سهمیه فرزندان بی‌عدالتی است

یکی از قوانینی که همیشه موجب انتقاد و اعتراض پنهان در میان مردم بوده در نظر گرفتن سهمیه، امتیاز و معافیت برای فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان است. گاهی هم که دانشگاه به میدان مبارزه سیاسی تبدیل می‌شود شعار سهمیه برای تخفیف و تحقیر آنهایی که از نظام دفاع می‌کنند استفاده می‌شود. کسانی که برای کشورشان فداکاری کرده‌اند البته انسانهایی ارزشمند هستند و باید از فداکاری و ایثارشان قدردانی شود. در نظر گرفتن هر امتیازی برای خود آن‌ها شاید محل انتقاد نباشد اما در نظرگرفتن امتیاز برای فرزندان و بستگانشان تبعیض و بی‌عدالتی است.

در جامعه ما سنت قبیله گرایی و خانواده سالاری باعث مفاسد بسیاری شده است. خیلی از کسانی که به موقعیتی می‌رسند در اولین فرصت سعی می‌کنند امتیازاتی را برای خانواده و بستگان، آشنایانشان و حتی همشهری‌هایشان فراهم بیاورند. نشانه‌های قومیت گرایی را بسیار ساده می‌تواند در گوشه گوشه جامعه‌مان پیدا کرد و آقازادگی و ارتباط خانوادگی همواره یکی از درگاه‌های فساد و رانت بوده است. در چنین وضعی حکومت و قانونگذار تا آنجا که می‌تواند باید اصل را بر شایسته سالاری بگذارد و از در نظر گرفتن امتیازاتی که پایه آن‌ها وابستگی خانوادگی است پرهیز کند.

حمایت از ایثارگران و خانواده‌هایشان از ابتدا باید با در نظر گرفتن دو اصل انجام می‌شد: اول اینکه اعطای امتیاز فقط به کسانی که خودشان خدمتی را انجام داده‌اند عادلانه است و تسری دادن امتیاز به بستگان روا نیست. و دوم اینکه دولت موظف است زندگی خانواده شهدا و جانبازان و … را از نظر اقتصادی تا حد متوسط جامعه تسهیل کند. این وظیفه حکومت است و هزینه آن هم باید از بیت المال پرداخت شود. نباید اینگونه باشد که فی المثل جانباز یا ایثارگر و آزاده‌ای که می‌تواند کار کند مشکل اشتغال داشته باشد یا خدای ناکرده برای حل مسائل درمانی با مشکلی مواجه باشد.

اقتضای عدالت این است که از کسانی که برای دفاع از کشور جانشان را به خطر انداخته‌اند همیشه حمایت و تقدیر شود اما هیچ فداکاری‌ای دلیل بر تبعیض نمی‌شود. درست نیست حکومت لقمه آماده به کسی بدهد یا وابستگی خانوادگی را اصطلاحا به شکل دوپینگ و گارانتی در بیاورد. فلسفه وجودی دانشگاه و آزمون ورودی آن مثلا گزینش افراد شایسته به لحاظ علمی است و وارد کردن امتیاز خانوادگی با ماهیت آن در تضاد است. وقتی چنین امتیازی برای خانواده شهدا و ایثارگران در نظر گرفته می‌شود همه مذهبی‌ها و فعالان انقلابی در معرض اتهام امتیازخواری قرار می‌گیرند.

گاهی برای دفاع از این قوانین متوسل به توجیهاتی انتزاعی می‌شوند که این امتیازات باعث بهبود فضای فرهنگی دانشگاه‌ها می‌شود اما واقعیت این است که بسیاری از فرزندان شهدا و جانبازان از فرهنگ انقلاب فاصله دارند و فقط مایلند از امتیاز جهادگری پدرانشان استفاده کنند. تغییر فرهنگی نه تنها در فرزندان بلکه در خود ایثارگران هم بسیار اتفاق افتاده و فرا‌تر از این‌ها، وقتی مسئولان درجه اول و سابق کشور دچار معضلات سیاسی و فرهنگی می‌شوند و تا سر حد خیانت به کشور پیش می‌روند دیگر نگاه تضمینی به افرادی که وابستگی خانوادگی دارند منطقی نیست.

قانونگذار گاهی می‌خواهد خدمتی را به جامعه انجام بدهد اما اگر دقت کافی در نوشتن قوانین صورت نگیرد ممکن است نتیجه عکس به بار بیاید، یا نتایج مثبت بسیار کمتر از تبعات منفی باشد. سهمیه خانوادگی برای شرکت کنندگان در جنگ دلزدگی‌هایی را در میان مردم به وجود آورده و برای عده‌ای هم احساس طلبکاری و بر‌تر بودن نسبت به سایر مردم ایجاد کرده است. حتی سهمیه‌هایی مثل مناطق هم به دلیل اینکه خیلی ساده و بی‌ضابطه نوشته شده نتیجه مطلوبی نداشته و حتی باعث تمرکزگرایی و مهاجرت بیشتر شده و هیچ دردی را هم از مناطق محروم دوا نکرده است.

متأسفانه ابعاد امتیازات خانوادگی در کشور ما متعدد است. از معافیت سربازی برای کسانی که پدرشان سابقه جنگ داشته تا جعل عنوان «پدر نظامی» در پادگان‌ها و اعطای مرخصی بیشتر و موارد مشابه. فرهنگ آقازادگی آنقدر شایع است که بسیاری از افراد وقتی خودشان در موقعیت استفاده از امتیاز قرار می‌گیرند آن را طبیعی و منطقی می‌دانند. متأسفانه اعطای تسهیلات حتی برای فرزندان هیئت علمی هم در کشور ما اتفاق افتاده، گویی که دانشگاه بنگاه و مغازه‌ای است که هر کس در آن وارد شد حق آب و گل دارد و فرزندان استادان هم باید از آن استفاده کنند.

هیچ تبعیضی بدون توجیه نیست، همیشه دلایلی اقناعی و گمراه کننده برای راهزنی عقل و تغییر دیدگاه‌های مساوات طلبانه وجود دارند اما اگر استدلالهای خطابی و احساسی را کنار بگذاریم آنگاه تشخیص تبعیض و بی‌عدالتی برای همه آسان‌ خواهد شد. تصمیمات شجاعانه قانونگذار می‌تواند زمینه بسیاری از خرده گیری‌ها و تخریب‌ها را از بین ببرد. اکنون که به برکت توسعه دانشگاه بسیاری از کرسی‌های تحصیلات عالی خالی می‌ماند و بعضی دانشگاه‌ها بیش از متقاضیان ظرفیت پذیرش دارند جا دارد که قانونگذار هم فکری برای اصلاح قانون و حذف سهمیه فرزندان داشته باشد.

73 فکر می‌کنند “سهمیه فرزندان بی‌عدالتی است”

 1. البته با دور شدن از زمان جنگ دیگر این مساله موضوعیت ندارد و معلوم نیست چرا شما یاد این مساله فاقد اهمیت افتاده اید. اما از شما می پرسم، اگر سهمیه فرزند شهید بی عدالتی است، آیا سهمیه فرزندان اساتید دانشگاهها عدالت است؟ آیا عدالت است که یک فرزند یک عضو هیات علمی به آسانی و با رتبه بسیار بد بتواند وارد دانشگاههای درجه یک پایتخت شود؟ جالب اینکه هیچ کس به این مساله – که بسیار شایعتر از سهمیه فرزندان شهدا است – هیچ اعتراضی ندارد!!

  ( نکته با مزه اینکه وقتی یک دانشیار مانند احمدی نژاد که می تواند با استفاده از این ظرفیت و سهمیه قانونی فرزندش را به تهران منتقل کند اما چون حاضر به استفاده از ظرفیت ظالمانه نیست ، بهای تحصیل فرزندش را از جیب می دهد ،تازه متهم به اشرافیگری می شود!! الیک نشکوا یا رسول الله…)
  اما چرا فقط همه نست به سهمیه شهدا اعتراض دارند؟ بالاخره اگر قرار است سهمیه فرزندان اساتید باقی باشد، اینکه یک فرزند شهید سهمیه داشته باشد کاملا منطقی و منصفانه خواهد بود. قطعا حق شهدا بر ملت ما کمتر از حق استاد دانشگاه نیست!

  1. چطور موضوعیت ندارد؟ غیر از سهمیه، و مسئله خانواده شهدا، مسئله معافیت سربازی به خاطر خدمت مگر در تمام این سالها اتفاق نیافتاده؟ جالب است که در متن هم به مسخرگی امتیاز فرزندان هیئت علمی اشاره شده و باز می‌پرسید که چرا از آن حرف نمی‌زنیم؟ در متن به طور کلی به اعطای امتیاز به خاطر وابستگی خانوادگی انتقاد شده است.

   1. البته که اتفاق افتاده است اما انصافا الان چند فرزند شهید باقی مانده اند که بخواهند از این سهمیه ها استفاده کنند؟ فرزندان آخرین شهدا ( که مثلا پدرشان در سال 67 در عملیات مرصاد شهید شده باشد) حداقل 27 ساله و یا 26 ساله اند. پس افرادی که الان از این سهمیه استفاده می کنند بسیار قلیل و انگشت شمارند. اگر می خواستید این بحث را طرح کنید جای طرحش در دهه هفتاد و هشتاد بود. هر کس خواسته از این سهمیه استفاده کند تا حالا استفاده کرده و کار از کار گذشته است.

    اما به هر حال ، آنچه الان ارزش طرح دارد و به طور گسترده هم دارد استفاده می شود بحث فرزندان اساتید است و اگر قرار است این سهمیه باقی باشد، قطعا سهمیه شهدا هم باید به طریق اولی باقی بماند. اما می بینید که همه فشار رسانه ها و تبلیغات علیه فرزندان شهدا است و نه فرزندان اساتید. اتفاقا خود اساتید در دانشگاهها بعضا به این تمسخر سهمیه فرزندان شهدا دامن می زنند.
    پس فقط می توانم نتیجه بگیرم که که هدف رسانه ها از طرح این بحث تحقیر شهدا و فرزندان شهدا است و لهذا همراهی کردن با این جریان ظلمی است آشکار. متاسفانه خود شما هم کل این متن را به بحث فرزندان شهدا اختصاص داده اما فقط دو سطر در مورد بحث اساتید اشاره کردید!!!
    پس حق بدهید که از نوشته شما انتقاد کنم و بگویم که ناخواسته با این جریان نامقدس همراهی کرده اید.
    قاعدتا باید یک متن علیه فرزندان اساتید می نوشتید و بعد دو خط هم در مورد فرزندان شهدا اضافه می کردید.

    1. اتفاقا چون مسئله ‌فروکش کرده وقتی است که قانونگذار باید قانون را اصلاح کند تا بقیه سهمیه‌ها و امتیازات هم به راحتی قابل حذف باشد، بعد هم فرزندان شهدا کم شده‌اند، فرزندان جانبازان و ایثارگران هم که اصلا بعد از جنگ‌ به دنیا آمده‌اند کم شده‌اند؟ چرا واقعیت را با تکیه احساسی روی یک‌مسئله نادیده می‌گیرید؟ ممکن است نوشته بنده بیشتر به سهمیه دانشگاه پرداخته باشد اما هدفش نفی هر نوع امتیاز برای فرزندان است‌، چه در دانشگاه و برای فرزندان شهید و …، چه در سربازی برای فرزندان رزمندگان، و چه در دانشگاه برای فرزندان هیئت علمی و …، به همه‌شان هم اشاره کرده‌ام و اوج بی‌انصافی است که بخواهید مرا با موج دیگران – اصلا کدام موج؟ – همراه نشان بدهید و مرا متهم به تحقیر شهدا و فرزندانشان کنید. وقتی علیه امتیازات اشتباه حرف می‌زنیم نباید درگیر احساسات شویم یا بعضی امتیازات و توجیهات را خوب و‌بقیه را بد بدانیم.

     1. فکر می کردم چون شما در جریان فعالیتهای سیاسی کشور و مخصوصا دانشگاهها هستید بیش از بقیه متوجه این موج ضدیت با سهمیه شهدا باشید. مگر ممکن است کسی متوجه نشود که چطور فرزندان شهیدی که با عنوان سهمیه ای پذیرفته می شوند مورد تحقیر و نیش و کنایه قرار می گیرند تا جایی که بسیاری از آنها از این سهمیه استفاده نمی کنند یا اگر هم استفاده کنند سعی در انکار آن دارند. در حالی که هر گز یک فرزند استاد چنین فشار و احساس قبحی ندارد. و هدف این موج هم صرفا تحقیر شهید و شهادت است. انکار این موج روانی آنهم از سوی شما برایم بسیار عجیب است.

      ضمنا در مورد سربازی هم این قضیه فروکش کرده است. ضمن اینکه مساله سربازی را باید ریشه ای حل کرد. شما باید ببینید چرا عملا بزرگترین و حجیمترین فعالیت بنیادی مثل بنیاد نخبگان شده است معافیت دادن و یا کاهش و یا امریه نخبگان و باید دید چه بر سر امور نظامی آمده است کهخ نخبگان این کشور اینظطور از آن فراری هستند در حالی که در تمام دنیا سعی می شود مغزهای کشور جذب فعالیتهای مرتبط با امور نظامی شوند. درد اصلی در میراث سربازی اجباری و نظام ارباب و رعیتی باقیمانده از رضاشاه پهلوی است. اکنون نظام اجیباری در کل دنیا شکست خورده است و همه می دانند سرباز اجباری هرگز قابل رقابت با سرباز دواطلبانه و حتی مزدور نیست. که خود بحثی دارد جداگانه. اما اینکه بیاییم همین عده از فرزندان شهدا را که می توانند از شر این نظام اجباری فرار کنند بزور به این نظام برگردانیم خطا است. یادتان باشد ارمایل و گرمایل اگر نتوانستند همه جوانان را از شر مارهای ضحاک نجات دهند لاقل از هر دو نفر یک نفر را نجات دادند.
      پس بهتر است به جای حذف این سهمیه مستقیما با خود نظام سربازی اجباری مبارزه کنید. همه جوانان را باید از این سیستم پوسیده و غلط اندر غلط نجات داد.

   2. معافیت از خدمت یا کسر خدمت سربازی به نظر عادلانه تر میرسه،چون هم جنس همان کاری است که یک ایثارگر انجام داده…نظر شما در این مورد چیه؟

 2. اعطای امتیاز بخاطر نسبت خانوادگی نادرست است؛ مثل همان فرزندان اعضای هیات علمی که فرمودید. اما در مورد فرزندان شهدا و جانبازان، مواردی را باید هنگام نوشتن متن لحاظ می کردید که نکردید. دختری در حالی که هنوز به دنیا نیامده، یتیم می شود. پدر او بخاطر دین و وطنش و نیز عمل به امر ولی فقیه زمان به جبهه رفته و شهید شده؛ این دختر هیچ وقت حمایت و محبت پدرش را نخواهد دید. آیا حکومت موظف نیست از او حمایت کند؟! پسر و دختری ماهی چند بار از پدرشان که جانباز اعصاب و روان هست کتک می خورند؛ خانه ی آنها کمتر زمانی هست که اوضاع عادی داشته باشد؛ پسری دیگر همیشه پدرش را روی تخت دیده، آن دیگری همیشه موسیقی سرفه های شیمیایی پدرش را شنیده، نصف اوقات در راه بیمارستان هستند؛ چرا فکر می کنید حکومت برای حمایت خاص از این کودکان وظیفه ای ندارد؟!
  مشکل نوشته ی نسبتاً خوب شما این است که شهادت و جانبازی را تنها موثر بر خود فرد در نظر گرفته اید و به تاثیر زیادی که بر زندگی اطرافیان دارد، توجهی نکرده اید. این اتفاقات یک خانواده را ویران می کند. شما آرمیتا را ببرید بهترین دانشگاه دنیا و مجلل ترین خانه را هم برایش در نظر بگیرید و همه ی خرج زندگی اش را تا پایان عمر تقبل کنید، واقعاً همه ی اینها برای او پدری می شود که صرف کار کردن برای جمهوری اسلامی ترور شده است؟ خالی از شعار، شهید که مشکلی ندارد؛ خانواده اش را باید دریابیم.

 3. البته خیلی درست می فرمایین که تامین مالی خانواده شهدا باید جایگزین سهمیه بشه، ولی باید توجه داشت که سهم پدر تو یه خونواده فقط محدود به تامین مالی نیست. خونه و خونواده هزارتا کار و مشکل ریز و درشت داره که یه بخشی بزرگی ش به عهده ی پدره . . .
  ما که بابامون هم زنده س کارای خونه کلی از وقتمونو می گیره؛ یه وقتایی فکر می کنم پدر و مادرمون کم کاری کرده ن که یه داداش برامون درست نکرده ن. خدا به داد اونایی برسه که باباشون از بیخ وجود نداره

 4. بله خلاصه هر کس هر جاست سعي مي کند در همان جا براي خود و خانواده اش امتيازي جور کند.
  جديد ترين و عجيب ترين نمونه اي که با آن مواجه شدم اين بود که دفترچه بيمه کارمندان بيمه بيشتر از بقيه دفترچه هاي بيمه کاغذ دارد!

 5. در تاييد نوشته شما چند نكته را اضافه مي كنم:
  1- عامل اصلي تحقير و سرخوردگي فرزندان شاهد در دانشگاهها، همين سهميه هاست. اگر سهميه تبعيض آميز نبود، دليلي نداشت فرزند شهيد، شهادت پدرش را مخفي كند. من خودم دوست صميمي اي داشتم كه با هم هم اتاق هم شديم. طي دو سالي كه ما با هم بوديم، او اصلا نگفت پدرش شهيد شده. در حالي كه پدرش از سرداران معروف لشكر نجف اصفهان بود و دو عمويش هم شهيد شده بودند و كلاً خانواده يشان در منطقه يشان معروف بودند. تنها دليلي كه او شهادت پدرش را از من كه دوست و هم اتاقي اش پنهان مي كرد همين سهميه بود.

  1. دلیل سرخوردگی فرزندان شاهد در دانشگاه ها، همین سهمیه ها نیست؛ بلکه همین نگاه های غلط و ابراز کلامی آن به فرزندان شهداست. آنقدر این بنده های خدا را بخاطر حقی که داشته اند، سرزنش کردند و ناسزا گفتند و طعنه و کنایه زدند که آنها در استیصال ناتوانی از غلبه بر این بدگویان، ترجیح می دهند کل شهادت پدرشان را کتمان کنند. این اتفاق از اخلاق بد ماست؛ نه از امتیازی که دولت وظیفه دارد به آنان بدهد.

 6. 2- سهميه از هر نوعش بي عدالتي است. هدف كنكور سنجش قوت علمي و هوشي افراد است. ولي سهميه ناگهان فاكتور بيربطي را وارد سنجش علمي مي كند. موارد بسياري را سراغ دارم كه فرزندان شهيد قادر به تمام كردن دوره تحصيلي شان نيستند، چون از نظر هوشي و علمي همتراز همكلاسي هايشان نبوده و با دوپينگ سهميه وارد آن رشته شده اند. نمونه اش همان هم اتاقي خودم. و يا موردي ديگر كه الان در همين دانشگاه علوم پزشكي . . . ورودي سال 74 رشته پزشكي است و نتوانسته فارغ التحصيل شود!

  1. اگه هدف و کارکرد کنکور همینی بود که شما نوشتین اونوقت سهمیه هم چیز بیخودی بود. ولی متاسفانه کنکور اولا سنجه ی مناسبی برای هوش و دانش ملت نیست، ثانیا تاثیر خیلی روشن و شدیدی رو آینده ی شغلی ملت م داره

 7. 3- گفته مي شود كه ديگر سهميه شاهد موضوعيت ندارد. اين حرف صحيحي نيست: چرا كه اولا هنوز هم در باغ شهادت باز است، مثل 5هزار شهيد مبارزه با مواد مخدر در نيروي انتظامي. ثانيا در مقاطع دكترا و كارشناسي ارشد كاملا كاربرد دارد. ثالثا اين سهميه كه اول مخصوص خود رزمندگان بود و بعد به فرزندان شهيد اعطا شده، با لابي نظاميان به فرزندان جانبازان بالاي 50 درصد هم تسري يافته است! در حالي كه جانبازان بالاي 50 درصد زنداه اند و مي توانند بعد از سال 67 هم بچه دار شده باشند.

 8. 4- سهميه فرزندان هيئت علمي هم اوج بي عدالتي است. در دانشگاه شيراز زماني كه من وارد شدم، رشته هايي چون عمران، برق و مكانيك تا 30درصد بيش از سهميه درج شده در دفترچه كنكور دانشجو گرفتند! كه همه آنها از فرزندان هيئت علمي بودند. از يكي از همين آقازاده هاي هيئت علمي پرسيدم، گفت من رشته عمران را در بدترين جاها مثل زابل ئو زاهدان زده ام، وقتي قبول شدم اصلا يكبار هم به آنجاها نرفتم و مستقيم براي ثبت نام به همين دانشگاه پدرم آمدم. انفاقا بعضي همين آقازاده هم در اتمام دوره تحصيلي شان مشكل داشتند.

  1. لطفا توضیح دهید که چرا فرزندان شهدا از اینکه بگویند سهمیه دارند خودداری می کردند اما فرزندان اساتید چنین احساس قبحی ندارند؟ اگر به این سوال پاسخ دهید خود بخود معلوم می شود که این دامن زدن به حذف سهمیه شهدا خوب است یا بد.

  1. فرزندان شهدا چیزی به ما ندادند؛ بلکه تامین امنیت ما چیزهایی را از آنان گرفته است. چیزی در حد یک پدر! چیزی مثل آرامش…
   من اکنون در امنیت زندگی می کنم و بابت آن هیچ هزینه ای نداده ام؛ اما از او هزینه هایی گرفته شده است…

  1. دروغ من که تو هر ورودی می بینمشون تازه یکی از دخترا را می شناسم که نه الف بود نه استعداد درخشان برای این که از علوم پایه عقب نماند 30 واحد بهش دادن و تازه نمره 7 را هم ده کردن بعد یکی از دوستام یک ترم از علوم پایه به خاطر 3 واحد عقب افتاد

 9. http://drjonah.persianblog.ir/post/94
  من سهمیه ای هستم!

  وَالَّذینَ جاؤُ مِنْ بَعْدِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذینَ سَبَقُونا بِالْإیمانِ وَ لا تَجْعَلْ فی‏ قُلُوبِنا غِلاًّ لِلَّذینَ آمَنُوا رَبَّنا إِنَّکَ رَؤُفٌ رَحیمٌ.

  کسانی که بعد از آنها آمدند و می گویند: «پروردگارا! ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشی گرفتند بیامرز، و در دلهایمان حسد و کینه ای نسبت به مؤمنان قرار مده! پروردگارا، تو مهربان و رحیمی!»

 10. موضوعات نباید بر هم سایه بیفکنند و با هم قاطی شوند. نباید بحث منطقی پیرامون درست یا غلط بودن اعمال سهیه-در معنای عام و مطلق کلمه- و یا بررسی میزان آن، بهانه و دستاویزی شود برای کم رنگ کردن فرهنگ شهادت و پایین آوردن ارزش کار شهدا. تا جایی که هر به اصطلاح روشنفکری(!) به خودش اجازه ذهد با گوشه و کنایه ،فرزندان شهدای گرانقدر را تحقیر کند و این موضوع- بواسطه ی سبقه ی دینی فرهنگی که دارد- آنقدر در اذهان بزرگ شود ، که انگار هیچ موضوع دیگری مطزح نیست!
  پس اولا یادمان باشد با این اعمال سهمیه ها نخواسته باشیم برای کار شهدای عزیز ، قیمتی تعیین کنیم که خون ریخته شده و ایثار آنان، قیمت ندارد و تا دنیا، دنیاست مدیونیم و باید آبرویشان را با اعمالمان حفظ کنیم.
  ثانیا این سهمیه، وحی منزل نیست که فکر کنیم اگر نقد و نظری داده شد، مخالفت با قرآن و سنت است(نعوذ باالله) پس با شرایطی که عرض شد این موضوع هم میتواند در کنار مباحث دیگر، نقد منصفانه شود .
  که البته به نظر بنده اگر چرتکه بیندازیم، متوجه میشویم که در برایر فقدان پدر و ارزش ایثارش، نه تنها کار ناعادلانه ای نکرده ایم که الحق و والانصاف برایشان، کم هم گذاشته ایم…

 11. هرساله شاهد اين هستيم كه از سوي مجلس براي خانواده شهداء وجانبازان و ايثارگران متاسفانه سهميه هاي مختلف وتسهيلات گوناگوني وضع مي شه و اين عين بي عدالتي هست
  يه كم حواستون رو جمع كنيد مي تونيد بفهميد .اينكه پدران اين خانواده ها براي اين مملكت جونشون رو دادن حرفي نيست وخدا اجرشو بهشون بده ولي اينكه تسهيلات مختلفي به خانواده شون داده بشه كه حتي خيلي ها نتونن ازش استفاده كنن واقعا بي عدالتي هست .
  من خودم تو همسايه مون يكي رو مي شناسم كه با شهيد شدن پدرش استخدام بانك شد و باتوجه به اينكه قبل از استخدامي ش از اوباش محله بود ولي از بابت شهادت پدرش زندگي ش از اين رو به اون رو شد ولي همون شخصيت روداره.لطفا با احساسات به اين قضيه نگاه نكنيد .
  مثلا نظام اسلامي هستش وعدالت علي عليه السلام

 12. فرزند شهیدی که پدرش مث کوه پشتش بوده و دیگه نیست حقش نیست؟چطور فرزندان کارمندان ارتش و اساتید و فرهنگیان رو نمیگینو فقط به ازاده ها و جانبازان و شهید گیر دادین؟اونا بخاطر من و شما رفتن شهید شدن و ازاده و جانباز شدن اون وقت شما اینجا اومدی اراجیف میگی؟لطفا حسودی فرزندان شهید و جانباز و ایثار گر رو نکنید و نظراتتون رو نگه دارید واسه خودتون .شهیدان و جانبازان و ازادگان و خانواده هاشون واسه من محترمه و ارادت خاصی بهشون دارم اگه شهیدان و ازادگان و جانبازان نبودن عراقیا تو خونت بودن و ارامش نداشتی.

  1. دوست عزیز کسی مخالف حمایت از فرزندان ایثارگران نیست. اما کدوم یک از فرزندان کارمندا مدرک دانشگاهی رو در عین بی استعدادی و درس نخوندن با امتیاز میگیرن؟؟؟ بقیه امتیازها رو کاری ندارم ولی به خاطر ظلمی که به علم و درس خوندن و شایسته سالاری تو این کشور شده فقط به درگاه خدا شکایت دارم. از این سهمیه های نا عادلانه. از استخدام فرزندان کارمندان بانک که نهادهای زالوصفت اند با کمترین لیاقت و سواد میرن تو بانک! مگه بچه یتیمهای دیگه آدم نیستن که باید با بالاترین مدرک و سواد برن شاگرد بنا و… بشن؟

 13. سلام. من امسال کنکور دارم و باید عرض کنم که سهمیه برای خانواده ی اسیر ها و جانباز ها هم هست. توی کلاس ما دو نفر سهمیه دارن. یعنی چی که الکی بیایم سهمیه بدیم اگه میخواهید کمکشون کنید براشون آموزش مجانی بزارید و توی یه.رقابت عادلانه شرکت کنن نه اینکه حقوق درمانی اون ها و چیزهای مادی مورد نیاز جانبازا روز بهشون ندن چون بودجه ندارن عوضش در تمامی مراحل زندگی بندازنشون به جون بچه های مردم. این کاملا بی عدالتیه …..

 14. شاهین تو الان یه مرغ خونگی پریدن واسم جونون /یه دیوونگی. مرد باشید و از سهمیه هاتون استفاده نکنید خدا شاهده یکی از دوستان صمیمی بنده با اینکه سهمیه داشت ولی مردونه خوند و خودم دیدم که از سهمیه اش استفاده نکرد و رشته تاپ قبول شد. دوستانی که سهمیه دارید وجدانتون رو بیدار کنید. یکی دیگر از دوستان من که مثل برادر بودیم بدلیل همین سهمیه های نا حق و با وجود تلاش غیر قابل وصف خدا رو گواه میگیرم پزشکی قبول نشد فقط واسه چند صد رتبه و استرس و فشار ناشی از اون الان فوت کرده .پسری 18 ساله ای که تازه باید زندگی میکرد 6 ماهه زیر خاکه. شما ها باید جوابگو باشید در ان دنیا. شما مزد بی رنج میخواهید و این عین بی عدالتیه

 15. من هم سهمیه ای هستم . ازتون خواهش میکنم به اتفاقاتی که بعد از جانباز شدن پدر یک خانواده تو اون خانواده میوه فکر کنید بعد نظر بدید . اگه باز هم متوجه نشدید این سهمیه ها رو بردارید هم خودتونو راحت کنید هم مارو . خدایااااا ما چه گناهی کردیم که سهمیه داریم؟

 16. اون پسر شهیدی که میگین اوباش شده بخاطر نبود پدرش بوده که این بلا به سرش اومده اگه بچه ای پدر بالا سرش باشه خیلی بهتر تربیت میشه،من از وقتی بچه دار شدم و وابستگی شدید دختر 3 ساله ام به پدرش رو میبینم که هر روز ظهر منتظر صدای زنگ دره که پدرش رو ببینه فهمیدم پدر برای یک فرزند چه مفهومی داره،در ضمن اگه برین حتی کشورهایی مثل آلمان رو ببینید که توی مترو طرف با نشون دادن کارت جنگش به احترامش بلند میشن وبهش احترام میزارن درحالی که توی مملکت ما مردم نمک نشناس شدن اگه به یک جوون بگی میگه به من چه میخواست نری بجنگی…متاسفانه ماایرانی ها فرهنگ هیچ چیز. نداریم..وخیلی زود همه چیز رو فراموش میکنیم…اگه به من بگن برو تو بهترین دانشگاه اروپا پزشکی بخون در قبال اینکه پدرم شهید باشه یا حتی کوچکترین جای زخمی روی بدنش حاضرم ترک تحصیل کنم ولی پدرم سالم کنارم باشه…هر چیزی ارزش خودش داره که با هیچ چیز دیگه ای نمیشه جاشو پرکرد فقط با این اعمال سهمیه ها یکم شاید یک ذره از زحمات اونا جبران بشه…تازه جالبه الان که توی کشور ما پول و پارتی. جای خوبی پیدا کرده مردم هیچکس اونا رو متهم نمیکنه فقط انگشت انتقاد ها به سوی خانواده مظلوم شهدا و جانبازان و … است اگه خدای نکرده دوباره تو کشورمون جنگ بشه همین آدمایی که دم از غیر عادلانه بودن سهمیه این فرزندان میزنند اگه جاش برسه جونشونو از صد تا مدرک پزشکی و مهندسی بیشتر میخوان وحاضر نمیشن بجنگن ولی حالا که دلشون خوشه این حرفا رو میزنن…متاسفم برای بعضی مردم که این مسایل رو مطرح میکنن…خون شهدای ما بیشتر از اینها ارزش داره.

  1. شکی نیست که باید برای فداکاران و ایثارگران جنگ امتیاز قائل شد اما آیا در اروپا هم این قشر و فرزندانشون با سهمیه میرن دانشگاه و تخصص میگیرن؟ اونوقت این آدمها با این ضریب هوشی فردای کشورو به دست میگیرن؟ یا کارمند و معلم و مهندس و پزشک میشن؟ باور کنیم که اونا این کارا رو کردند که امروز کشورشون این شده؟؟ من خودم چندین دوست و فامیل فرزند شهید داشتم چون دایی خودم شهیده و عمو و دایی جانباز دارم. آیا این انصافه که بهترین معلمهای شهرو برای کلاس کنکور اینها از طرف بنیاد میگیرن و حتی مشاوره و روانشناس هم داشته باشن و حقوقشون هم از شاغلهای با سابقه اغلب ادارات بالاتره بیان یه سهمیه هم بذارن و به زور هلشون بدن دانشگاه و اونجا هم اینا حق دارن بدون معافیت پزشکی و… هر وقتی حتی روز امتحان درسیو که نخوندن حذف کنن و بعد هم با همین امتیازها استخدام بشن؟ یه پزشک تو شهرمون داریم تو کلینیک سپاه که با سهمیه ایثارگری دکتر شده. تا حالا میدونین چن نفرو ناکار کرده؟؟ پارتی و امتیاز ناروا از همه جورش بده چه شهدا چه آقازاده و… و بیشتر از همه به خود فرزندان شهدا و حرمت اینها و خود نظام ضربه زده و میزنه. بماند که بعضی از همین سهمیه خورها ضد نظامهای دو آتشه هستن!

 17. با سلام به شما عزیزان.با تشکر از سایت خوبتون.لازم میدونم نکته ای رو به عرض دوستانی که از روی ناپختگی حرف هایی رو میزنن برسونم.شما دوستان اگر تونستید برای یک روز پدر خودتونو یک شخص مبتلا به بیماری های متنوع جسمی و روانی یا یک معلول با کوله باری از سختی و مشقت فرض کنید اونوقت حق دادن نظر درباره حقوق خانواده های شهدا و آزادگان و جانبازان رو خواهید داشت البته قبل از اون بهتره یه نگاهی به رفتار مردم سایر کشورها با مدافعان جان ومال و کشورشون داشته باشین تا این دل بعضی هارو بشکنین…
  تا توانی دلی به دست آور
  دل شکستن هنر نمیخواهد

 18. بسم الله
  من نیز فرزند یک ازاده می باشم که با سهمیه مخالف هستم
  مولا علی ع با طلحه و زبیر برای این جنگید که انها می گفتند ما مجاهد در راه خداییم و باید حق و حقوق بیشتری نسبت به سایرین مردم داشته باشیم و امام ع به انها می گفت اجر کارتان با خدا در دیوان عدالت همه برابرند در ثانی یادمان نرود قاتل امام حسین جانباز جنگ احد بود و قاتل امام علی قبلا فرمانده ی او بود
  شهید چمران به رزمندگان می گفت دعا کنید شهید بشید که اگر بمانید ازمایشتان سختر و همه از عقایدی که برای ان می جنگیدید باز می گردید
  او می گفت اگر از من بپرسند که تقوا بهتر است یا تخصص البته که می گویم تقوا اما کسی که تقوا دارد تخصصی که ندارد را نمی پذیرد
  من منکر این نمی شوم که رسیدگی به فرزندان شهید و کمک پزشکی و روانی به جانبازان خوب است اما سهمیه دانشگاه و پرداخت کامل شهریه دانشگاه ازاد و سهمیه ی استخدامی بی عدالتی است من سختی های زیادی کشیدم شبای زیادی را کابوس دیدم به خاطر کم حوصله گی بابام و عصبانیت و موجی شدنش اما دیدم هم که چطور در بنیاد شهید تخلص می شود به اسم بابای من به کام کله گنده ها دیدم که چطور بعضی جانبازان با به مریضی زدن خود درصد جانبازیشان را بالا می برند و با این که کار دیگری دارند باز هم حقوق از بنیاد می گیرند این حقوق باید برای کسانی باشد که توانایی کار ندارند بازنشستگی در 40 سالگی و با دو حقوق و راه انداختن کارسوم مثل زدن مغازه
  بعضی از فرزندان شهید که ازدواج کردند و کار دارند هنوز هم حقوق بابایشان را می گیرند وقتی دختری ازدواج می کند از پدر لغو نفقه می شود و به شوهر محول می گردد یعنی این حقوق باید برای سایر یتیمان کشور حتی اگر فرزند شهید نباشند خرج شود پسری که کار دارد پدرش مسئولیتی در قبالش ندارد پس حقوق او هم باید لغو شود یادتان باشد درست است که امام علی ع به فرزندان شهید می رسید اما به همان اندازه به سایر یتیمان هم می رسید حتی بعضی از ان یتیمان پدرانشان کفاری بودند که به دست امام کشته شده بودند و ان بچه ها هم کینه ی علی داشتند و می گفتن وقتی بزرگ شوند امام را می کشند اما با این حال امام از احوال انان جویا بود و انان را از لحاظ مالی رسیدگی می کرد
  اجر نداشته هایتان سختی هایتان باید با خداوند باشد نه ملت ایران درست است که کسی که تخصص ندارد کار کند و نخبه یمان از ایران برود

 19. من سهمیه نمی خواهم .چشمان پدرم را پس بدید.
  من سهمیه نمی خواهم اما ویلچر پدر را هم دوست ندارم.
  من سهمیه نمی خواهم اما …

  این سهمیه خون پدران ماست مطمئن باشد از خون پدرانمان نمی گذریم.
  ای کاش این حرفها رو وجود داشتی و دهه ی شصت می زدی .
  حالا که آب از آسیاب افتاده و امنیت جنابعالی برقرار شده اومدی حرف مفت می زنی.
  بی سواد بی خرد بی بصیرت …

 20. با سلام.من خودم فرزند یک جانباز 45 درصد هستم.قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم از جو ضدی که علیه ما و سهمیه های ما وجود داشت با خبر نبودم ولی بعد از رفتن خیلی بهم برخورد و خیلی احساس سرخوردگی کردم.
  حالا وقتی نظر کاربران رو می خوندم دوباره این احساس بهم دست داد.
  زمان حضرت علی(ع) که به همین ترتیب بین مهاجرین و انصار تفاوت قائل می شدند؛وقتی حضرت به حکومت رسیدند.همه این ها رو برداشتند و همه از بیت المال به یک اندازه سهم گرفتند.
  خود من هم که حالا بیشتر فکر می کنم و دقیقتر نگاه می کنم واقعا باید سهمیه ما و کلا همه سهمیه ها رو بردارند چرا که دانشگاه یک مکان علمی هستش.
  اما من از تمام این عالمین دانشگاهی سوال دارم:
  *شماها که سهمیه ما رو درست نمی دونید چقدر از آرمان های پدر من با خبر هستید…چقدر به اون آرمانها و هدفهایی که پدر من به خاطر اون دستش رو از دست داده وفا دارید…بیائید صادق باشیم الان من هزار بار هم بخواهم کنکور بدم باز هم نمی تونم از یک دانشگاه سراسری قبول بشم چون خود من هم از ترکش های اعصاب خوردی های پدرم بی نصیب نیستم اما شماها خیلی راحت و بی دغدغه به کارهاتون می رسید.اون صفحه ای که من تو 60 دقیقه می خونم شماها تو 5 تا 10 دقیقه توم میکنید چون تمرکز حواس دارید اما من ندارم.
  میفهمم براتون خیلی سخته که جو خانواده های ایثارگران رو درک کنید ولی شما رو قسم میدم به دستهای بریده پدرم که ما رو اینقدر تحقیر نکنید…اینقدر طعنه نزیند…به والله ما از همه شماها گله مندتریم چرا که نه توی این نظام به خون ما اهمیتی میدن و نه از دست حرفها و کارهای بعضی از شماها آسایش نداریم…اگر کاری برای این نظامی که ما براش خون دادیم نمی کنید حداقل به ما تشر نزید…به والله ما مقصر نیستیم.

 21. با سلام.من خودم فرزند یک جانباز 45 درصد هستم.قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم از جو ضدی که علیه ما و سهمیه های ما وجود داشت با خبر نبودم ولی بعد از رفتن خیلی بهم برخورد و خیلی احساس سرخوردگی کردم.
  حالا وقتی نظر کاربران رو می خوندم دوباره این احساس بهم دست داد.
  زمان حضرت علی(ع) که به همین ترتیب بین مهاجرین و انصار تفاوت قائل می شدند؛وقتی حضرت به حکومت رسیدند.همه این ها رو برداشتند و همه از بیت المال به یک اندازه سهم گرفتند.
  خود من هم که حالا بیشتر فکر می کنم و دقیقتر نگاه می کنم واقعا باید سهمیه ما و کلا همه سهمیه ها رو بردارند چرا که دانشگاه یک مکان علمی هستش.
  اما من از تمام این عالمین دانشگاهی سوال دارم:
  *شماها که سهمیه ما رو درست نمی دونید چقدر از آرمان های پدر من با خبر هستید…چقدر به اون آرمانها و هدفهایی که پدر من به خاطر اون دستش رو از دست داده وفا دارید…بیائید صادق باشیم الان من هزار بار هم بخواهم کنکور بدم باز هم نمی تونم از یک دانشگاه سراسری قبول بشم چون خود من هم از ترکش های اعصاب خوردی های پدرم بی نصیب نیستم اما شماها خیلی راحت و بی دغدغه به کارهاتون می رسید.اون صفحه ای که من تو 60 دقیقه می خونم شماها تو 5 تا 10 دقیقه توم میکنید چون تمرکز حواس دارید اما من ندارم.
  میفهمم براتون خیلی سخته که جو خانواده های ایثارگران رو درک کنید ولی شما رو قسم میدم به دست بریده پدرم که ما رو اینقدر تحقیر نکنید…اینقدر طعنه نزیند…به والله ما از همه شماها گله مندتریم چرا که نه توی این نظام به خون ما اهمیتی میدن و نه از دست حرفها و کارهای بعضی از شماها آسایش نداریم…اگر کاری برای این نظامی که ما براش خون دادیم نمی کنید حداقل به ما تشر نزید…به والله ما مقصر نیستیم.

 22. بالا تر گفتی که مشکل ما اینه که فکر میکنیم بچه های شهید حقی به گردن ما دارن . میخوای بگی ندارن؟اقای دانشطلب گرامی بهتره بجای اینکه رو خودت اسم دانشطلب رو بزاری در حالی که از کمترین قدرت استدلالم برخوردار نیستی یکم بری تحقیق کنی که سهمیه چیه و اصلا چجوری حساب میشه.
  دوستان عزیز سهمیه ای شما اگه دانشگاه های تهران قبول بشید به دلیل بالا بودن سطح آگاهی بچه ها خیلی کم پیش میاد کاری باهاتون داشته باشن و راحتید ولی اگه اینطور نشه گیر نا آگاهانی مانند جناب به اصطلاح دانش طلب و امثالهم میوفتید. دوستانم شاد باشید و سعی کنید به آدم های عصبی آب یخ رو پیشنهاد کنید ….با لبخند…..

 23. نظر من اینه کل ایران باید بدست کسایی باشه که جمهوری اسلامی ایران برای خودش و خانوادش مهم بوده و از جانشان مایه گذاشتن…. ایران برای این افراد مهم تره چون عزیزان خودشون براش دادن .حالا دانشگاه و شهریه که چیزی نیست .
  و من الله توفیق

 24. من امسال کنکور دادم حدود 1000 هزار نفر سهمیه داشتن تو گروه تجربی طرف دو سال رفته جبهه چیزی نمیگم خدا ثوابش رو زیاد کنه روزیش رو برسونه الان رفته رییس یه جایی شده با اینکه دیپلم هم نداره پسرش هم که متولد 75 ده سال پس از جنگ بدنیا اومده با من همکلاسه شاگرد تنبل کلاس که از من خیلی تنبل بود من آوردم 8000 با اون همه درس خوندن اون با اینکه جلد کتاب رو باز نکرده بود هرروز می رفت بیرون ….. آورده 700 و خورده آخه این عدالته این انصافه ینی اون چه محدودیتی در زندگیش داشته که نمی تونسته درس بخونه ؟؟؟!!!

 25. عزیزانی که با سهمیه یا رانت علمی‌ جای آن ها پذیرفته می شدند علیرغم نداشتن شایستگی علمی‌ به مدارج بالا رسیدند و در نتیجه امروز اکثریت قاطع بدنه اجرایی و مدیریتی کشور در تمام سازمان ها و ارگان ها همان فارغ تحصیلانی هستند که به گواهی و شهادت همه استادان عل‌رغم اینکه بسیاری از آنها انسان های نجیب و شریفی بودند ولی‌ از آنجا که شایستگی و در بسیاری از موارد حتی علاقه علمی نداشتند. فکر می‌کنید نتیجه مدیریت آن ها بهتر از چیزی می شود که کشور هم اکنون با آن مواجه است و جالب است اکثر همان ۱۰ درصد شایستگان علمی‌ از آنجا که هیچ آینده‌ای برای خود در این کشور متصور نبودند از همان زمان شروع به مهاجرت کردند و حالا نخبه ایرانی‌ بهترین دانشگاه های کشورهای پیشرفته هستند!

 26. چین نیز مانند کشور ما در زمان انقلاب فرهنگی‌ همین اشتباه را مرتکب شد و انواع امتیاز‌ها به اعضا و خانواده‌های عضو حزب کمونیست تعلق می‌گرفت که نتیجه آن فقر و فلاکت ده ۶۰ و ۷۰ میلادی چین بود ولی‌ بعد از دنگ شیاپنگ در ده ۸۰ میلادی چین ضمن اصلاح این اشتباه و ملاک قرار دادن فقط سطح علمی‌ دانشجویان برای ورود به تحصیلات تکمیلی همه ساله صدها هزار نفر از آنها را به کشورهای پیشرفته آمریکا و اروپا اعزام می‌کنند که نتیجه آن را در بهروزی و رشد حیرت انگیز اقتصادی، سیاسی، تکنولوژی چین در سال های اخیر شاهد هستیم

 27. من با رتبه پانصد و خورده ای با درصدهای عالی قبول نشدم جایی طرف با سهمیه با درصدهای منفی و حداکثر ۲۰ درصد پزشکی شهر درجه یک قبول شده.اولا پزشک شدن این فرد ظلم است به جامعه.دوما خوردن حق ما.اگه به اینا نی خوان امتیاز بدن از خودشون مایه بذارن چرا از حق ما مایه میذارن.پدر منم رزمنده دفاع مقدس بوده ولی گناهش اینه که آزاده یا جانباز نشده.حقم را واگذار می کنم به خدای بزرگ

 28. حالا یک نفر فرزند شهید نیست ، ..
  اما پدر هم ندارد . باید سهمیه بدهیم ??? ،
  یک نفر پدر دارد ،اما پدر بد اخلاق و اهل تنبیه بدنی و معتاد دارد ، ..نمی تواند خوب درس بخواند ،سهمیه بدهیم ??
  یک فرزند با یک فرزند انسان دیگر هیچ فرق ی ندارد ، ..
  و این ها از پایه بی عدالتی است ،
  استاد ما به دانشگاه اومد در مقام هیات علمی گرفت ، ..در حالی که دل ش هم بحال ما دانشجو ها نمیسوخت ، …فقط به خاطر سهمیه گرفتن پسر ش که مدتی بعد کنکور ی بود ، ..
  هم اتاقی داشتم با درصد های من ، ..اما پزشکی آورده بود و من پیراپزشکی بود م ، ..
  فقط به خاطر این که تو دوره ی دبیرستان مسیول بسیجی (به گفته خود ش به جهت حفظ منافع )و فرزند جانباز بود ، .. اصلا هم ،بوییاز اسلام نبرده بود ، ..و می گفت دوست داره به امریکا بره ، و به رسم اروپا یی ها زندگی ش رو بگذرونه . ،،

 29. متاسفم برا مملکتی که اینطور داره عدالت رو زیر پا میذاره…..
  هر کسی داره به نوبه ی خودش حق بقیه رو میخوره….
  چرا یه فرزند فرد عادی که پدرش جزو قشر ضعیف جامعه اس انقدر میخونه تا رتبه اش مثلن بشه 1200 بعد به خاطر یکی که پدرش جنگ بوده و حسابی سود گیرش اومده نتونه رشته موردنظرش رو بره..؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
  اونی که رفت شهید شد برا این رفت که عدالت رو حفظ کنه…..
  مگه کسی که باباش نون حلال میاره خونه ولی جزو مفت خورای سپاه و ارتش و آموزش پرورش و … نیست ،آدم نیست؟؟؟
  مگه کار نمیخواد؟؟؟؟
  مگه نیاز به تحصیلات نداره؟؟؟؟؟؟
  مگه…؟؟؟چی بگم…..

  1. خدا وکیلی آموزش و پرورش رو مفت خور میدونی تو؟ طرف دکتری ریاضی از بهترین دانشگاه داره اونوقت تو مدرسه راهنمایی روستای دور افتاده تدریس میکنه با حقوق نصف خط فقر! باز اگه بعضی نهادها رو بگی که نه سوادی دارن و نه مدرکی و نه کاری انجام میدن یه چیزی!
   آدم با خوندن این نظرات کاملا تفاوت جهان سوم و جهان اولو متوجه میشه…

  2. تازه آموزش و پرورش کدوم امتیازو گرفته؟ سالی یه بار مسافرت هم بره خانه معلم و مدارس رو هم با نصف امکانات مسافرخانه با قیمت هتل بهش میدن!! حالا استخدام فرزندان و … پیشکش. بیشترین ظلم به این قشر شده چون تحصیل کرده اند و حقوقشون ناچیزه! نتیجه شو از دانش آموزا بپرسین اغلب معلماشون کم و بیش افسردگی رو دارند. بعد از اینها پایینترین حقوق مال ارتش هست البته اونها مزایای جانبی و… بهتری دارند و موهاشونو هم تو دانشگاه سفید نکردن و شغل پر استرسی مثل معلمی که یکی از اعصاب خردکن ترین شغلهای دنیاست ندارن و در نتیجه افسردگی رو برای خانواده هاشون نمیارن.

 30. سلام. خب میگید که کسی که پدرش پشتش بوده و الان نیست حق سهمیه داره!یکی از دوستان من پدرش کارگر بوده که موقع کار یکی از دستگاه ها به سرش برخورد میکنه و فوت میشن.سوال من اینه این دوست الان پدر بالای سرشه؟پدر اونم داشته به کشور خدمت میکرده.خب اونم الان پدری بالای سرش نیست که حمایتش کنه و هیچ حمایتی جز دیه نداشته که اونم بهش ندادن!اون سهمیه حقش نیست؟یا برای مثال کسی که موقع کار صدمه ببینه یا تصادف میکنه اونم نمیتونه خیلی کارا رو با بچش بکنه اون سهمیه نداره؟حتی هزینه درمانم نمیدن بهشون!حتی ماهایی که پدر سالم داریم چند بار با پدرمون رفتیم کوه نوردی؟یا دویدیم؟خب ماهم این کارارو نکردیم!یا پدری که مشکل روحی گرفته در جنگ با پدری که افسردگی داره فرق دارن؟من خود کارشهدا رو خیلی بالا میبینم و بهشون احترام میذارم حتی معتقدم خوانواده شهید خیلی بابت صبری که داشتن بالا هستن اما خب اینا دلیل نمیشه که به بچه هاشون سهمیه درسی بدن نه فقط شهدا همه ی پست ها مثل فرهنگی ها این کار خیلی تبعیض امیزه.

 31. اونای که رفتن از ایران اسلامی دفا کردند و اونای که دفاع نکردند برابرند باید در قبال این موضوع هر چه قدر به خانواده شهدا و ایثارگران بدن باز هم کم است اونها به خاطر آزادی ما ها رفتن .ما ملت همچنان مدیون شهدا و ایثارگران هستیم.

 32. کارنامه قبولی های کانون وکلا ( ازمون وکالت) سال 93 و 94 ویژه فرزندان شهید داره تو تلگرام دست به دست میشه همچنین پزشکان سهمیه خانواده شهید و ایثار گر . خب نمره هاشون رو ببینید دیگه . طرف 3 درس رو منفی زده !!! تهران قبول شده . بعد اینا میان میشن وکیل و وزیر و پزشک . تو ادارات هم که تو قسمتی که کار میکنی کافیه یکی دوتا فرزند شهید باشه دیگه تا آخر خدمتت باید درجا بزنی. پست – ارتقا – کارمند نمونه هفته دولت – تشویقی – تقدیرنامه و….. واسه اوناس یعنی همش واسه اوناس

 33. هزار تا برنامه و بودجه برا جانبازا گذاشتین سهمیه دیگه اوج ظلمه به بقیه.سهمیه فرزندان جانبازان یه بی عدالتی اشکار توجامعه به ظاهر اسلامیه.چرا منی که شاگرد ممتاز مدرسه ام یه دانشگاه دسته چندمی باید قبول شم ولی همکلاسیای تنبل و رتبه اخریای کلاس که سهمیه دارن دانشگاه خوب و رشته های عالی.جالب اینجاس که قبله کنکور دقیق میگفتن رتبشون چند میشه و کجام قبول میشن چون بنیاد براشون شرحه سهمیه میده.با چشم خودم دیدم که کارنامه دوستم اشتباهی اعمال سهمیه شده بود رتبه صدو چند هزارش شده بود 54.ممنونم از اسلام ممنونم از عدالت اجتماعی

 34. سلام من پدرم جانباز پنجاه درصد و داراي٨سال ازادگي ست
  خيلي جالبه بدونيد كه پدر من كم كم ٣ماه در سال اون هم به طور پياپي در تخت بيمارستانه من تنها پسر خانواده هستم هر بار كه پدرم اين سه ماه بيمارستانه بايد فشار اينكه خداي نكرده نكنه پدرم فوت كنه و بار عاطفي خواهرام رو دوشمه نميخام بگم حقمه استفاده از امتيازش ولي خدا وكيلي أيا مني كه ٣ماه هرروز تو بيمارستانم با اون اقا پسري كه پدرشون بالا سرشونه و نون و ابشو ميزارن دهنش و همه جور إمكانات داره كه درس بخونه يكي ام؟؟؟
  خرج بيمارستان هم كه بايد بديم يه بار از طرف همين بنياد كه ميگيد بهمون كلي امتياز ميده نيومدن ملاقات بگن أيا اين ادم زندس يا مرده؟بچه هاش كم و كسري دارن يا نه ؟؟؟
  به والله كه خيلي بي انصافيه اين حرفا همه ملت فقط به اين نگا ميكنن كه اينا سهميه دانشگاه ميگيرن و معاف ميشن از پشت پرده كه خبر ندارن
  اينم در نظر بگيرين و مطمين باشين اگه خدايي نكرده جنگي بشه بازم پدر وامثال پدر من هستن كه ميرن تو ميدون جنگ دقيقا مثل اون زمان كه بدون هيچ چشم داشتي رفتن و جلو دشمن بعثي واستادن

 35. اگر شهيد براي رضاي خدا جهاد كرده دليل براي سهميه فرزندان وجود ندارد چرا كه كار و در امد حلال براي همه افراد جامعه واجب است و اين عدالت نيست عده اي با نام سهميه از هر موقعيتي بهره مند باشند .
  حضرت علي بعد از خلافت به طلهه و زبير كه از فرماندهان لشگرش بودند از بيت المال همان قدر بخشيد كه اسيران تازه مسلمان شده بهره مند بودند .اين عدالت علي با جمهوري اسلامي سازگار نيست

  همه حق دارند از موقعيت هاي حكومت اسلامي عادلانه و مساوي بهره مند شوند.

 36. اقایی که میگی سهمیه حق فرزند شهید نیست واقعا برات متاسفم.حتما فکر میکنی با این سهمیه و بقول شما ناحقی جای پدر برای ما پر میشه؟؟نه برادر من,یه تار موی بابای من به هرچی ثروت و مقام می ارزه ,بعضی وقتا میگم چرا باید بابام واسه ناموس و امنیت بقیه میرفت جونشو میداد که الان من و امثال دخترایی مثل من درد بی تکیه گاهی رو تو این جامعه گرگ صفت بکشیم که همشون به سهمیه ما حسادت کنن بدون اینکه شعور داشته باشن ما تموم عمرمون حسرت یک لحظه داشتن پدرو کشیدیم و ارامش الانشونو مدیون من و امثال من هستن .اگه پدر منم مثل پدرای شما دلبسته لذتهای دنیوی میشد الان وضع منو و تو این نبود الان ناموس تو تو خونه عربای بی همه چیز بود و تو هم معلوم نبود سرنوشتت چی میشه.انقد پست و بی وجدانی که همه چیزو مادی میبینی .اگه 25% سهمیه استخدام واسه خانواده شهداس 75% اون ظرفیت برای افراد عادیه تو که سوادت نمیرسه جزء اون 75% باشی لطف کن به اون 25% هم کار نداشته باش

 37. بین من و تویی که الان داری کنار خانواده راحت زندگی میکنی نباید فرقی باشه؟؟موقعی که همه اعضای خانوادت باهم میرین تفریح و گردش اون موقع یاد مارو میارین که جای پدر تو زندگیمون خالیه بخاطر اینکه تو راحت با خانوادت به گردش بری؟؟؟؟؟تو خوشیا هم همینطوری قضاوت میکنی؟؟؟یکبار به خودت گفتی چی رو از ما گرفتن و در ازاش چی رو دادن؟؟؟گور بابای پول و مقام همش مال تو و امثالت ولی فقط یک روز بابامو بهم بده که به همه حیوون صفتا نشون بدم که منم پدر دارم و منو مامانمو تنها گیر نیارن و آزارمون ندن.
  منی که پدرمو از دست دادم تا تو کنار پدرت آرامش داشته باشی باید یه فرقی بینمون باشه.من از نظر تو آسایش دارم چون از لحاظ مالی دولت تامینم کرده اما تو آرامش داری چون پشتت به پدرت گرمه,فقط بهم بگو آسایش میتونه به اندازه آرامش ارزش داشته باشه؟؟بهم بگو حاضری عوضشون کنی؟؟؟

 38. ینی چی برای خانواده و فرزنداشون بی عدالتیه؟
  همونقدر ک اون آدمایی ک جبهه بودن سختی کشیدن خانواده شون هم سختی کشیدن…
  اینکه هر شب سرشونو رو بالشت میذاشتن و منتظر خبر سلامتی عزیزترین کساشون بودن اینکه دلهره ی اینو داشتن ک مبادا بلایی سرشون بیاد اندازه ی ی جبهه رفتن بیشتر سختی داره.

 39. تفاوت خونواده های شهدا با خونواده های بدسرپرست چیه؟
  من خودم ب شهدا و خونواده هاشون خیلی احترام میزارم و معتقدم هستم ک این سهمیه ها حقشونه وباید ازاین سهمیه استفاده کنن ولی ب اینم معتقدم شما که میگی من پدرم شهید شده و تو پشتت ب پدرت گرمه و در آسایشی و میری تفریح خیلی از بچه های بد سرپرستو ندیدی! شما حداقل میدونی پدرت اون دنیاست.میتونی سرتو بلند کنی و باافتخار بگی پدرم شهید شده!اما من چی که پدرم منو با مادرم ترک کرده و نمیدونم کجاس!!شما تو دانشگاه میتونی درس بخونی اما من چی که دوسال دانشگاهم عقب افتاده و پدری نبود که مخارج دانشگاهمو بده و مادرمم از دستش کاری برنمیادتا بتونم درس بخونم که خدا شاهده دو سال تموم دارم برای یک قرون پول دور آگهی های روزنامه خط میکشم که تو این دوسالم هیچ جا به یک دختر دیپلمه کار ندادن ک ندادن!!اگه شما بعد از شهادت یا جانبازی یا ازادگی پدرت اسایش نداشتی والله منم بخاطر تشنجایی ک پدرم به خونواده وارد کرد اسایش نداشتم.شیش ساله یه روز خوش ندیدیم چون هرروز تو خونمون دعوا بود..یه پدری ک جز خودش هیشکیو نمیدید.مدام مادرمو کتک میزد.ما فقط کارمون گریه و گریه و گریه..فک میکنی ما تفریح داشتیم؟نه عزیزم نداشتیم..پدرم بود قبلا..میرفتیم خونوادگی تفریح به ولای علی هربار دعوا راه مینداخت که تفریحمونم عزا میشد!!حالا میگی پشت شما ب پدراتون گرمه!؟!!داداش بیست و پنج سالم از کارای پدر من دق کرد.پنج ساله داداشم زیر خروارها خاک خوابیده!! منکه امیدی به ازدواجم ندارم چون هرکی میفهمه بابام نیس میره و پشت سرشم نگاه نمیکنه!نه گلم منکه به شخصه میتونم بگم از پدر هیچ خیری ندیدم!و خیلی چیزای دیگه که اینجا نمیشه گفت!!خیلی وقتا تو قنوت نمازام ارزوی شهادت یا مرگ کردم چون واقعا اززندگی خسته شدم..خیلی از ادما هم دلمونو شکستن چون بابایی نداشتیم که ازمون دفاع کنه..مادرم ارزوی کربلا رفتن داشت ثبت نام کرد واس کربلا اما پدرم اجازه نداد که بره میدونی چرا؟؟!چون دلش نمیخاد خوشی مادرمو ببینه یعنی کلا دلش نمیخاد خوشی خونوادمونو ببینه..پدر..پدر..منکه هیچوقت طعم پدر خوب داشتنو نچشیدم..پدر من هیچوقت حالش خوب نبود هیچوقت..همیشه خونوادمونو زیر مشت و لگد خفه میکرد از بچگی من داداشم خواهرم همه رو میزد به قصد کشت..قبلا داداشمو به درخت بسته بود باچوب به طرز فجیعی زده بودش.یه مرتبه مطلع شدم مامانمو خواسته خفه کنه..تو سر خواهرم لیوان پرت کرده سرشو شکست!سرمن یه مرتبه شکست به جای دلداریای پدرانه کتکم میزد!بخاطر یه آمپول ده هزار تومنی که من مصرفش نکردم میخاست منو از بالکن خونه پرت کنه پایین ..به مادرم گفته بود برو لبه ی پنجره وایسا تامن هلت بدم پایین!!دیگه چیا بگم ازاین بشر!!به ولای علی قسم وضعمون خیلی بده و امیدمون فقط به خدا و امام رضا ع که خودش درد غریبا رو میفهمه..حالا میفهمی خیلیام هستن که هیچی به جز مرگ آرومشون نمیکنه!ناگفته نماند در به در دنبال کارم برای عمل چشمم…حالا من موندم و یه خاهر و یک مادر که هر سه ازاین دنیای عذاب آور به طرز فجیعی خسته شدیم…

 40. من فرزند جانبازم.اینو بگم شماهایی که اینقد ناراحت سهمیه داشتن ما بودین یک روزم نمیتونین جای مایی که هرشب با داد و بیداد پدرای موجی مون با گریه خوابیدیم صبح با چشم پف کرده رفتین امتحان دادیم باشین.چه با سهمیه چه بدون سهمیه همینطور که تو مدرسه شاگرد اول هستیم مدرک زبان عالی داریم تو کنکور هم موفق میشیم ولی من نگران اینده مملکتیم که با کسایی که زندگیشونو برا ناموسشون دادن اینطور کردن.

 41. پدر من یه کارمند ساده بود که در حین مأموریت تو اداره تصادف کرد و فوت کرد. پدر چند تا از دوستام که شغل آزاد و… بودن تو بمباران کشته شدن. میخوام بدونم پدر من بیشتر برای انقلاب و کشور خدمت کرد یا پدر اونها که الان اونا که اغلب ناهنجار بودن و نمیتونستن سیکل بگیرن با سیکل تو اداره و بانک استخدام شدن و بعدش با سهمیه و اختیارات حذف و اضافه اختصاصی رفتن لیسانس گرفتن و به هر کدوم هم که لیسانس رو اونم با این وضع میگیرن یه فوق لیسانس افتخاری! میدن و بعد تو فیش حقوقشون هم یه اضافه اختصاصی میگیرن؟؟ البته وضع من و امثال من هم بد نیست. فوق لیسانس از دانشگاههای سراسری گرفتیم و داریم تو کارگاه مبلسازی و سبزی فروشی و… کار میکنیم. بماند که با حقوق مستمری و وضع مالی خانواده و یتیمی و نگاه اطرافیان با چه وضعی درس خوندیم. خدا رو شکر ما عاشق کشورمون هستیم…

 42. سلام پدر و بابا بزرگم جفتشونم تو جنگ موجی شدن
  هشت سال مداوم هم جنگیدن
  هر روز هم تو خونه دعوا راه مینداختن ولی تا آخرین لحظه زندگی بابا بزرگم و حیات بابام حتی ی قرون هم از بودجه مملکت نخوردن
  سهمیه هم ندارم
  عوضش به بابام افتخار میکنم که با تمام مشکلاتش هنوز هم کار میکنه
  خودمم کارگری میکنم
  مفت خوری افتخار نیست تقوا داشته باشین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *