مجلس خوب مجلسی است که منحل بشود

یکی از کمبودهای قانون اساسی جمهوری اسلامی نبود امکان انحلال مجلس است و این شرایط باعث بر هم خوردن تعادل بین قوا شده است. طبق قانون اساسی رئیس جمهور را می‌توان استیضاح و بر کنار کرد، رئیس قوه قضائیه نیز توسط رهبری عزل و نصب می‌شود، اما مجلس شورای اسلامی به هیچ وجه (حتی توسط مقام رهبری) قابل انحلال نیست. این تفاوت باعث شده که بعضی نمایندگان نسبت به جایگاه واقعی خودشان دچار اشتباه شوند و حتی اصول قانون اساسی، یا کلمات بنیانگذار انقلاب را در جهت اختلاف و تنازع قوا تعبیر و تفسیر نمایند.

یکی از راههای ایجاد تعادل سیاسی، مخصوصا بین قوای مجریه و مقننه، این است که امکان انحلال مجلس به دلایل مثل «کارشکنی» یا «تخلفات گسترده» توسط نمایندگان، در قانون اساسی گنجانده شود. به عنوان مثال، ممکن است با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه یا هر پیشنهادی که به امضای یک سوم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برسد، موضوع انحلال مجلس مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد به نتیجه برسد، آنگاه مجلس با تصویب مقام رهبری (و با توجه به مفاد اصل ۵۷) منحل شده و انتخابات زودهنگام برگزار شود.

جای خالی چنین اصلی در قانون اساسی کاملا احساس می‌شود، زیرا عملا نظارتی بر مجلس وجود ندارد و تنها در برهه انتخابات است که شورای نگهبان می‌تواند کسانی را که تخلفاتی داشته‌اند به صورت فردی رد صلاحیت کند. نظارت درونی مجلس (تأیید اعتبارنامه‌ها یا قانون اخیر نظارت که ایراداتی هم به آن وارد است) عملا مهار کنندۀ مجلس نیست. با قانون اساسی فعلی، مجلسی که به صورت جمعی اقدامی خلاف قانون اساسی انجام دهد یا در راه قوای دیگر سنگ اندازی کند غیرقابل کنترل است و همین موضوع روابط بین قوا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

8 فکر می‌کنند “مجلس خوب مجلسی است که منحل بشود”

 1. تا جایی که خواندم و یادمه (البته الان لینکش رو گیر نیاوردم) خود حضرت آقا، بعد از انتخابشون به عنوان رهبر انقلاب، در حالیکه هنوز جلسات اصلاح قانون اساسی (متمم) برقرار بود، با این موضوع که انحلال مجلس دست ولی فقیه باشه مخالفت کردند و این طرح از دستور کار اون جلسات خارج شده. میشه گفت که اگر دست مجمع تشخیص هم باشه عملا از شئونات رهبری هستش و فکر کنم رهبر مخالف باشند (البته نظر الانشون رو نمیدونیم)
  در هر حال من فکر میکنم گنجاندن اصلی برای انحلال مجلس خیلی گره گشای مشکل مطرح شده نباشه
  با همه اینها واقعا باید فکری برای این مجلس در جمهوری اسلامی کرد

  1. بله، منظور بنده هم تغییر همین وضعیت کنونی بود.

   شاید هم به طور کامل گره گشا نباشد اما ممکن است به تعادل بین قوا کمک کند.

 2. به نظر بنده اگر قانونی تصویب بشه که نمایندگانی که مدرک تحصیلی مخدوش دارن(مثل آقای تـ… و ز… و …) یا نمایندگانی که برای به دست آوردن مدرک تحصیلی مخدوش اقدام کردن(مثل بـ…) یا نمایندگانی که پیشینه ی کیفری دارن(مثل همین جریان اخیر) یا نمایندگانی که برای نماینده شدن اقدام به خرید رای کردن(مثل برخی نمایندگان شهرهای غربی کشور) یا نمایندگانی که در هنگام کاندیداتوری از افراد ذی نفوذ پول گرفتن رو از نمایندگی خلع کنند خود به خود مجلس منحل می شه!!!!!

 3. جناب دانشطلب به نکته خوب و قابل توجهی اشاره کرده اند. به همین دلیل است که مجلس کنونی هر طور دلش بخواهد رفتار می کند، زیرا مطمئن است هیچ بازدارنده ای ندارد. هرجا هم که تحت عنوان نطق، به دیگران تهمت و افترا می بندند، می گویند ما مصونیت سیاسی داریم! قوه قضاییه و مدعی العموم نیز تا کنون حتی برای یکبار هم شده، علیه نمایندگان مفتری کیفرخواست صادر نکرده است. فلان نماینده خیلی راحت پشت تریبون مجلس و در جلسه علنی که مستقیم از تلویزیون پخش می شود، عده ای را به نام دزد معرفی می کند. این در حالی است که چنین اتهامی در هیچ دادگاهی به اثبات نرسیده است.
  سازو کار برای انحلال مجلس را کاری ندارم، اما اگر قوه قضاییه بتواند پس از نطق هایی که از دیگران به عنوان دزد یاد می شود، کیفرخواست صادر کند، مشکل تا حدود زیادی حل می شود. وقتی نماینده ای اطمینان داشته باشد که هیچ کسی از او بازخواست نمی کند، همین خواهد شد که شاهدش هستیم.

 4. سلام ، نوشته ها و مصاحبه های شمارو خوندم جالب بود و یک نگاه تازه اما فکر میکنم(البته جسارتا) در این مطلب موضوع مقبولیت و مشروعیت نظام و حکومت اسلامی در نظر گرفته نشده چون با توجه به این دو مقوله نمیتوان مجلس را که مربوط به بخش مقبولیت نظام می شود به این راحتی حذف کرد و یا دستور به انحلال آن داد.که اگر می شد مقبولیت در نظر گرفته نشود در زمان ائمه در تشکیل حکومت های اسلامی تاخیر نداشتیم.
  اینکه مرجعی باید بر نمایندگان نظارت داشته باشد و بعضا فساد مالی یا سیاسی و… انها را رصد ودر صورت نیاز با آن برخورد کند کاملا منطقی است اما این موضوع را نمی توان به کل که انحلال مجلس است ،تعمیم داد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *