خاطره‌ای وبلاگی از آملی لاریجانی

یکی از نوشته‌های وبلاگی نسبتا قدیمی که در خاطرم مانده گزارش تورجان از مناظره بر سر «اجتهاد متوسط» است. پیدا کردنش اصلا سخت نبود. تکه‌هایی که در خاطرم مانده است را در زیر می‌بینید:

… نظریه‌پرداز اجتهاد متوسط [آملی لاریجانی] که اعتنایی به تذکرات پی‌درپی حجت‌الاسلام حسنعلی علی‌اکبریان دبیر علمی ‌نشست مبنی بر پایان وقت نخستش نداشت، ادامه داد…

… احمدی شاهرودی که یکی از ۲ ناقد نظریه لاریجانی بود، از‌‌ همان ابتدای سخن نشان داد که از لحن کلام لاریجانی دلخور است. چرا که لاریجانی در واکنش به تذکرات پیاپی دبیر نشست، می‌گفت که باید سخنش را به اتمام برساند و اگر قرار است ناقدان هم سخن بگویند بهتر است جلسه دیگری به آن‌ها اختصاص داده شود…

احمدی شاهرودی نو بودن این نظریه را زیر سوال برد و معتقد بود که سوابق و آثار عملی این نظریه، مهم‌تر از چیزی است که لاریجانی برشمرد.

لاریجانی طاقت نیاورد و واکنش نشان داد: «ادعا نکردم که نوآوری کرده‌ام.»

احمدی‌شاهرودی هم سریع پاسخ داد: «در مقاله‌تان آمده است. تازه آیه‌ای هم که آوردید (آیه نَفٌرٌ) اصلا دلالت بر جواز تقلید ندارد. مرحوم آیت‌الله العظمی‌ تبریزی هم نظریه مشابهی داشتند.»

این بگو مگو همچنان ادامه پیدا کرد:

لاریجانی: شما پیش‌فرض‌های بحث را عوض می‌کنید.

احمدی شاهرودی: شما هم مثل ما ساکت باشید. شخصیتتان محفوظ است، ولی گوش کنید تا ما نقد کنیم.

حسنعلی علی‌اکبریان، دبیر جلسه: من خواهش می‌کنم آقای لاریجانی تحمل بفرمایند.

احمدی‌شاهرودی: سیره عقلا هم بحث کلانی است که شما آن را مسلم پنداشته‌اید. منظورتان کدام سیره است؟ سیره عصر معصومین یا سیره مستحدثه؟

لاریجانی: شما اصل بحث را مطرح کنید. اینطور، من استفاده‌ای از این مباحث نمی‌کنم.

… در دقایق پایانی نشست بار دیگر تریبون در اختیار شیخ‌ صادق لاریجانی قرار گرفت که از کیفیت و نحوه انتقادات وارده دلخور بود: «اصراری ندارم که حرفم درست است، ولی ماه‌ها زحمت کشیده‌ام و توقع دارم که نقد‌ها هم منظم باشد.

ولی از حرف‌های برخی از ناقدین پیدا بود که زحمتی نکشیده‌اند. شما (خطاب به احمدی‌ شاهرودی) برخی از حرف‌هایی را که خودم قبول دارم به نام نقد به من تحویل دادید. اگر می‌دانستم که استفاده‌ای نمی‌برم به این جلسه نمی‌آمدم.»

… صادق لاریجانی چندین‌ بار از توزیع مقاله خود درباره اجتهاد متوسط در میان حضار گلایه کرد و گفت که قرار بوده تغییراتی در متن مذکور بدهد.

احمد مبلغی نیز از لاریجانی خواست که مقاله تکمیلی خود را در اختیار حوزه قرار دهد تا پژوهشگران حوزوی از آن استفاده کنند.

… صادق لاریجانی هم که چندان رضایتی از نشست نداشت، سخنان پایانی دبیر علمی ‌نشست را «اذن خروج» نامید.

4 فکر می‌کنند “خاطره‌ای وبلاگی از آملی لاریجانی”

  1. جناب آقای دانشطلب
    بنده درک می کنم که شما انتقاداتی به قوه قضاییه دارید. بنده هم در این راستا حرفهای بسیار و تجربیات تلخی دارم که ترجیح می دهم دست کم در فضای امروز چیزی نگویم تا دستاویز عده ای فرصت طلب نشود. بخشهایی از وبلاگ شما را خواندم و خیلی از مطالب آن را مفید، عقلانی و غیر تکراری دیدم. اما به عنوان یک برادر ناشناس از شما خواهشی دارم و آن اینکه کمی در رعایت شان بزرگان و هواداری از افراد ملاحظه کنید. قاضی القضات مملکت به هرحال شانی دارد و مهمتر آنکه شانش را از انتخاب رهبری می گیرد. ممکن است ایشان در فلان مبحث تخصصی و فقهی ایراداتی داشته باشد. اما به عقیده این حقیر بحثهای وبلاگی جایگاه چنین مطالبی نیست. شکستن شان بزرگان سرانجام خوشی نخواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *