکانی برای شرکتش در انتخابات فراهم نیاید احتمال واکنش از طرف احمدی‌نژاد وجود خواهد داشت. وقتی عده زیادی در اطراف دولت به سادگی بازداشت می‌شدند احمدی‌نژاد تنها در موضع برخورد با کابینه ایستاد و آن‌ها را خط قرمزی برای سکوتش معرفی کرد.

احمدی‌نژاد ثابت کرده که حلقه دوستان نزدیک بسیاری برایش مهم هستند، بنابراین حتی واکنش تند هم از طرف او قابل پیش بینی خواهد بود. بعضی برای رسیدن به حساب این واکنش، قبل از رخدادش، پیش‌دستی کرده‌اند و خبر از «فتنه آینده»‌ای داده‌اند که با شعار عدالت و حمایت از محرومین به میدان خواهد آمد! این به هیچ وجه پیشگیری هوشمندانه‌ای نیست اما به خودی خود خبر از نگرانی‌هایی نسبت به واکنش دولت می‌دهد.

احمدی‌نژاد ممکن است دستکم دو مهره را وارد انتخابات کند تا در صورت رد صلاحیت مشایی بخت ادامۀ دولت را به کلی از دست ندهد. اما اگر فقط مشایی برای ثبت نام پیش قدم شود اوضاع دشوار خواهد شد. اگر مشایی تأیید صلاحیت شود، این بلافاصله از طرف مخالفان باج دادن به دولت تفسیر خواهد شد و خواهند گفت که شورای نگهبان از بیم واکنش دولت مدارا کرده است. استشهاد به پرونده سازی دو ـ سه سال گذشته علیه جریان انحرافی این واکنش را تشدید خواهد کرد.

به احتمال زیاد مشایی در انتخابات شرکت خواهد کرد، و رد صلاحیت خواهد شد. اما اینکه عاقبت چه اتفاقی می‌افتد، بالاخره راهی برای حضور او در انتخابات فراهم می‌شود؟ یا احمدی‌نژاد چه واکنشی به حذف او نشان می‌دهد؟ دیگر تا حدود زیادی دور از افق تحلیل و موکول به حدس و گمان است. طرفه می‌توان گفت که اگر با بی‌تدبیری خطری تحت عنوان «جریان انحرافی» تا این حد بزرگنمایی نمی‌شد اکنون رخداد هیچ معضل یا بحران و فتنه‌ای هم محتمل نمی‌نمود.

در حالت عادی مشایی نمی‌توانست بختی در انتخابات داشته باشد. مردم عادتا میلی به ادامه یک دولت بیش از دو دوره ندارند. از طرف دیگر مشایی عنصری حاشیه ساز است و حرفهایی می‌زند که کاملا بی‌ربط به دغدغه‌های اصلی جامعه است. خود احمدی‌نژاد بسیار قوی‌تر از مشایی بوده اما نتوانسته دردهای اساسی مردم را تسکین بدهد. بخت مشایی فقط از جانب مخالفین بعضا مستبد، و فاصله بیشتر آن‌ها نسبت به خواسته‌های مردم، تقویت می‌شود.

9 فکر می‌کنند “تکلیف مشایی در انتخابات چه خواهد شد؟‎”

 1. چی برای خودتان می نویسید؟ مشایی تا به حال حتی یک کلمه در این خصوص نگفته و هر چه دیگران می گویند از روی ظن و گمان خودشان است. شما از کجا می گویید مشایی به احتمال فراوان خواهد آمد؟
  احمدی نژاد و مشایی چنین ریسکی مرگباری را نخواهند کرد. به نظرم اصلا دولت هیچ کاندیدایی نخواهد داشت و آماده است که برود. احمدی نژاد سعی می کند هدفش را با مظلومیتش نشان محقق کند.
  اما البته جبهه مخالف احمدی نژاد به شدت احتیاج دارد که یک نفر را کاندیدای دولت بنامد ولو اگر شده کاندیدای جبهه پایداری را. چرا که احمدی نژاد عاملی بود که همه را از مصباح گرفته تا سروش زیر چتر نه به احمدی نژاد هاشمی جمع کرد و حالا هاشمی نمی خواهد این سلطه را از دست بدهد.
  دیدید که در انتخابات مجلس تمام افرادی که احتمال می رود حامی دولت باشند بدون استثنا رد صلاحیت شدند یا بلاهایی نظسر آنچه بر تقوی فرد رفت به سرشان آوردند یا اگر نتوانستند رسما با جا به جایی آرا و اعزام گسترده رای دهندگان با اتوبوس به شهر هایی نظیر گرمسار و بعد تایید این انتخابات از ورود هر کسی به مجلس که ممکن بود منحرف باشد جلوگیری کردند.
  بعد هم جالب اینکه افتخار کردند و جشن گرفتند که نه بزرگ مردم به جریان انحرافی!! که وجود خارجی نداشت.
  قتی انقلابها استحاله می شوند افرادی که به انقلاب و آرمانهایش وفادار مانده اند انحرافی لقب می گیرند همانطور که در جریان استحاله انقلاب چین همسر مائو را به جرم داشتن عقاید مائوییستی – و بهانه مبارزه با حاکمیت! و برهم زدن نظم و آرامش!- زیر عکس مائو به اعدام محکوم کردند.

  جببه پایداری هم سرنوشتی جز سر نوشت یاران مختار نخواهد داشت. ببینید این را کی می نویسم.
  بنابراین اعلام کاندیدا از سوی احمدی نژاد یا عدم اینکار هیچ تفاوتی نخواهد داشت. بعید می دانم که احمدی نژاد بخواهد مشایی را هم قربانی کند.

 2. مشایی کاندیدا نخواهد شد. هیچ آشوب و تنشی هم رخ نخواهد داد. مشایی مترسک احمدی نژاد برای گرفتن برخی امتیازات از نظام و خیالی آسوده بعداز اتمام دولتش است. قطعا قبل از وقوع بین نظام و محمود توافق صورت خواهد گرفت.خروجی اعتلاف سه گانه هم ریس دولت آینده خواهد بود. نمایش انتخابات خرداد 92 مضحکترین نمایش از این نوع در تاریخ جمهوری اسلامی خواهد بود. نمایش دموکراسی هم […] برای همیشه از روی پرده پایین کشیده خواهد شد.

 3. این دولت و اطرافیانش چنان محو خواهند شد که گویی هیچ وقت وجود نداشته اند.
  جامعه ما خویها را فراموش میکند. قدرشناس خوبها نیست تا چه رسد به اینها!!

 4. سلام
  يعني شما با اين تحليل هاي قوي که ازتان ديده ايم؛ همانند تبليغات چي هاي اصولگرا احتمال ميدهيد احمدي نژاد در واکنش به رد صلاحيت مشايي طغيبان مي کند؟ از شما بعيد است اين تحليل!
  من که گمانم آن است که رئيس دولت آينده ولايتي خواهد بود، اگر هاشمي دوباره وسوسه نشود که بيايد و باعث کنار کشيدن ولايتي بشود.
  ولايتي مي آيد و يک ملغمه اي از کارگزاران و … را روي کار مي آورد و انقلاب به ريل قبلي اش! برمي گردد.

 5. بعد از ماجرای 88 و هزینه گزافی که برای حذف اصلاح‌طلبان از صحنه سیاسی کشور پرداخت شد، تیم احمدی‌نژاد می‌دونه که آبی که از سر نظام گذشت چه یک وجب چه صدوجب. لذا نام نویسی مشایی (چه تایید صلاحیت بشه چه نشه) یک نوع خودکشی برای تیم احمدی نژاد محسوب میشه علی رفم اینکه این خودکشی هزینه سنگینی رو هم به طرف مقابل وارد می کنه. گمان من این هست که این تیم با کسی که امکان تایید صلاحیتش بالاست مثل ثمره هاشمی وارد میشه و برند احمدی‌نژاد-مشایی رو عرضه می‌کنه.

 6. سلام!
  آقا وب محقر ماهم نابود شد.حساس نشید!

  زندان به “فائزه” که خوش گذشته بود ایشالا شمام اذیت نشید :)
  (چوب نظام گله، هر کی نخوره…)

  جریان انحرافی اگر الان نمیتونه کاری بکنه فقط بخاطر هوشیاری مردمه که در نطفه خفه ش کردن و الا اساسا اعتماد بنفس آقای اسفندیار تو حلقه!
  که البته معتقدم اون موقع هم مقابل عظمت و قوت نظام، کاری از پیش نمیبرد.
  در مورد عاقبت مشایی تو تایید صلاحیت هم باید بگم که:
  قطعا مشکلاتش کمتر از کسی مثل “معین”ه.معین با صلاحدید هوشمندانه رهبری تایید شد. این که دیگه…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *