تناقض به قیمت رقابت؛ خبرآنلاین و موضوع افزایش جمعیت

بعضی از سایت‌های خبری ـ تحلیلی اساسا در فضای رقابتی و به هدف تلاش برای برتری جویی سیاسی شکل گرفته‌اند. پس از انتخابات ۸۴ باور به شکست برای عده‌ای از سیاسیون ناپذیرفتنی می‌نمود و این باعث تداوم فضای تبلیغی ـ تخریبی و تلاش برای جبران شکست از راههای دیگر شد. سیاسیونِ مغلوب و رسانه‌هایشان خود را همچنان رقیب رئیس جمهور می‌پنداشتند، و تلاش می‌کردند تا از طریق موضعگیری یا نمایش و مقایسه عملکرد‌ها با او رقابت کنند! در تمام هفت سال گذشته این تلقی چندان دچار افول نشده و تنش‌هایی را هم در سیاست باعث شده است. علاوه بر آلودگی فضای سیاسی تضاد‌ها و تناقض‌هایی نیز در اثر همین رویکرد دیده می‌شود.

طبیعی است که وقتی ریاست جمهوری نظری متفاوت با سیاست‌های حاکم را مطرح می‌کند این رسانه‌ها بلافاصله به تولید و بازنشر نظرات مخالف (و حتی تخریب او) بپردازند، و اگر‌‌ همان موضوع از جانب دیگری (فی المثل از طرف مقام رهبری) مطرح شود رویه متفاوتی را در پیش بگیرند. «افزایش جمعیت» از مواردی است که برخی از این رسانه‌ها را با تناقض مواجه کرده است؛ آن‌ها ابتدا برای مخالفت با پیشنهاد رئیس جمهور تلاش می‌کردند، و اکنون رو به مطالبی آورده‌اند که آینده جمعیت ایران را بحرانی نشان داده تا به نوعی نظر رهبری را تأیید کنند. خبرآنلاین یکی از این سایتهاست که در روزهای اخیر رویکرد متفاوتی نسبت به سیاست سابق خود داشته است.

خبرآنلاین پیش از این کمتر با نگاهی مثبت از بحث کارشناسی درباره افزایش جمعیت، ظرفیت ایران برای جمعیت 210 میلیونی!، ضربه خوردن کشور با بحران سالمندی، گناه بودن کنترل موالید، سریع شدن آهنگ پیری جمعیت، خطر انقراض نسل و موضوعات مشابه سخن می‌گفت. خبرآنلاین قبلا نظرات دولت و حامیانش را به وجهی که غیرکار‌شناسی و عوامانه به نظر بیایند یا در مقایسه با نظرات مخالفان منعکس می‌نمود و اهتمامی هم به دغدغه آن‌ها نداشت. بیشتر مطالب این سایت حمله به پیشنهادات رئیس جمهور بوده است. در ادامه بخشی از تلاش خبرآنلاین در ماههای گذشته، که اکنون و پس از اظهارنظر رهبری در دو رمضان پیاپی تغییر کرده، آورده شده است:

جمعیتی که اقتصاد را بلعید/ آیا با افزایش جمعیت وضعیت اقتصادی مردم بهتر شده؟ نگاهی به آمارهای اقتصادی نشان می دهد دستاوردهای عظیم اقتصادی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی قربانی رشد جمعیت شده است.

افزایش جمعیت با واقعیت‌‌های اقتصادی ایران می‌خواند؟ رشد جمعیت محرک مهمی برای رشد اقتصادی و افزایش سطح زندگی افراد است؟

چین الگوی مناسبی برای افزایش جمعیت است؟ روزنامه مردمسالاری در سرمقاله خود از تئوری افزایش جمعیت انتقاد کرده است.

نظرسنجی خبرآنلاین نشان داد: عدم استقبال مردم از طرح افزایش جمعیت 95درصد کاربران خبرآنلاین با طرح افزایش جمعیت تا 150 میلیون نفر مخالف و تنها 5 درصد موافق بودند.

سیاست افزایش جمعیت در شرایط فعلی غلط است دکتر ناصر فکوهی، در مقاله ای جدید مسئله جمعیت و کنترل آن در ایران را از منظر جامعه شناختی مورد بررسی قرار داده است.

وزیر بهداشت سابق [پزشکیان]: زیرساخت‌‌های طرح افزایش جمعیت مهیا نیست امروز در خانواده های ایرانی یا یک یا بیش از یک جوان بیکار داریم که باید برنامه ریزی های کشور در جهت حل مشکل این جوانان بیکار باشد نه اینکه هنوز مشکل جمعیت فعلی کشور حل نشده به فکر افزایش جمعیت باشیم.

آزاد ارمکی: سیاست افزایش جمعیت در شرایط فعلی به معنای بحرانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر کردن شهرهای ایران است دکتر تقی آزاد ارمکی توجه به کیفیت جمعیت را بسیار مهم می داند و معتقد است: وجود نیروی کار متخصص و باتجربه می تواند کشور را در مسیر توسعه قرار دهد و نیروی غیر ماهر کشور را با بحران های متعدد مواجه می کند.

دغدغه الان باید تامین نیازهای متولدین ۵۵ تا ۷۱ باشد نه افزایش جمعیت روزنامه دنیای اقتصاد در انتقاد از خواسته احمدی نژاد مبنی بر افزایش جمعیت نوشت

روزنامه ابتکار: در حال حاضر خواسته احمدی‌نژاد برای افزایش جمعیت کمترین جایگاه را در بین علما دارد روزنامه ابتکار با بیان اینکه احمدی نژاد با حمایت از افزایش تعداد فرزندان، انقلاب اجتماعی به راه انداخته است، نوشت

افزایش جمعیت به نفع ما نیست طی روزهای اخیر، از سوی رئیس جمهور اظهاراتی بیان می شود که فکر و تامل زیادی را می طلبد.

مرندی: اظهارات رئیس‌جمهور درباره افزایش جمعیت بسیار نگران‌کننده است/ نمی‌دانم پشت سخنان ایشان چه هدفی است سالها از تشویق همسران به داشتن فرزند کمتر و زندگی بهتر می گذرد . گرچه رکود اقتصادی ،تورم و … آنقدر در کشور پیشتاز بوده که کاهش جمعیت باز هم نتوانسته اثرات مطلوب خود را بر زندگی افراد بگذارد.

افزایش جمعیت به نفع کشور نیست محمدحسین نژادفلاح

آیا آقای رئیس جمهور به افزایش جمعیت کشور علاقه دارد؟ بر طبق آمار منتشر شده، در سال 1388 بیش از یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار موالید وجود داشته و تخمین زده می شود و به اعتقاد کارشناسان، در صورتی که طرح تشویقی 1میلیون برای هر نوزادبه اجرا در آید، آمار موالید از این رقم هم بالاتر می رود.

افزایش جمعیت حومه شهرها؛ زنگ خطری برای جامعه معاون درمان وزارت بهداشت گفت: سرعت افزایش جمعیت در حومه شهرها، زنگ خطری برای جامعه است که نیازمند افزایش مراقبت است.

سیاست افزایش جمعیت با قانون در تضاد است  دولت با اجرای این قانون، سایر قوانین را زیر پا می گذارد و مردم را تشویق به افزایش جمعیت می کند که این در دراز مدت تبعات منفی برای کشور خواهد داشت.

زیر سئوال رفتن سیاستهای ۲۰ ساله از بزرگترین دستاوردهای جمهوری اسلامی همیشه به مسئله کنترل جمعیت اشاره می شده است کاری که بدون کمک روحانیت و جامعه دینی کشور و بدون زدودن جنبه گناه شرعی بحث از ذهن مردم کاری غیرممکن به نظر می‌رسید.

صندوق آتیه جمعیت ایران را دو برابرمی‌کند بسیاری بر این باورند که جمعیت ایران بعد از چند سال با این اقدام 2 برابر خواهد شد .

کنترل جمعیت، یک تجربه جهانی اظهارات رئیس جمهور درباره غلط بودن سیاست دو فرزندی مغایر با شرایط موجود و توانایی های کشور است.

حسن روحانی: هر وقت مشکل بیکاری همین تعداد از جمعیت حل شد، دنبال افزایش جمعیت باشید در حالی که رئیس‌جمهور بر این اعتقاد است که باید سیاست‌های کشور به سمت تشویق برای افزایش جمعیت سوق پیدا کند، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک معتقد است‏ دولت حق ندارد در رابطه با سیاست‌های کشور در رابطه با افزایش جمعیت تصمیم‌گیری کند‏‌.

اختلاف رئیس جمهور و مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سر لزوم افزایش جمعیت کشور در حالی که احمدی‌نژاد همچنان بر لزوم افزایش کشور تاکید ‌می‌کند و می‌گوید با شعار «دو بچه کافی است» مخالف است و آخرین اظهارنظرش هم در این مورد به همین چند هفته پیش برمی‌گردد، تعداد زیادی از کارشناسان و نمایندگان مجلس با این طرح مخالفند.

سیاست جدید دولت: بچه بیاورید، زیاد! احمدی نژاد: سیاست کنترل جمعیت، شیطانی است و اگر ادامه پیدا کند تا 50 سال آینده نسلی از ایران باقی نخواهد ماند.

اگر دولت الان می‌تواند نفس بکشد به دلیل سیاست تنظیم خانواده‌ است تزریق پول به جامعه برای افزایش جمعیت، هیچ سودی نمی‌تواند داشته باشد ، البته ممکن است عده‌ای اندک و ساده لوح تحت تاثیر قرار بگیرند؛ اما این موضوع کمکی به افزایش جمعیت کیفی نمی‌کند و در واقع این نوع سیاست‌ها نمایشی است و اصالت زیادی ندارد.

نتیجه نظرسنجی خبرآنلاین: موافقان افزایش جمعیت؛ کمتر از ۱۰ درصد تا بعدازظهر روز جمعه هشتم بهمن، 11616 نفر به این سوال جواب داده‌اند که از این تعداد 90.2 درصد با انتخاب گزینه‌ ‘خیر’ مخالفت خود را با افزایش جمعیت ابراز کرده‌اند.

افزایش جمعیت؛ مورد تایید رییس جمهور ، مورد انتقاد کارشناسان غیر دولتی به گفته معاون پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، تئوری افزایش جمعیت در ایران با محاسبات دقیق علمی رد شده است.

سیاست‌ تنظیم خانواده تنها مربوط به جلوگیری از باروری نمی‌شود پس از سخنان رئیس‌جمهور شبهاتی پیش آمده است که تنظیم خانواده باید متوقف شود.

نظر مرحوم دکتر گرجی: حدیث مشهور افزایش جمعیت با اقتضای امروز جامعه سازگار نیست مرحوم دکتر ابولقاسم گرجی، در آخرین گفت و گوی خود با خبرآنلاین به مساله ازدیاد جمعیت از نگاه فقه پاسخ گفته است.

نتیجه نظرسنجی خبرآنلاین: بیش از ۹۰ درصد مخالف سیاست افزایش جمعیت هستند با وجود خرسندی کارشناسان جمعیتی برای پایین آمدن رشد جمعیت در کشور، از سال پیش تاکنون رئیس‌جمهوری بر لزوم افزایش جمعیت خانواده‌های ایرانی اصرار دارد.

رابطه منفی شاخص های جمعیتی و توسعه و رفاه  اگر جدولی از کشورها تهیه کنیم و به ارقام جمعیت ، چگالی جمعیت ، رشد سالیانه جمعیت ، تولید ملی ، تولید سرانه ملی ، و شاخص توسعه انسانی کشورها توجه کنیم ، سریعاً متوجه می شویم که رابطه ای منفی بین شاخص های جمعیتی و شاخص های توسعه و رفاه وجود دارد .

چگونه می توان مردم را تشویق به ازدیاد جمعیت کرد؟  از نظر ریاضی رابطه رشد جمعیت و میزان درآمد سرانه معکوس است ولی این رابطه درعرصه اقتصاد تحت تاثیر عوامل دیگری نیز قرار دارد.

بالاخره ‌دو بچه کافی است یا نه؟! یکی از پرسروصداترین مباحث مطرح شده در سال 89، موضوع افزایش جمعیت بود که موافقان و مخالفان زیادی داشت.

لغو قانون تنظیم خانواده نشدنی است مرندی که پایه گذار سیاستهای تنظیم خانواده در ایران بوده و موفق به گرفتن جایزه نیز شده به شدت مخالف این سخنان است  و می گوید که به نظرم این گفته رئیس جمهور نمی تواند صحت داشته باشد چون به هر حال ما در روستاها و شهرستانها نرخ رشد جمعیت را داریم.

به جای تشویق رشد جمعیت، واردات را کنترل کنید پای صحبت های علیرضا محجوب، رییس فراکسیون کارگری مجلس نشستیم که هرچند اعتقاد به تئوری کنترل افراطی جمعیت ندارد اما با توجه به شرایط بازار کار کشور این افزایش جمعیت را به نفع کشور نمی داند.

برای افزایش جمعیت، توانمندی مادران مطرح است نه تصمیم مسئولان شاهدیم که دولت به افزایش جمعیت درسالهای آینده اصرار دارد و عنوان می کند که ایران می تواند جمعیتی 2 برابر جمعیت کنونی داشته باشد.

پول انگیزه شایسته ای برای فرزند دار شدن در جامعه اسلامی نیست  در کشور ما حوزه سلامت متاسفانه توسط مسئولان درک نشده است و یا به عبارتی دیگر می توان به جرات اظهار داشت که مسئولان ما درکی از حوزه سلامت ندارند

آینده رشد جمعیت و درآمد سرانه ایران (٢٠١٥-١٩٨١) در حالی که به نظر میرسد رئیس جمهور بحث افزایش نرخ رشد جمعیت را مطرح می کند، چشم انداز اقتصاد ایران نشان می دهد که نرخ رشد درآمد و نرخ رشد جمعیت بر هم تاثیر خواهد داشت و در صورتی که نرخ رشد درآمد سرانه افزایش پیدا نکند نرخ رشد جمعیت در کشور نیز سیر صعودی با نرخی ثابت پیدا خواهد کرد.

جمعیت بالا تهدید است نه فرصت  جمعیت ایران از رشد خوبی در حال حاضر برخوردار است بنابراین نمی توان گفت که رشد جمعیت ایران کم است

سوال یک روزنامه اصلاح​طلب از رئیس​جمهور: اگر ایران ظرفیت ۱۵۰ میلیون جمعیت دارد، چرا تراز زندگی مردم با ۷۵ میلیون جمعیت این است؟ روزنامه مردمسالاری در سرمقاله خود با عنوان «تناقض‌های دولت» نوشت

مراجع تقلید هیچ مخالفتی با کنترل جمعیت ندارند شرع مقدس درباره کنترل جمعیت هیچ ایرادی نگرفته است و نباید این مسئله را دستاویز برای رسیدن به افزایش جمعیت قرارداد . مراجع تقلید هیچ مخالفتی با کنترل جمعیت ندارند.

به شدت نگرانی خودم را درباره طرح افزایش جمعیت ابراز میکنم  هر گونه اقدامی که با قانون کنترل جمعیت مغایرت داشته باشد را مجلس پیگیری می کند.

تتمه: از تریبون مستضعفین؛ استهزاء کنندگان اظهار نظر رهبری را سانسور کردند؟! و موضع صریح نیوز؛ وقتی هشدار رئیس جمهور به تمسخر گرفته شد؛ رهبر انقلاب وارد میدان شدند / هر خانواده ایرانی باید ۲ یا ۳ بچه داشته باشد | سایت‌های وابسته به طیف «اصولگرایان اصلاح‌طلب» هم درباره نظرات رئیس جمهور نسبت به جمعیت مواضعی منفی داشته‌اند و به نظر می‌رسد که اکنون ترجیح می‌دهند مواضع قبلیشان را (که صد در صد مبتنی بر کار‌شناسی بوده!) در این باره تکرار نکنند. تنها دو نمونه، از شفاف نیوز؛ طرح کار‌شناسانه یا شعار سیاسی؟ و فرارو؛ تشویق به افزایش جمعیت یا فراخوان زایش فقر | تریبون در گزارش به دیگری انتقاداتی که به ایده جمعیت ۱۵۰ میلیونی وارد شد پرداخته است: سیاستی که تا پیش از حمایت رهبری ضدیت با ولایت فقیه بود!

22 فکر می‌کنند “تناقض به قیمت رقابت؛ خبرآنلاین و موضوع افزایش جمعیت”

 1. با سلام. یکی از مشکلات کشور ما همین است که رسانه های ما و سیاسیون ما همه انسان را به یاد ندیم بادمجان می اندازند. یعنی عقل ها همه تعطیل شده و همه منتظرند ببینند رهبری چه می گوید تا آنها هم همان را بگویند. نمونه ی بارز این امر در خطبه های نماز جمعه هم به حمدالله متجلی است که تقریبا ً همان حرف های رهبری در طول هفته است. این یعنی ما هنوز معنای ولایت فقیه را نفهمیده ایم و گمان می کنیم که هر چه رهبری بگوید حتی اگر بر خلاف واقعیت باشد همان درست است. […] در بحث افزایش جمعیت هم همین است.کارشناسان و حتی عامه ی مردم می دانند که افزایش جمعیت با این مدیریت ضعیف و این اقتصاد داغان فقط از جنبه ی سیاسی به صلاح مردم است و از جنبه های فرهنگی اجتماعی اقتصادی و … هیچ توجیهی ندارد اما چون رهبری می فرماید همه مشغول حاشیه زدن بر عروة الوثقی هستند.

  1. سلام

   (متأسفانه بخشی از کامنت شما قابل انتشار نبود)

   اتفاقا حین نوشتن مطلب همین حکایت ندیم بادمجان را در ذهن داشتم :)

   1. تا جایی که به خاطر دارم سخن غیر قابل انتشاری نگفته بودم. دست کم با شناختی که از شما دارم بعید است که چنین سخنی را غیر قابل انتشار بدانید. فقط یک نقد کوچولو بود.

    1. بنده که معمولا ملاحظه ای نسبت به کامنت ها ندارم، اما جاهای دیگری که رصد می کنند خیلی حساس هستند و به خاطر یک کامنت ممکن است درگیر فیلترینگ و باقی قضایا شویم

   1. برادر گرامی. اقتصاد در کف بازار معنا پیدا می کند نه در آمارهایی که معلوم نیست از کجا می آیند.مسوولینی که عرضه ی کنترل قیمت مرغ را ندارند می خواهند جمعیت را دو برابر کنند که چه بشود.با افزایش جمعیت ملاصدرا که زیاد نمی شود.مشتی کودک تولید می شود که نه تفریح مناسب خواهند داشت و نه تحصیل مناسب و نه تربیت مناسب و نه شغل مناسب. ما که در جمعیت سی میلیونی به دنیا آمدیم این روزگارمان است که دست کمی از آخرت یزید ندارد وای به حال آنها که پس از این خواهند آمد. البته [بعضی] مسوولین […] وقتی بیمار می شوند با هلی کوپتر به بخش وی آی پی بیمارستان بقیة الله می روند و معالجه می شوند( در خوشبینانه ترین حالت زیرا معمولا ً این بیمارستان که به خدمت مسوولین می رسد) و بچه هایشان را هم راننده ی خصوصی جابه جا می کند(درست مثل دختر […] که در بقیة الله تحصیل می کرد و یک سرباز با زانتیا مسوول جابه جاییش بود) بنابراین جمعیت اگر یک میلیارد نفر هم بشود اسباب آسایش حضرات در سایه ی حکومت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فراهم است. فقط کودکان بیچاره در خانواده های زیر خط فقرند که باید به دنیا بیایند تا معنای جهنم واقعی را بفهمند.من ضد انقلاب نیستم و با چنگ و دندان هم از این نظام دفاع خواهم کرد چون علی رغم همه ی اشکالاتش مثل کاچی است که از هیچی بهتر است اما کمی واقع بین باشیم به جایی بر نمی خورد.

    1. برادر! بنده اینجا نه از اقتصاد دفاع کرده ام نه از طرح افزایش جمعیت

     اتفاق خیلی هم مخالف افزایش جمعیت هستم و همین جمعیت 70، 80 میلیونی را هم زیادی می دانم.

     1. برادر گرامی روی صحبت بنده با جناب رضا بود. شما معقول تر از این حرف ها هستی که با افزایش جمعیت موافق باشید.

     2. مرحمتی بفرمایید نظرات بنده را مانند جگر زلیخا پاره پاره نفرمایید و از خودتان هم تعلیقه بر آن نیفزایید.حقیر را ممنوع الورود بفرمایید بسی شادمان تر خواهم شد تا آنکه مثل فیلم صحنه دار نظرم را سانسور کنید. البته درک می کنم که حضرات فیلترچی در کمین اند اما خداوکیلی این رسم آزادی بیان و قلم نیست.

     3. بنده از شما خواهش می کنم خودتان ملاحظه لازم را در نوشتن کامنت ها داشته باشید، فیلترینگ به جهنم! بنده واقعا نمی توانم به خاطر یک کامنت پرونده تازه و قرار بازداشت را تحمل کنم. فکر کردن به رسم آزادی بیان و قلم بماند!

 2. همه این عارضه ها با پدیده احمدی نژاد آشکار شدند. پدیده ای که از این واهمه نداشت که بگوید اسرائیل باید از بین برود. یا در ورامین بگوید بچه بیاورید تا استان بشوید! یا …
  بعد از احمدی نژاد دیگر کسی از این حرف ها نمی زند. شما هم نمی روید تناقضات خبرآنلاین را پیدا کنید :)

 3. حاجی اون حامد فتاحی وبلاگ آرمانشهر هم همین تناقضات را درآورد که فیلتر و بازداشت شد ها بی خیال شو بعد از دانشطلب دات کام و دانشطلب دات آی آر به فکر دانشطلب دات اوآرجی و دانشطلب دات نت هم باش :)

 4. بدبختی ما دقیقا از آنجا آغاز شد ک گفتند هر کس جلوی جمعیت شیعیان را بگیرد معاند است و ضد انقلاب. مردم از زیر و زبر متولد شدن و جعیت با کیفیت 30 میلیونی تبدیل شد به75 میلیون.
  ما در اداره 75 میلیون از نظر منابع آبی دچار بحران هستیم. بیش از 70 دشت ممنوعه از نظر برداشت آب درست کرده ایم. ب بهانه خودکفائی در تولید گندم اغلب مراتع را شخم زده و الان ب بیابان تبدیل نموده ایم و جالب آنکه در تولید گندم خودکفا نشدیم ک هیچ ، هویج و شلغممان نیز از چین وارد شده است.
  مشاوران ارجمند حضرت آقا از این واقعیت ها ظاهرا چشم پوشی کرده ان و حضرت ایشان چنین فرمایشاتی فرمودند و ما را در این فلک بازار گرانی در مخمصه انداخته اند
  حالا ما مانده ایم ک چرا حکم آقا زمین بیافتد و نشود کاری کرد.

 5. سلام. به صورت اتفاقی این مطلب رو بعد از چند روزی از انتشارش دیدم. من اخبار رو از بسیاری از سایتهای خبری دنبال میکنم، و در این چندساله، از بعد انتخابات 88 تا کنون،البته بیشترین مطالعه من از سایت خبر آنلاین هست. البته هیچ تعصبی نسبت به این سایت ندارم و برای خود من هم این موضوع جالب بود و تعبیر ندیم بادمجان برای این موضوع مناسب بود. اما اولا این گونه کارها مختص خبر آنلاین نیست و همونطوری که دوستمون اشاره کردند در بالا، بسیاری از مسئولین و سایتها منتظرند تا ببینند رهبری چه میگویند تا در مورد آن قلمفرسایی و سخنرانی کنند و حتی از مواضع خودشون عقب نشینی کنند و در تولید محتوا معمولا ابتکاری از خود به خرج نمیدهند. ثانیا، در شرایط امروز، این کار رو برای خبر آنلاین زیاد بد نمیدونم! چرا که اگر بعد از سخنرانی رهبری، مثل سابق به همون مخالفت خودش با افزایش جمعیت ادامه میداد، از سوی عده ای از دوستان! این نکته مطرح میشد که سایت حامی فلان مسئول ساکت فتنه!! معیار کامل ضد ولایت فقیه است و فشارهای زیادی از سوی دوستان بر این سایت وارد میشد. اگرچه خود رهبری بیان کردند که نظر کارشناسی مخالف رهبری، ضد ولایت نیست. در شرایط امروزی فضای سیاسی پر از مج گیری و فحاشی و بداخلاقی و انگ ضدولایت زنی، انتظار نداشته باشید که سایتها بر اساس موازین اخلاقی رفتار کنند. (البته من خودم دوست دارم همگان اخلاق رو رعایت کنند، ولی چه کنم که زورم به هیچکی نمیرسه…دی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *