در ایران اراده‌ای برای نابودی آل سعود وجود ندارد

آل سعود هر کاری از دستش بر بیاید برای راه انداختن جنگ بین آمریکا و ایران انجام می‌دهد. جنگ بین آمریکا و ایران منافع اقتصادی و سیاسی بسیاری برای آل سعود دارد، به حدی که آن‌ها حاضرند چندین میلیارد دلار هم برای تحقق این آرزو خرج کنند. اما در ایران بیشتر به تداوم سفر زیارتی عمره و ادامه روابط نیم بند و کم تنش با آل سعود فکر می‌کنند. در جمهوری اسلامی اراده‌ای برای نابودی آل سعود وجود ندارد، اما عربستان سعودی توان زیادی را برای آغاز جنگ و رسیدن به هدف تضعیف و تجزیه ایران به کار می‌بندد. در ایران حمایت از مردم بحرین هم بیشتر شعار است تا واقعیت. ایران هیچ دخالتی در بحرین ندارد ـ که اگر می‌داشت شیعیان بحرین باید درصدی از قدرت حزب الله لبنان را دارا بودند ـ اما عربستان مستقیما در بحرین دخالت می‌کند، و ابایی هم از ارسال نیروی نظامی و اشغال و الحاق این جزیره کوچک ندارد.

اخبار نهادهای رسمی در ایران آلوده به تناقض شده است؛ خبر ۲۱ جمعه با ادمه سرکوب در بحرین و تظاهرات مردم ایران ـ راهپیمایی معمول پس از نماز جمعه ـ در مخالفت با الحاق سیاسی بحرین به عربستان شروع می‌شود و در میانه از افتخاری دیگر، توسعه فرودگاه زنجان و شروع پروازهای خارجی (پرواز عمره به عربستان)، خبر می‌دهند! کیهان تیتر جنگی کار می‌کند و بحرین را پاره تن ایران می‌خواند، اما انتقاد و اعتراضی به این تندی به جریان هنگفت خروج ارز به سعودی ندارد (تکلیف کیهان با سیاست‌های رسمی حاکمیت مشخص نیست و برای یک بام، دو هوا، و بلکه بیشتر می‌خواهد). بحرین، البته پاره تن ایران است، از نظر واقع گرایی تاریخی و سیاسی حاشیه جنوبی خلیج فارس ایالت‌های خودمختاری هستند که با دخالت و اعمال زور انگلیسی‌ها نام کشور به خودشان گرفته‌اند، و اکنون هم آمریکا نگهبانیشان را می‌کند.

اگر بحرین کشوری با اکثریت شیعه نبود و اگر عربستان حکومتی شیعی داشت و بحرین را می‌بلعید بعضی از اجزای حاکمیت انتقادی به این جریان نمی‌کردند. در آنصورت اگر کسی حرفی از تعلق تاریخی بحرین به ایران می‌زد متهم به خاک بازی و باستانگرایی و توسعه طلبی و جریان انحرافی و… می‌شد، اما اکنون اوضاع فرق می‌کند! با اینحال، احساسات تخیلی اهمیتی ندارند، اگر موضوع خاک است (که هست) این هیچ ربطی به دین مردم بحرین ندارد، حتی ربط وثیقی به خود مردم بحرین هم ندارد؛ اگر قرار باشد مردم هر جزیره‌ای در سیاست خارجیشان مختار باشند هر روز باید در دهات‌های ایران رفراندوم استقلال برگزار شود. در فلات ایران و حاشیه آن یک قدرت سیاسی بیشتر نمی‌تواند حکومت کند، و اگر به مقتضای عقل (و امضای شرع) بر‌ترین سلاح‌های نظامی در اختیار ایران باشد چنین واقعیتی دور از تحقق نیست.

وفاداران به احساسات تخیلی وقتی مخالفت با امارات در جعل واژه خلیج ع/ربی و طرح آرزوهایی درباره جزایر ایرانی بالا می‌گیرد در انتقاد به تندروی‌ها می‌گویند: آنهایی که احساسات ضدعربی دارند خودشان سرمایه‌شان را در امارات تلبنار کرده‌اند، و مسیر مسافرت و تفریحشان دبی است، و این استدلال بسیار درستی است. اما وقتی نوبت به خودشان می‌رسد که ادای حمایت از مردم مظلوم بحرین را در می‌آورند اما از خروج سالانه چندین میلیارد دلار به کشور سعودی یادی نمی‌کنند جای سوال باقی می‌ماند. اگر می‌شود به خروج ارز به وسیله تجارت (که حلال است) به یک کشور دشمن و ضعیف انتقاد کرد، چرا نتوان به خروج ارز به وسیله زیارت به یک کشور دشمن و بسیار خطرناک انتقاد کرد؟ مستحبات در اسلام اینقدر اهمیت دارند؟ و آیا این‌‌ همان شرعی نیست که عندالاقتضاء به اکتفای به واجبات توصیه می‌کند؟

مردم ایران عموما اهمیتی به اوضاع در جنوب خلیج فارس نمی‌دهند. آنهایی که ثروتمند‌تر هستند می‌خواهند سفرشان به امارات و تفریحشان در دبی برقرار باشد، و آنهایی که مذهبی ترند ترجیح می‌دهند از فیوضات سفر مستحبی عمره محروم نمانند. دیگرانی که آنقدر‌ها پول ندارند، اصلا به دبی یا جده فکر نمی‌کنند، یا آنقدر فقیرند که درگیر معیشت‌اند و تقریبا هیچ کس حوصله جنگ را (آنهم به خاطر نام خلیج ع/ربی یا الحاق بحرین) ندارد. با این وضعیت رفتار عاقلانه همین است که ایران در وضعیت پیش از جنگ تنها ماجرا را تماشا کند و امیدوار باشد سعودی‌ها اشتباهات بیشتری انجام بدهند. ایران به هیچ وجه نمی‌تواند به نحو فعال وارد موضوع حساسی مثل بحرین شود. آرزوی آمریکا هم همین است که ایران بهانه‌ای دست بدهد که بتواند پیش دستی در جنگ را به گردن ایران بیاندازد، و مثلا حمله صدام به کویت را در رسانه‌ها تداعی کند.

تتمه: ایران هراسی و نیست‌های معنادار در بحرین، که فقط سانسور شده‌اش در گرداب پیدا می‌شود | چرا جمهوری اسلامی عمره را تعطیل نمی‌کند؟ | منابع خلیج فارس به طور کلی متعلق به کشور ایران است، از غارت قطری‌ها با حمایت نظامی غرب که بگذریم به تازگی خبری منتشر شده که شرکت توتال به مدت ۱۰ سال ایران را از بزرگترین لایه میدان پارس جنوبی بی‌خبر گذاشته است! و همین اخبار است که ثابت می‌کند غربی‌ها انسان هایی بسیار راستگو و درست‌‌کار ا‌ند، مخصوصا وقتی که پای پول در میان باشد. (قابل توجه آنهایی که می‌خواهند از دروغگویی ایرانی‌ها فرار کنند).

9 فکر می‌کنند “در ایران اراده‌ای برای نابودی آل سعود وجود ندارد”

 1. با اون ذهن جهت دارت نميتوني (ونبايد) در مورد راستگو بودن يا دروغگو بودن غربي ها اظهار نظر كني. يعني اگر هم اظهار نظر كردي، كسي نظرت رو جدي نمي گيره. من اون لينكي كه گذاشته بودي خوندم. از نظر خودم به عنوان فردي كه ذهنش جهت دار هست (البته در خلاف جهت ذهن شما)، اون آقاي دفتريان براي توجيه اهمال كاريهاي بوروكراسي و سياسي ايران، تقصير رو انداخته گردن توتال. و الا يكي نيست بهش بگه مرتيكه: توتال اطلاعات يك لايه رو مخفي كرد درست. تو از اون دولايه ديگه چقدر برداشت كردي؟!

  1. قضاوت شما را راجع به جهت داری ذهن خودم نادیده می گیرم. دقت کنید که شما حساب یک قصور و یک تقصیر را با هم قاطی می کنید. وقتی توتال پنهان کاری کرده یعنی دروغ گفته است، و خلاص! (فرقی هم نمی کند این را یک ذهن جهت دار بگوید یا یک ذهن بی جهت!). پس توتال مقصر است و آلوده دستی اش ربطی به قصور ایرانی ها (بوروکراسی و ضعف فناوری و عقب ماندگی در برداشت و یا هر چیز دیگری) ندارد. این فقط ابعاد مشکل را وسیع تر نشان می دهد، اما به هیچ وجه رافع سهم تقصیر شرکت غربی و معنایی که دروغ و پنهان کاری شان تداعی می کند ندارد.

 2. *اين اعداد و حساب و كتاب هاشون از اساس دروغه*
  اولا ما اون سال حدود 700هزار نفر بيشتر عمره گزار نداشتيم و سهميه ساليانه حج واجب ما هم سالي 100 هزار نفره كه جمعا ميشه 800 هزار نفر
  پس تا اينجا يك ميليون و 100 هزار نفر بيشتر از عدد واقعي آورده اند
  ثانيا با مبناي 1.937.000 نفر و عدد 4.879.000.000 سهم هر زائر 2520 دلار يا دو ميليون و پانصد هزار تومان مي شود كه اين هم حتي در اين مبنا بيش از اندازه است
  اگر فرضيات را واقع بينانه در نظر بگيريم هر زائر عمره گزار بيش از 1100 دلار خرج نمي كند و هر زائر تمتع هم بيشتر از 2500 دلار (هر دو دست بالا در نظر گرفته شده است) كه اگر در تعداد زائران واقعي ضرب كنيم حاصل جمع عدد 1.020.000.000 يا حدود يك ميليارد دلار بدست مي آيد اين رقم كل هزينه زائران براي زيارت است و شامل بليط هواپيما، اسكا ن ،خورد و خوراك ، حمل و نقل داخل عربستان و مهمتر از همه سوغاتي به همراه سود منطقي كارگزاران زيارتي ايراني و …. است
  غير از بخش حمل و نقل هوايي كه 60 درصد با هواپيمايي هاي ايراني است و حدود 40 درصد از هزينه ها مربوط به اين بخش است كه كلا به داخل ايران بر مي گردد بخش حقوق و دستمزد كارگزاران هم كه به ايران بر مي گردد
  در سال 2008 براي اولين بار نيز سازمان حج مناقصه اي برگزار كرد كه براي بخش خورد و خوراك زائران نيز از محصولات ايراني در عربستان استفاده كنند كه موفق هم شدند و زائران ايراني در عربستان نيز از لبنيات ايراني و ديگر محصولات خوراكي (برنج و مواد اوليه ديگر غذاها و …. ) استفاده مي كردند كه هزينه هاي اين بخش نيز به ايران برميگردد
  يعني فكر نمي كنم كل سودي كه عربستان از زائران ايراني ببرد بيشتر از 500 ميليون دلار بشود كه رقم زيادي نيست

  1. همه محاسبات شما هم که درست باشد و حتی رقم حاصله خیلی کمتر از 500 میلیون دلار هم که باشد باز هم خللی به اصل انتقاد وارد نمی شود.

 3. ادامه:
  البته اگه بخواهيم تمرين انصاف كنبم، بهتره صبر كنيم شكايت ايران مطرح بشه، توتال از خودش دفاع كنه و دادگاه به نفع ايران راي بده. اونوقت ادعاي شما پذيرفته خواهد شد.
  چنين چيزي سابقه هم دارد. مثلا دادگاه لاهه در قضيه ملي شدن نفت از خودش سلب صلاحيت كرد (يعني در اختلاف بين ايران و انگليس صلاحيت داوري نداره) و غير مستقيم به نفع ايران راي داد. وكيل ايران هم يك غربي بود.
  حالا شما وضعيت مشابهي رو تصور كن كه در يك موضوع مورد اختلاف ايران و غرب، يك ايراني بياد وكيل غربيه بشه و واكنش افكار عمومي ايران رو تصور كن.

  يك نمونه داخلي داشتيم. وكيل تسخيري سرپاس مختاري و دكتر احمدي رو كه ميشناسي؟؟ من متن دفاعيه اش رو خوندم. شير مردي بود شير مرد.

  1. بهتر شد، معلوم شد کامنت اول را شتابزده یا با عصبانیت نوشته اید.

   وکیل ایران در آن دعوا ـ اگر اشتباه نکنم ـ یک ایرلندی بود، که خب ایرلندی ها هم می دانید دل خوشی از کت قرمزها و اسلحه هایشان ندارند.

 4. البته حق با شماست در اينكه در نوشتن كامنت اول عصباني شدم چون كارمند جماعت رو خيلي خوب ميشناسم و اين شگردها براي فرار از مسئوليت بصورت غير رسمي در ادارات ما تدريس ميشه. اگر اين پس زمينه ذهني رو نداشتم و به مسئله بصورت انتزاعي نگاه ميكردم، از اول كامنت دوم رو ميذاشتم.
  در مورد ايرلندي بودن رولن هم اولا من مطمئن نيستم و ثانيا بايد بگم درست نيست آدم همه را به كيش خود پندارد!
  فيلم كرامول رو ديدي؟ چند بار صدا و سيما پخشش كرده. در تاريخ انگليس، كرامول بيشترين جنايت رو در حق ايرلندي ها كرد ولي در اين فيلم، كرامول بصورت يك قهرمان و مثبت تصوير شده. نقش كرامول رو ريچارد هريس (يك ايرلندي) بازي كرد و الحق كه شاهكار كرده.

  1. واقعا نمی دونم، ممکنه دیده باشمش! حکم مطلق هم نمی کنم که همه ایرلندی ها با انگلیسی ها بدند، بالاخره پروتستان و کاتولیک و جنوبی و شمالی وضع فرق می کرده اما مهم اینه که بین ایرلندی ها انگیزه مخالفت با انگلیسی ها پیدا می شده. مقصود و مراد اینکه هر جا یک اروپایی از یک غیراروپایی دفاع کرد دلیل بر شرافت نیست، نمی شه از این موارد چیزی رو به نفع انسان غربی مصادره کرد! همونطور که وقتی یک ایرانی (مثلا بهایی) از فرهنگ غربی دفاع می کنه یا حتی به کارمندی دستگاه های دولتی غربی (مثل بی بی سی) در می آد جای حرف زدن از شرافت یا تعجب کردن ایرانی ها نیست. این اختلافات در خیلی از فرهنگ ها وجود داره و ممکنه به دفاع از غریبه هم منجر بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *