مصرف اخلاق و ادب در سیاست ایرانی؛ فقط لحن احمدی نژاد بد است؟

وقتی احمدی‌نژاد با ادبیات ساده و خاص خودش ـ که گاهی اوقات نامتناسب با مقام ریاست جمهوری هم هست ـ کسانی را می‌نوازد یا به چرندیات و توهمات بعضی‌ها پاسخ می‌دهد از خیلی جا‌ها صداهای مدعی دین و اخلاق و مقدسات در می‌آید که حرفهای احمدی‌نژاد توهین آمیز بوده یا لحن‌اش ایراد اخلاقی داشته و از این حرفهای زرد و نارنجی که الی ماشاء الله در رسانه‌ها تولید می‌شود. اما این رفتاری نیست که اخلاقگرایان در مورد هر کسی که لحن و ادبیات نامناسبی استفاده می‌کند روا بدارند، انگ «توهین آمیز» فقط سلاحی است که آن‌ها برای ترور احمدی‌نژاد و احمدی نژادی‌ها (و کسانی که فکر می‌کنند احمدی نژادی هستند) استفاده می‌کنند.

قبلا نوشته‌ام که اگر کسی از حرفی خوشش نیامد نمی‌تواند فوری بگوید «توهین آمیز» است، چون معنای توهین (مخصوصا وقتی که از مسئولیت حقوقی سخن می‌گوییم) خیلی مشخص و ضیق است. به همین سیاق هم وقتی کسی از جریان یا افکار عده‌ای خوشش نیامد نمی‌تواند فورا بگوید این‌ها «انحرافی» هستند، چون هم «انگ زدن» و «تهمت بستن» کار درستی نیست، و هم معنای انحراف مشخص است و به دعوای قدرت بستگی ندارد. (تمام کسانی که بر خلاف اصل «و لایجرمنکم» خزعبل «جریان انحرافی» را استفاده کرده‌اند و در بردن آبرو و به دردسر انداختن دیگران شریک بوده‌اند قطعا نمی‌دانند که به چه حدی مجرم و مسئول هستند).

دوستانی که با نوشته‌های بنده آشنا هستند خوب می‌دانند که بنده به هیچ وجه با لحن صریح و تند و گزنده مشکلی ندارم، و حتی آن را در دنیای سیاست ـ مخصوصا سیاست کثیف و اخلاقگرای ایرانی ـ لازم می‌دانم. اما کسانی که با روکش اخلاق، نمایش ادب و ارزش می‌دهند و می‌خواهند القا کنند که ـ ارواح عمه‌شان ـ خیلی مبادی آداب هستند، هم خودشان در برابر مخالف لحن بدتری را استفاده می‌کنند و متوسل به توهین و تهمت می‌شوند، و هم وقتی از محبوبینشان گلواژه‌هایی ساطع می‌شود صدایی ازشان در نمی‌آید! این رفتار متناقض و آمیخته به تبعیض یکی از موارد جالب مصرف کردن اخلاق و هزینه شدن آداب در دعوای قدرت و سلیقه است.

به عینه مشخص شده که اخلاقگرایان جانماز آب کش «فقط» در مقابل لحن احمدی‌نژاد و احمدی نژادی‌ها موضع دارند و به بزرگ زادگان و الفاظ مشهورشان نه تنها حمله نمی‌کنند، که حتی موضع منفی هم در برابرشان ندارند. آن‌ها به روی خودشان هم نمی‌آورند که اگر واقعا لحن نامناسب محکوم است، کسی که الفاظی مثل «شاسی و ماسی» و «لات بازی» و «دریده گویی» و «لگد پرانی» و «گازگرفتن» و «باسکول» و «تره بار» و… را استفاده می‌کند و هر جا که به تریج قبایش بر می‌خورد به دیگران انگ و کنایه می‌چسباند، اسم رویشان می‌گذارد، و هر انتقادی را «تخریب» و «شبنامه» و مستحق برخورد می‌داند، بیش از همه در معرض اتهام است.

نمایش دهندگان اخلاق همان‌هایی هستند که مخالفشان را به سادگی «کرکس فتنه» خطاب می‌کنند اما اگر کسی واقعیت متناقض و حرکات مفتضحشان را به‌شان یادآوری کند بلافاصله پای مقدسات و آیه و حدیث را در نفی بداخلاقی و بدزبانی و پرهیز از اختلاف (!) وسط می‌کشند. اگر «کوچک‌زاده» با ادبیات «سر بالا» جواب خبرنگار ضدانقلاب را بدهد یقه پاره می‌کنند که فلانی توهین آمیز حرف زده اما اگر امثال مطهری و کواکبیان مجلس را با ملک طلق خودشان اشتباه بگیرند مطلقا صدایی ازشان شنیده نمی‌شود. به هر حال، ادبیات بعضی و بعضی ادبیات‌ها ممکن است نامناسب باشند، اما بد‌تر از آن؛ تناقض، اخلاق فروشی و ترور دیگران با «انگ توهین» است.

8 فکر می‌کنند “مصرف اخلاق و ادب در سیاست ایرانی؛ فقط لحن احمدی نژاد بد است؟”

 1. هيچ وقت يادم نمي ره وقتي احمدي نژاد از مجلس برگشت و اونطور طلبکارها رو ضايع کرد چطور داد و بيدادشان درآمده بود. من فکر مي کنم اصلا سايت هايي مثل تابناک و الف و جهان و سايت هاي قاليبافي که نمي دانم تعدادشان از چندتا گذشته؟ وظيفه شان اين است که اخلاق را به احمدي نژاد يادآوري کنند! چيزي که بهش مي گويند اخلاق اصلا براي خودشان نيست. مطهري بدترين حرفها را توي مجلس زده اما اينهايي که او را گزينه رياست مجلس مي دانند صدايشان در نمي آيد که بابا اين چه دري وري هايي بود که گفتي؟ کواکبيان که اصلا هيچ! فقط متأسفم براي وبلاگ هايي مثل آهستان که بازي اين قدرت طلب هاي سياسي را خوردند و در مسير اينها حرکت مي کنند، اونهم فقط به خاطر لجبازي با احمدي نژاد. خودشان مي گويند اصلا حرف ما طرف مجلس و دولت و قبيله گرايي نيست اما اصلا دربرابر ادبيات به قول شما بزرگ زادگان کور شدند. بعد از جواب دادن احمدي نژاد مي نويسند: «جايگاه نهاد قانون گذاري کشور با عباراتي سخيف و اهانت آميز، دچار خدشه مي‌شود» http://www.ahestan.ir/?m=139012
  اما نمي نويسند که اگر عبارات احمدي نژاد سخيف و اهانت آميزه پس عباراتي که اينها به کار مي برند چيه؟ پاک و تميزه؟ ديگه حالم از اداي محافظت از اخلاقشون بهم مي خوره.

 2. اقا جون! این انتقاد که بیشتر به خود شما هم برمیگردد! می گویید چرا یه عده ای فقط وقتی به یاد اخلاق می افتند که رقبای سیاسی شون علیه آنها حرف تندی زده باشد. خب مگه خود شما یک بار به حرفها و اهاتت های کوچک زاده در علن ایراد گرفتید؟

  1. توی متن هم عرض کرده ام که:
   “دوستانی که با نوشته‌های بنده آشنا هستند خوب می‌دانند که بنده به هیچ وجه با لحن صریح و تند و گزنده مشکلی ندارم، و حتی آن را در دنیای سیاست ـ مخصوصا سیاست کثیف و اخلاقگرای ایرانی ـ لازم می‌دانم. اما کسانی که با روکش اخلاق، نمایش ادب و ارزش می‌دهند …”

   اینجا استدلال کاملا جدلی است، ایراد به کسانی است که فقط بعضی جاها نگران اخلاق می شوند، اخلاق را در دعوای سیاسی مصرف می کنند، معیارشان دوگانه است، و به قول آخوندها؛ بائک یجر! بائی لایجر؟

 3. سلام
  داداش از اولش هم معلوم بود لاف ادب همون لاف ادب است
  تابلو بود که دروغی بود برای ماهی گرفتن از آبی که خودشون گل آلود کردند
  اتفاقا بهترین ادبیات رو رئیس جمهور داره
  میدونه کجا جدی بگه، کجا غمگین، کجا عصبانی و کجا با شوخی!
  من فقط در تعجیم که شما چرا هنوز لینک آهستان رو تو وبتون گذاشتید؟

 4. چوب خدا صدا نداره برادران .شما نمیخواهد کاسه ی داغتر از آش بشوید جناب احمدی نژاد خودشان واقفند که از کجا میخورند. البته اگر الان هم متوجه شوند باز برنده دنیا و آخرت شده اند که البته با شناختی که از ایشون دارم بعید به نظر میرسد.تو این روزگار بیش از همه ی این سالها دلم به حالشان میسوزد.

 5. سلام
  والا مانسل انقلاب مانده ایم حیران روبه موت هستیم ولی بازهم نگران .درحیرتیم ازاین جماعت ِ خوش گذران .که کارشان شده جنگ وجدال برسرمیراث جوانان ایران. دلاوررمردان جبهه های نور وایمان .شهیدان ِ گلگون کفن ِ خطه ی شیران
  خدایشان هدایت کندگرکه قابل ِ هدایتند,ورنه اندازدشان به چاه ویل بمانندتاابد
  گریان ,هیچ قافله ای نگذردتانجاتشان بخشدوفغان نمایندکه ای کاش درستکاربودیم وباایمان ودل خدامی سوخت برماهمچویوسف کنعان. امانه این
  اتش بیاران معرکه کجا ویوسف کنعان کجا؟هیچ دانندحال مردم پریشان؟اینان که خودروزی بودندازقشرفقیران؟! الهی دلی صاف وضمیری روشن بخش برهمه
  مدعیان ِاهل ایمان تادرجاده صفا وصداقت وانصاف قدم بردارندوبرای نعمتی که خدانصیب شان کرده شاکرباشند وبی غل وغش به مشکلات ودردهای مردم بیاندیشند.آمین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *