کدام مقام مهم‌تر است؛ رهبری؟ یا ریاست مجلس؟

نمونه الف ـ سردار علایی متنی در روزنامه اطلاعات می‌نویسد و بین سخنان رهبر جمهوری اسلامی و موقعیت شاه پهلوی تناظر برقرار می‌کند تا از این طریق حرف در دل مانده‌اش را بزند. متن به حدی بیشرمانه است که صدای وبلاگ نویسان محافظه کار را هم در می‌آورد. از بین رسانه‌های خبری ـ تحلیلی، «خبرآنلاین» (که جهت انتسابش مشهور است) نوشته علایی را که به زعم بسیاری حاوی توهین صریح به مقام رهبری بود بازنشر داد، اما سایت‌های اطلاعات و خبرآنلاین به هیچ وجه مسدود یا محذوف نشدند و تنها ادعا شد که به آن‌ها تذکر داده‌اند. سردار علایی نیز ظاهرا متحمل بازداشت و هزینه‌ قضایی نشد و همچنان در خبرآنلاین قلم می‌زند.

نمونه ب ـ پیش از انتخابات مجلس در اسفند ماه گذشته دو انتقاد ساده به یکی از سران قوا باعث دردسر برای بعضی سایت‌های اصولگرا شد. هیچ کدام از دو نوشته مزبور (متن ذاکری و تعریض طلاب به جامعه مدرسین) حاوی توهین یا تهمت نبودند اما تقریبا هر جایی که این دو انتقاد منتشر شد سایت مزبور هم از دسترس خارج شد. تریبون مستضعفین با نوشته‌ای به این موضوع اعتراض کرد و بدون اطلاع قانونی به سرنوشت‌‌ همان سایت‌ها دچار شد. ۵۹۸ و صراط با عذرخواهی مستقیم و منفعلانه از علی لاریجانی و صادق لاریجانی به فضای مجازی بازگشتند اما تریبون همچنان مسدود مانده و برای مدیرمسئولش هم تشکیل پرونده شده است.

حال بدون هر نوع موضع گیری پاسخ این سوالات را انتخاب کنید: «۱ـ کدام مقام مهم‌تر است؛ مقام رهبری؟ یا ریاست مجلس؟ ۲ـ کدام نوشته‌ها بد‌تر بوده‌اند؛ نوشته سردار علایی؟ یا انتقادهای ذاکری و طلاب و تریبون؟ ۳ـ کدام برخورد‌ها شدید‌تر بوده است؛ اکتفا به تذکر؟ یا مسدودسازی و بازداشت و احضار؟» … پاسخ‌ها و نتیجه کاملا روشن است، آنقدر که توضیح دادنش ـ فارغ از پیامدهای قضایی و غیرقضایی ـ دشوار می‌شود، و واقعا آنچه عیان است چه حاجت به بیان است؟ شکر خدا در محافل رسانه‌ای و گعده‌های فعالین مجازی آبرویی برای سبب سازان این وضعیت باقی نمانده و اصطلاحاتی مثل «دیـ… بر…» به نُقل محافل تبدیل شده است.

تتمه: چرا بعضی‌ فکر می‌کنند با چنین خبرهایی می‌توانند افتضاحات را بپوشانند؟ و چرا بعد حذفش می‌کنند؟ مگر در فضای مجازی می‌توان هر چیزی را تکذیب کرد؟ حالا با جاهای دیگر چه می‌کنند؟ [از جوان هم حذف شد! می‌توانید از اینجا ببینید یا: لاریجانی+انتساب+خبرآنلاین را جستجو کنید] | انتشار خبر فیلترینگ تریبون هم جالب بود؛ گویا فردانیوز اصلاً خبر را منتشر نکرد و جهان‌نیوز هم دقایقی بعد از انتشار حذفش کرد.

24 فکر می‌کنند “کدام مقام مهم‌تر است؛ رهبری؟ یا ریاست مجلس؟”

 1. حد سفاهت بعضی و درماندگیشان در مواجهات اینچنینی به روشنی اسکن فضای مغزیشان را روشن می کند :
  تلمباری از لغات غیر مستعمل در عرف و تکه سیمی که دو گوش را به هم متصل نگه داشته و از افتادنشان جلوگیری می کند.

  گاهی این طور می بینم این […] را
  البته مقداری هم قدرت طلبی چاشنیش کنید

  و باز من می مانم و آن سوال بی جواب که دقیقا از کی بود که شرم از این ملک گریخت؟!!!

 2. حلقه‌ی اشراف جمهوری اسلامی رهبری را فقط به مثابه یک ویترین می‌خواهد که فسادهای خود را پشت چهره‌ی کاریزماتیک و محبوب او پنهان کند و در عمل فسادها را به گردن او بیاندازد
  نقد سخنان رهبری جرم بسیار بزرگی است چون در دراز مدت به ارتباط مردم با رهبر و تضعیف حلقه اطرافیان رهبری و اشراف جمهوری اسلامی می‌انجامد اما اگر نظر رهبری با نظر این اشراف متفاوت بود خودشان از نقد و حتی کنایه را هم ابایی نخواهند داشت
  با افتخار لینک شدید
  ایدکم الله

 3. حالا شما بیا اول اثبات کن متن ذاکری همش درست بود.
  یه سری ادعاهای درست و غلط رو قاطی هم کرده بود.
  در ضمن اگه هنوز بعد از این همه نوشتن فرق نقد و توهین رو متوجه نیستید مشکل شماست نه دوستان “محافظه کار”!

   1. نشد دیگه!
    جواب ندادن با این طور جواب دادن دو تاست برادر!
    من کجا گفتم علایی نقد کرد؟
    علایی که توهینش اظهر من الشمس بود. تکلیفش مشخص. من الان دو تا حرف زدم.
    اولا گفتم ذاکری همه ادعاهایی که کرد درست نبود. آمیخته ای از درست و غلط بود. الان خود شما میتونید واسه تک تک حرف های که زد سند بیارید؟ یا لااقل یه لینک بدید؟

    من احساس میکنم شما با این نوشته قصد دارید یه جوری به قضیه فیلتر وبلاگ خودتون گریز بزنید. اگه اشتباه میگم بگید.
    الان من نمی خوام تو جو اولین کامنتم تو وبلاگ شما از بحث های گذشته مثال بیارم. ولی به نظر میرسه شما دارید حرف گالیله رو میزنید!

    لازم به ذکر هم هست که مثل خیلی از دوستان از این جو فعلی فیلترینگ رضایت کامل ندارم. انتقاد هم خیلی هست.
    صحیح نمیدونم بحث این قضیه رو عمومی بیان کنم.
    عمری بود اختصاصی ان شاءالله.

    در هر صورت از بازگشت شما خوشحالم.
    ولی اخوی با ما به از این باش که با خلق جهانی :)
    یا علی

    1. همه حق دارند حرف بزنند و نقد بنویسند، حالا اگر شما نوشته ای را نمی پسندید دلیل نمی شود که قبول نداشتن ادعاهایش را توجیه برخورد و بازداشت او بگیرید، نمی توانید هم طرف دوستان محافظه کار را بگیرید و هم جوری حرف بزنید که انگار تبعیض در برخورد را ندیده گرفته اید، نمی توانید متهم کنید و تهمت بزنید که طرف تان فرق توهین و نقد را نمی داند، نمی توانید با کلیشه گالیله و این حرفها تکه پرانی کنید، نمی توانید نیت خوانی کنید که فلانی می خواهد به وبلاگ خودش گریز بزند و …

     اخوی؛ بنده بخواهم به چیزی گریز بزنم علنی و عمومی می زنم! شما «به» باش، شاید ما هم «به» شدیم.

     1. من اول توضیح ضروری بدم من سخن گوی دوستان نیستم. اونها هم هر وقت خواستند خودشون حرف زدن بلد هستند.

      اما در ادامه گفتید:
      “…دلیل نمی شود که قبول نداشتن ادعاهایش را توجیه برخورد و بازداشت او بگیرید”
      نه من نه دوستان به قول شما محافظه کار هرگز همچین حرفی هیج جا نزدیم. هرگز هم ندیدم کسی به بازداشت شما راضی شده بوده باشه. ولی دیدم که در مورد فیلتر شدنتون بحث کردند. بحث فقط سر فیلتر وبلاگ شد. نه در مورد بازداشت حرفی به میون اومد نه برخورد قضایی. از بازداشت شما هم ناراحت شدیم.

      “…نمی توانید هم طرف دوستان محافظه کار را بگیرید و هم جوری حرف بزنید که انگار تبعیض در برخورد را ندیده گرفته اید”
      دوستان فقط در مورد فیلتر شدن سایت صحبت کردن نه بیشتر. در مورد فیلتر شدن موافق با ایشون بودم و هستم. معتقدم آخرین مطلبتون توهینی بود نه نقادانه.

      ایضا دوستان ذیل همون مطلب به برخورد دوگانه و تبعیض آمیز سامانه ی فیلترینگ هم ایراد گرفتن. چطور من نمی تونم هم طرف اون ها رو بگیرم هم از این تبعیض گلایه کنم؟ باز نرید سر بحث بازداشت و برخورد قضایی. حرف سر فیلترینگ بود. در حقیقت با فیلتر شدن کل وبلاگ هم موافق نبودم. البته این ضعف برمی گرده به ضعف سامانه ی فیلترینگ.

      “…می توانید متهم کنید و تهمت بزنید که طرف تان فرق توهین و نقد را نمی داند”
      چه تهمتی؟ مطلبتون توهین بود نه نقد. هرگز هم قبول نمی کنم که نقد کردید. من اون مطلب رو در اختیار ندارم الان. شما لطف کنید اگه زحمتی نیست برام بفرستیدش تا بگم توهینش چی بود.

      تیکه هم ننداختم! گویا حرفم درست هم بوده. شما هنوز معتقدید که نقد کردید!

      “…نمی توانید نیت خوانی کنید که فلانی می خواهد به وبلاگ خودش گریز بزند و …”
      شما که از نیت خوانی دل خوشی ندارید و حقیر هم البته این گونه هستم؛ طی این دو باری که جواب من رو دادید مدام از طرف من حرف هایی زدید که هیچ وقت من بیان نکردم.

      اخوی؛ بنده هم بخواهم به چیزی گریز بزنم علنی و عمومی می زنم!
      پس با ما به از این باش که با خلق جهانی!

     2. متأسفانه حرفهایتان متناقض و دوپهلو است، بحث های بیربط به اینجا ـ مثل فیلترینگ وبلاگ و مطلب بنده ـ را پیش می کشید، خودتان هم حرفهای خودتان را نقض می کنید، یک جا می گویید با فیلترینگ مخالفید اما علنی نمی گویید! بعد با یک مثلا انتقاد از فیلترینگ می گویید: بنده هم بخواهم به چیزی گریز بزنم علنی و عمومی می زنم!

      امیدوارم موفق باشید.

 4. daneshtalab :
  متأسفانه حرفهایتان متناقض و دوپهلو است، بحث های بیربط به اینجا ـ مثل فیلترینگ وبلاگ و مطلب بنده ـ را پیش می کشید، خودتان هم حرفهای خودتان را نقض می کنید، یک جا می گویید با فیلترینگ مخالفید اما علنی نمی گویید! بعد با یک مثلا انتقاد از فیلترینگ می گویید: بنده هم بخواهم به چیزی گریز بزنم علنی و عمومی می زنم!
  امیدوارم موفق باشید.

  کامنت اول من سه خط بیشتر نبود!
  مدام تراوشات ذهنیتون رو به من نسبت دادید!
  حرف متناقض هم نزدم.
  بنا نیست چون با سیستم برخورد فیلتر مخالفم با کل فیلترینگ مخالف باشم!
  متاسفانه باز هم ذهن خوانی کردید برای بار چندم!
  میگید من مخالف فیلترینگم اما علنا نمی گم!
  پس شما چطور فهمیدی!

  قضاوت با دوستان.

  1. سلام، اساسا جهت انتساب آن سایت چندان مهم نیست، اصلا می توانید آن تکه «که جهت انتسابش مشهور است» را حذف کنید و دوباره بخوانید، می توانید تتمه را هم حذف کنید

   یعنی چه؟ یعنی آن سایت ها فیلتر شده اند و ما خبر نداریم؟!
   اگر هم منظورتان سایت های فیلتر شده است می توانید از مسئولینشان بپرسید که دلیلش چیست.

 5. با سلام

  اگر اتهامت فقط توهین به علی لاریجانیه بدون که در دنیا و آخرت سربلندی و باید گفت: گل به گوشه جمالت… .
  اگر روزی قوه محترم قضائیه آماری از بازداشت شدگان و کشته شدگان به اتهام توهین به علی لاریجانی را در یک جدول و آمار کل توهین کنندگان به سایر مسئولین نظام از اول انقلاب تا حالا را در یک جدول دیگر بدهد قطعا با مقایسه آن دو جدول همه چیز روشن خواهد شد.

 6. اما همانطوری که خود شما هم خوب میدانید یکی از دانه درشت ترین افرادی که باب انتقاد به رهبری را باز میداند و فقط اطاعت از ایشان را صرفا در احکام حکومتی میداند یکی از آقازاده سالارهای قهار است. لذا از جنابعالی بعید است که با تخیل مجاز بودن انتقاد از رهبری بر اساس تفکر آقازاده سالاران به جنگ اقازاده سالاری میروید.
  دوست گرامی ولایتمداری را امروز چند جور تفسیر میکنند یک عده مانند علی مطهری ها که میگویند ما مخلص اوامر حکومتی رهبری هستیم و بس. یک عده مانند علی لاریجانی ها که میگویند تا آقا امر و نظری را مستقیم به خود ما نگوید ما مخلص نظرات و اجتهاد خودمان هستیم و بس. و یک عده هم خالصانه و بی ادعا میگویند “رهسپاریم با ولایت تا شهادت”.
  لذا بنده چون از پایین شهر نشینان و معتقد به تفسیر سوم هستم با اجازه حضرتعالی باید بگویم: انتقاد به رهبری به هر دلیل و برهان از اساس و ریشه غلط بوده ، هست و خواهد بود. و در مقابل اطاعت بی چون و چرا و پذیرش اوامر و منویات معظم له چه در حد درک ما باشد چه نباشد و چه ما بپسندیم و نپسندیم واجب عقلی و شرعی هر مسلمان شیعه و ولایت مدار باید باشد.
  به امید روزی که مردم ولایت مدار در سایه اطاعت بی قید و شرط از همه افعال، نظرات، بیانیه ها، ابراز تسلیت ها، ابراز شاد باش ها، دستورات، اوامر، سکوت ها، بیان ها و بطور کل، هر فعلی که از ولی فقیه صادر شود، بساط اقازاده های سهم خواه و بی لیاقت را از لوح نورانی نظام مقدس اسلامی برچینند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *