سهمیه فرزندان بی‌عدالتی است

یکی از قوانینی که همیشه موجب انتقاد و اعتراض پنهان در میان مردم بوده در نظر گرفتن سهمیه، امتیاز و معافیت برای فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان است. گاهی هم که دانشگاه به میدان مبارزه سیاسی تبدیل می‌شود شعار سهمیه برای تخفیف و تحقیر آنهایی که از نظام دفاع می‌کنند استفاده می‌شود. کسانی که برای کشورشان فداکاری کرده‌اند البته انسانهایی ارزشمند هستند و باید از فداکاری و ایثارشان قدردانی شود. در نظر گرفتن هر امتیازی برای خود آن‌ها شاید محل انتقاد نباشد اما در نظرگرفتن امتیاز برای فرزندان و بستگانشان تبعیض و بی‌عدالتی است.

در جامعه ما سنت قبیله گرایی و خانواده سالاری باعث مفاسد بسیاری شده است. خیلی از کسانی که به موقعیتی می‌رسند در اولین فرصت سعی می‌کنند امتیازاتی را برای خانواده و بستگان، آشنایانشان و حتی همشهری‌هایشان فراهم بیاورند. نشانه‌های قومیت گرایی را بسیار ساده می‌تواند در گوشه گوشه جامعه‌مان پیدا کرد و آقازادگی و ارتباط خانوادگی همواره یکی از درگاه‌های فساد و رانت بوده است. در چنین وضعی حکومت و قانونگذار تا آنجا که می‌تواند باید اصل را بر شایسته سالاری بگذارد و از در نظر گرفتن امتیازاتی که پایه آن‌ها وابستگی خانوادگی است پرهیز کند.

حمایت از ایثارگران و خانواده‌هایشان از ابتدا باید با در نظر گرفتن دو اصل انجام می‌شد: اول اینکه اعطای امتیاز فقط به کسانی که خودشان خدمتی را انجام داده‌اند عادلانه است و تسری دادن امتیاز به بستگان روا نیست. و دوم اینکه دولت موظف است زندگی خانواده شهدا و جانبازان و … را از نظر اقتصادی تا حد متوسط جامعه تسهیل کند. این وظیفه حکومت است و هزینه آن هم باید از بیت المال پرداخت شود. نباید اینگونه باشد که فی المثل جانباز یا ایثارگر و آزاده‌ای که می‌تواند کار کند مشکل اشتغال داشته باشد یا خدای ناکرده برای حل مسائل درمانی با مشکلی مواجه باشد.

اقتضای عدالت این است که از کسانی که برای دفاع از کشور جانشان را به خطر انداخته‌اند همیشه حمایت و تقدیر شود اما هیچ فداکاری‌ای دلیل بر تبعیض نمی‌شود. درست نیست حکومت لقمه آماده به کسی بدهد یا وابستگی خانوادگی را اصطلاحا به شکل دوپینگ و گارانتی در بیاورد. فلسفه وجودی دانشگاه و آزمون ورودی آن مثلا گزینش افراد شایسته به لحاظ علمی است و وارد کردن امتیاز خانوادگی با ماهیت آن در تضاد است. وقتی چنین امتیازی برای خانواده شهدا و ایثارگران در نظر گرفته می‌شود همه مذهبی‌ها و فعالان انقلابی در معرض اتهام امتیازخواری قرار می‌گیرند.

گاهی برای دفاع از این قوانین متوسل به توجیهاتی انتزاعی می‌شوند که این امتیازات باعث بهبود فضای فرهنگی دانشگاه‌ها می‌شود اما واقعیت این است که بسیاری از فرزندان شهدا و جانبازان از فرهنگ انقلاب فاصله دارند و فقط مایلند از امتیاز جهادگری پدرانشان استفاده کنند. تغییر فرهنگی نه تنها در فرزندان بلکه در خود ایثارگران هم بسیار اتفاق افتاده و فرا‌تر از این‌ها، وقتی مسئولان درجه اول و سابق کشور دچار معضلات سیاسی و فرهنگی می‌شوند و تا سر حد خیانت به کشور پیش می‌روند دیگر نگاه تضمینی به افرادی که وابستگی خانوادگی دارند منطقی نیست.

قانونگذار گاهی می‌خواهد خدمتی را به جامعه انجام بدهد اما اگر دقت کافی در نوشتن قوانین صورت نگیرد ممکن است نتیجه عکس به بار بیاید، یا نتایج مثبت بسیار کمتر از تبعات منفی باشد. سهمیه خانوادگی برای شرکت کنندگان در جنگ دلزدگی‌هایی را در میان مردم به وجود آورده و برای عده‌ای هم احساس طلبکاری و بر‌تر بودن نسبت به سایر مردم ایجاد کرده است. حتی سهمیه‌هایی مثل مناطق هم به دلیل اینکه خیلی ساده و بی‌ضابطه نوشته شده نتیجه مطلوبی نداشته و حتی باعث تمرکزگرایی و مهاجرت بیشتر شده و هیچ دردی را هم از مناطق محروم دوا نکرده است.

متأسفانه ابعاد امتیازات خانوادگی در کشور ما متعدد است. از معافیت سربازی برای کسانی که پدرشان سابقه جنگ داشته تا جعل عنوان «پدر نظامی» در پادگان‌ها و اعطای مرخصی بیشتر و موارد مشابه. فرهنگ آقازادگی آنقدر شایع است که بسیاری از افراد وقتی خودشان در موقعیت استفاده از امتیاز قرار می‌گیرند آن را طبیعی و منطقی می‌دانند. متأسفانه اعطای تسهیلات حتی برای فرزندان هیئت علمی هم در کشور ما اتفاق افتاده، گویی که دانشگاه بنگاه و مغازه‌ای است که هر کس در آن وارد شد حق آب و گل دارد و فرزندان استادان هم باید از آن استفاده کنند.

هیچ تبعیضی بدون توجیه نیست، همیشه دلایلی اقناعی و گمراه کننده برای راهزنی عقل و تغییر دیدگاه‌های مساوات طلبانه وجود دارند اما اگر استدلالهای خطابی و احساسی را کنار بگذاریم آنگاه تشخیص تبعیض و بی‌عدالتی برای همه آسان‌ خواهد شد. تصمیمات شجاعانه قانونگذار می‌تواند زمینه بسیاری از خرده گیری‌ها و تخریب‌ها را از بین ببرد. اکنون که به برکت توسعه دانشگاه بسیاری از کرسی‌های تحصیلات عالی خالی می‌ماند و بعضی دانشگاه‌ها بیش از متقاضیان ظرفیت پذیرش دارند جا دارد که قانونگذار هم فکری برای اصلاح قانون و حذف سهمیه فرزندان داشته باشد.

211 فکر می‌کنند “سهمیه فرزندان بی‌عدالتی است”

 1. البته با دور شدن از زمان جنگ دیگر این مساله موضوعیت ندارد و معلوم نیست چرا شما یاد این مساله فاقد اهمیت افتاده اید. اما از شما می پرسم، اگر سهمیه فرزند شهید بی عدالتی است، آیا سهمیه فرزندان اساتید دانشگاهها عدالت است؟ آیا عدالت است که یک فرزند یک عضو هیات علمی به آسانی و با رتبه بسیار بد بتواند وارد دانشگاههای درجه یک پایتخت شود؟ جالب اینکه هیچ کس به این مساله – که بسیار شایعتر از سهمیه فرزندان شهدا است – هیچ اعتراضی ندارد!!

  ( نکته با مزه اینکه وقتی یک دانشیار مانند احمدی نژاد که می تواند با استفاده از این ظرفیت و سهمیه قانونی فرزندش را به تهران منتقل کند اما چون حاضر به استفاده از ظرفیت ظالمانه نیست ، بهای تحصیل فرزندش را از جیب می دهد ،تازه متهم به اشرافیگری می شود!! الیک نشکوا یا رسول الله…)
  اما چرا فقط همه نست به سهمیه شهدا اعتراض دارند؟ بالاخره اگر قرار است سهمیه فرزندان اساتید باقی باشد، اینکه یک فرزند شهید سهمیه داشته باشد کاملا منطقی و منصفانه خواهد بود. قطعا حق شهدا بر ملت ما کمتر از حق استاد دانشگاه نیست!

  1. چطور موضوعیت ندارد؟ غیر از سهمیه، و مسئله خانواده شهدا، مسئله معافیت سربازی به خاطر خدمت مگر در تمام این سالها اتفاق نیافتاده؟ جالب است که در متن هم به مسخرگی امتیاز فرزندان هیئت علمی اشاره شده و باز می‌پرسید که چرا از آن حرف نمی‌زنیم؟ در متن به طور کلی به اعطای امتیاز به خاطر وابستگی خانوادگی انتقاد شده است.

   1. البته که اتفاق افتاده است اما انصافا الان چند فرزند شهید باقی مانده اند که بخواهند از این سهمیه ها استفاده کنند؟ فرزندان آخرین شهدا ( که مثلا پدرشان در سال 67 در عملیات مرصاد شهید شده باشد) حداقل 27 ساله و یا 26 ساله اند. پس افرادی که الان از این سهمیه استفاده می کنند بسیار قلیل و انگشت شمارند. اگر می خواستید این بحث را طرح کنید جای طرحش در دهه هفتاد و هشتاد بود. هر کس خواسته از این سهمیه استفاده کند تا حالا استفاده کرده و کار از کار گذشته است.

    اما به هر حال ، آنچه الان ارزش طرح دارد و به طور گسترده هم دارد استفاده می شود بحث فرزندان اساتید است و اگر قرار است این سهمیه باقی باشد، قطعا سهمیه شهدا هم باید به طریق اولی باقی بماند. اما می بینید که همه فشار رسانه ها و تبلیغات علیه فرزندان شهدا است و نه فرزندان اساتید. اتفاقا خود اساتید در دانشگاهها بعضا به این تمسخر سهمیه فرزندان شهدا دامن می زنند.
    پس فقط می توانم نتیجه بگیرم که که هدف رسانه ها از طرح این بحث تحقیر شهدا و فرزندان شهدا است و لهذا همراهی کردن با این جریان ظلمی است آشکار. متاسفانه خود شما هم کل این متن را به بحث فرزندان شهدا اختصاص داده اما فقط دو سطر در مورد بحث اساتید اشاره کردید!!!
    پس حق بدهید که از نوشته شما انتقاد کنم و بگویم که ناخواسته با این جریان نامقدس همراهی کرده اید.
    قاعدتا باید یک متن علیه فرزندان اساتید می نوشتید و بعد دو خط هم در مورد فرزندان شهدا اضافه می کردید.

    1. اتفاقا چون مسئله ‌فروکش کرده وقتی است که قانونگذار باید قانون را اصلاح کند تا بقیه سهمیه‌ها و امتیازات هم به راحتی قابل حذف باشد، بعد هم فرزندان شهدا کم شده‌اند، فرزندان جانبازان و ایثارگران هم که اصلا بعد از جنگ‌ به دنیا آمده‌اند کم شده‌اند؟ چرا واقعیت را با تکیه احساسی روی یک‌مسئله نادیده می‌گیرید؟ ممکن است نوشته بنده بیشتر به سهمیه دانشگاه پرداخته باشد اما هدفش نفی هر نوع امتیاز برای فرزندان است‌، چه در دانشگاه و برای فرزندان شهید و …، چه در سربازی برای فرزندان رزمندگان، و چه در دانشگاه برای فرزندان هیئت علمی و …، به همه‌شان هم اشاره کرده‌ام و اوج بی‌انصافی است که بخواهید مرا با موج دیگران – اصلا کدام موج؟ – همراه نشان بدهید و مرا متهم به تحقیر شهدا و فرزندانشان کنید. وقتی علیه امتیازات اشتباه حرف می‌زنیم نباید درگیر احساسات شویم یا بعضی امتیازات و توجیهات را خوب و‌بقیه را بد بدانیم.

     1. فکر می کردم چون شما در جریان فعالیتهای سیاسی کشور و مخصوصا دانشگاهها هستید بیش از بقیه متوجه این موج ضدیت با سهمیه شهدا باشید. مگر ممکن است کسی متوجه نشود که چطور فرزندان شهیدی که با عنوان سهمیه ای پذیرفته می شوند مورد تحقیر و نیش و کنایه قرار می گیرند تا جایی که بسیاری از آنها از این سهمیه استفاده نمی کنند یا اگر هم استفاده کنند سعی در انکار آن دارند. در حالی که هر گز یک فرزند استاد چنین فشار و احساس قبحی ندارد. و هدف این موج هم صرفا تحقیر شهید و شهادت است. انکار این موج روانی آنهم از سوی شما برایم بسیار عجیب است.

      ضمنا در مورد سربازی هم این قضیه فروکش کرده است. ضمن اینکه مساله سربازی را باید ریشه ای حل کرد. شما باید ببینید چرا عملا بزرگترین و حجیمترین فعالیت بنیادی مثل بنیاد نخبگان شده است معافیت دادن و یا کاهش و یا امریه نخبگان و باید دید چه بر سر امور نظامی آمده است کهخ نخبگان این کشور اینظطور از آن فراری هستند در حالی که در تمام دنیا سعی می شود مغزهای کشور جذب فعالیتهای مرتبط با امور نظامی شوند. درد اصلی در میراث سربازی اجباری و نظام ارباب و رعیتی باقیمانده از رضاشاه پهلوی است. اکنون نظام اجیباری در کل دنیا شکست خورده است و همه می دانند سرباز اجباری هرگز قابل رقابت با سرباز دواطلبانه و حتی مزدور نیست. که خود بحثی دارد جداگانه. اما اینکه بیاییم همین عده از فرزندان شهدا را که می توانند از شر این نظام اجباری فرار کنند بزور به این نظام برگردانیم خطا است. یادتان باشد ارمایل و گرمایل اگر نتوانستند همه جوانان را از شر مارهای ضحاک نجات دهند لاقل از هر دو نفر یک نفر را نجات دادند.
      پس بهتر است به جای حذف این سهمیه مستقیما با خود نظام سربازی اجباری مبارزه کنید. همه جوانان را باید از این سیستم پوسیده و غلط اندر غلط نجات داد.

    2. فرزندان معظم شهدا و جانباز….اصالت خودتان را بی ادبی و توهین نشان ندهید.اگر حرف با منطق دارید بزنید.من امسال مثل تراکتور خوندم واسه ادامه تحصیل و رتبه ای که آوردم خوب بود اما نشد…همکارم که خدارا شاهد میگیرم کتاب رو نمیدونه از کدوم طرف بخونه قبول شد…!!افسرده شدم دو ماه تو خودم بودم..این ظلمه.من کارمند بیمارستانم و دارم میبینم این متخصصین و پزشکان و پرستاران سهمیه چه فاجعه هایی به بار می آورند…سواد علمی در این شاخه های کاری شوخی بردار نیست..مثل خیلی از حرفه های دیگه.بقرآن چنان انگیزم افت کرده که فقط میگم من چه گناهی دارم بابام جانباز نیست..بقرآن محمد جانباز 50درصد دیدم که از من سالم تره..بچه هاش شدن دکتر مهندس.از توی گوشیش که دست پسرش بود فیلم پورنو در آوردم.اینا مجاهدن؟ولی دوستان یک چیزو به عینه دیدم و شماهم باکمی دقت متوجه میشین.اینکه از زندگی این دنیا خیر نمیبینن و همشون مشکلات بزرگی تو زندگیشون دارن.چون آه یک ملت پشت سرشونه نه دعای خیر.به مکه ای که رفتم تو کلاسمون نابغه ای بود که با بدبختی و زحمت شد داروساز و حالا شده مسئول فنی باچندرغاز حقوق چون تو امتیاز داروخونه خانواده معزز اولویت اول و آخرن و دانش آموز متوسط به پایین کلاس که دوستم هست و تقلب از من و هم میزیم خوراکش بود شده دندان پزشک شهرمون..نمرات بافت شناسی و آناتومی رو 13پاس میکردن براش بگفته خودش..ظلمه.ظلمه ظلمه.حسادت نیست بخدا.من پرستارم.هم کلاسیم که سهمیه بود تقریبا تمام دروس مهم پایه رو افتاد بعد انتقالیش دادن دانشگاه تیپ یک شهرش….!!!پرستاری رو 6ساله تموم کرده….!!!!حالا استخدام رسمی شده..عدالته؟باورتون میشه شربت بچه رو که استاد بهش تو سرنگ داده بود بده به بچه تزریق عضلانی کرده بود؟؟عدالته؟؟یکم فکر کنین لطفا…دست بردارین از قیافه حق بجانب.اونی که جهاد کرده واسه رضای خدا بوده نه واسه سهمیه.بخدا خود شهدا دارن زجر میکشن از این آهی که پشت بچه هاشونه.دیگه کم رنگ شده شهادت.شنیدم با گوشم که مدافع حرم آوردن میگفتن تو جمعیت شده که شده نوش جان زن و بچش شده…بخدا دلم کباب شد…ظلم پایدار نمیماند و روسیاه دو عالم هستند بانیان و حامیان بی عدالتی

    3. فرزند شهدا تموم شدن اما این سهمیه برای نوه شهید هم وجود داره
     وی بی عدالتی تموم نشده
     کجای دنیا برای،هفت نسل کسی سهمیه میگذارند

   2. معافیت از خدمت یا کسر خدمت سربازی به نظر عادلانه تر میرسه،چون هم جنس همان کاری است که یک ایثارگر انجام داده…نظر شما در این مورد چیه؟

   3. این امتیاز هایی که به ایثارگران میدن بخاطر ایجاد و گسترس فرهنگ شهادت وجانبازی می باشد و الان همه ایثارگران باز نشست شدن و یا مردن و مسئولین دارن به این فکر افتادن این امتیازات رو به فرزندانشون تسری بدهند که به صلاح مملک است اگر به ایثارگران هیچ پوهانی ندهند فردا روزی که جنگ بشه همه میگن اونایی که قبلا جنگیدند بد بخت شدن ما چرا خودمون و خانواده امون رو بد بخت کنیم…… مگه نه ؟؟؟؟؟؟

   4. سلام تازه همش داره خانواده شهید اضافه میشه ! بعد از جنگ هم خانواده شهید کم نداریم اگه اینطور پیش بده به غیر از خانواده های ایثارگر شهید و جانباز دیگه آخر الناسی رخصت تحصیل و کار و شغل و ترقی رو نخواهند داشت‌ .

  2. اولا که همانطور که گفته شد تمامی سهمیه از دید نویسنده محترم بی عدالتی است چه سهمیه خانواده های شاهد و ایثارگر و جه هیات علمی. دوما، هیچ فاصله زمانی نمیتواند بی عدالتی را توجیح کند اگر این طور هست پس 1350 سال از کربلا گذشته،پس عزاداری برای امام حسین موضوعیت ندارد. سوما، اصلا فاصله زمانی در کار نیست زیرا فرزندان شهیدان و جانبازان الان خیلی بیشتر از قبل دارند از سهمیه ها استفاده میکنند و به … عادت کرده اند.

  3. عزیزان شما زمان جنگ باباتون کجا بود؟
   کسیکه یکسره سرفه داشته باشه و سر و صداش زیاد باشه چجوری بچه میتونه درس بخونه؟
   واسه چه انگیزه ای با این پدر مجروح بیاد درس بخونه؟
   لطفا الکی چرت و پرت نگین
   تا دنیا دنیاست ما مدیون شهدا و جانبازایم
   سهمیه هم حق بچه های این عزیزان است
   چون واسه ما جنگیدن نه واسه خودشوت

  4. آقای محترم برو اطلاعاتتو کامل کن بعد بیا حرف بزن..من خودم سهمیه هیئت علمی دارم و درضمن الکی هم انتقالی نمیدن باید 90درصد از نمره ی بچه های اونجارو گرفته باشی تابتونی وارد بشی این سهمیه فقط ده درصد..اونوقت شما و امثال شما سهمیه شهدارو که قشنگ از رتبه کنکور صفرمیندازه ول کردین چسبیدین به این ده درصد سهمیه هیات علمی ک اکثرابودونبودش هم تاثیر چندانی نداره..واقعا جهالت بعضی آدما خنده داره

  5. من خودم فرزند رزمنده و جانباز هستم این موضکع یک قانونه و حق ماست از حقمون استفاده می کنیم کدومتون طمع نوکری رو چشیدید اگر پدر من و امثال پدر من نبودن الان همه نوکر اجنبی بودیم و موضوع سهمیه هم حق ماست ما از حق خودمون استفاده می کنیم حق کسی رو نمی خوریم بالاخره خیلی از رزمنده ها آسیب دیدن و این آسیب متوجه خانواده و فرزندانشونم شده درکش خیلی سخته

  6. همه اینا بیعدالتیه هیچ فرقی نمیکنه شما فرض کن منی که کنکوریم به سختی دارم میخونم ولی یکی از هم کلاسی ها سهمیه داره هیچیم از انقلاب و اینا حالیش نیس فقط در حال تفریحه چرا چون سهمیه 35 درصدی داره لای کتابو وا نمیکنه تو کنکور های ازمایشی هم داءما در حال تقلب بعد انصاف کسی که بخاطر پدرش هیچ تلاشی نکنه بره دانشگاه و من پشت کنکور بمونم؟ خود شخصی که جبهه رفته برای راحتی پسرش طبیعتا نرفته و بخاطر عشقش به این مرزو بوم رفته بایدم بهش امتیاز بدن ولی نه امتیازی که حق بقیه بچه هارو ضایع کنه نباید جوری از کسی حمایت شه که به ضرر بقیه مردم باشه خیلیا از خانواده جانبازان و شهیدان بیشتر کمک مالی نیاز دارن خوب از این لحاظ کمک کنن نه اینکه یه لقمه اماده بدن به بچه هاشون سطح علمی کشورو دانشجوهاش معلوم میکنن شما فک میکنی کسی که کنکورو تلاش نکرده و بدون زحمت و تلاش رفته دانشگاه قدر موقعیتشو میدونه؟ خیر بازم نمیخونه و فقط یه سال دگ بقیه کنکوریارو عقب میندازه سهمیه نباید دلیلی برای تلاش نکردن اینا باشه حداقل بچه های هیءت علمی رشته خوبو قبول شدن مثلا از پزشکی زنجان میرن پزشکی تهران ولی اون شخص حداقل باز تلاشی کرده گرچه بازم دلیل برای موقءیت بهتر بخاطر پدر وجود نداره

  7. کسی نمیگه بچه شهید منظور این سهمیه تموم نشدنی جانبازان هستش در ضمن از نظر کمی این دو گروه اصلا قابل قیاس باهم نیستن.کسی همـ که هئیت علمی هست فکر نکنم بچشو اینقد بی مخ بار بیاره که رتبش خیلی داغون باشه

  8. اساتید دانشگاه سهمیه ای ندارن اعضای هیئت علمی سهمیه دارن
   سهمیه ی هیئت علمی در قبولی رشته تاثیر نداره و فقط در انتقالی گرفتن ب درد میخوره ینی اگه شما میبینی پسر یه عضو هیئت علمی پزشک شده این آقا حداقل تراز قبولی رو ک حدود ۱۰ هزار میشه اورده ولی فرزند جانباز با تراز ۷۵۰۰ ک به رشته ی مهندسی بهداشت حرفه ای میخوره پزشکی قبول میشه درضمن در انتقالی گرفتن فرزند ایثارگر بودن هم امتیاز داره
   بعد هم اونطور ک شما فک میکنی این قضیه با گذشت ۲۸ سال از جنگ کم رنگ تر نشده
   امثال ک من کنکور دادم حدود ۵۰ هزار نفر سهمیه ی ایثارگران و رزمندگان دارن
   نکته ی بامزش اینه که ۳۰درصد ظرفیت دانشگاه ها رو ب این ۵۰ هزار نفر اختصاص میدن و ب ۵۳۰ هزار نفر دیگه ۷۰ درصد میرسه
   اگه قرار بود عادلانه تقسیم کنن درصد ها باید ب ترتیب ۸ و ۹۲ می بود
   قطعا این ک بچه‌های هیئت علمی دانشگاه راحت تر از بقیه انتقالی میگیرن هم عادلانه نیس ولی مقایسش با سهمیه ی ایثارگران خیلی خنده داره
   در مورد احمدی نژاد هم الان سه سال از نظر شما گذشته و فک نمیکنم دیگه خود شما هم طرفداری ایشون رو بکنی

  9. بله سهمیه فرزندان هیات علمی بی عدالتیه و همینطور سهمیه فرزندان شهدا، این استدلال شما به نحوی فرافکنیه!ضمن اینکه سهمیه خانواده شهدا و ایثار گر، یه موضوع جامع تر و فراگیر تره و درصد بیشتری از جامعه را شامل میشه، برای همین طبیعیه که مخالفان بیشتری داشته باشه!

 2. اعطای امتیاز بخاطر نسبت خانوادگی نادرست است؛ مثل همان فرزندان اعضای هیات علمی که فرمودید. اما در مورد فرزندان شهدا و جانبازان، مواردی را باید هنگام نوشتن متن لحاظ می کردید که نکردید. دختری در حالی که هنوز به دنیا نیامده، یتیم می شود. پدر او بخاطر دین و وطنش و نیز عمل به امر ولی فقیه زمان به جبهه رفته و شهید شده؛ این دختر هیچ وقت حمایت و محبت پدرش را نخواهد دید. آیا حکومت موظف نیست از او حمایت کند؟! پسر و دختری ماهی چند بار از پدرشان که جانباز اعصاب و روان هست کتک می خورند؛ خانه ی آنها کمتر زمانی هست که اوضاع عادی داشته باشد؛ پسری دیگر همیشه پدرش را روی تخت دیده، آن دیگری همیشه موسیقی سرفه های شیمیایی پدرش را شنیده، نصف اوقات در راه بیمارستان هستند؛ چرا فکر می کنید حکومت برای حمایت خاص از این کودکان وظیفه ای ندارد؟!
  مشکل نوشته ی نسبتاً خوب شما این است که شهادت و جانبازی را تنها موثر بر خود فرد در نظر گرفته اید و به تاثیر زیادی که بر زندگی اطرافیان دارد، توجهی نکرده اید. این اتفاقات یک خانواده را ویران می کند. شما آرمیتا را ببرید بهترین دانشگاه دنیا و مجلل ترین خانه را هم برایش در نظر بگیرید و همه ی خرج زندگی اش را تا پایان عمر تقبل کنید، واقعاً همه ی اینها برای او پدری می شود که صرف کار کردن برای جمهوری اسلامی ترور شده است؟ خالی از شعار، شهید که مشکلی ندارد؛ خانواده اش را باید دریابیم.

  1. همه اینها درست ولی بنظر شما این دلیلی برای حق خوریه بقیه کنکوریا نست؟امتیاز بدن ولی نه در جایی که سرنوشت اینده 1 میلیون دانشجو اینده در حال رقم خوردنه و اشخاصی بدون تلاش پا میشن میرن دانشگاه شخص کنکوری زحمت کشیده زحمت اون چی میشه؟

  2. من قبول دارم ک باید از خانواده ی شهدا حمایت کرد و الان هم تعداد فرزندان شهدا اونقدری نیس ک بخواد توی رقابت ۵۸۰ هزار نفری کنکور تجربی در موردش بحث کرد ولی کسی ک باباش فقط شش ماه رفته جبهه دیگه نباید سهمیه ی رزمندگان براش ساخت
   نظر شما با خریدن ترحم برای بچه های ایثارگران من رو هم ب فکر واداشت ولی برای برقرای عدالت اگه بخوایم این ترحم رو ب کل جامعه بسط بدیم باید ب فرزندان خانواده‌هایی ک پدر معتاده یا خانواده هایی ک بیمار صعب العلاج دارن یا خانواده هایی ک زیر خط فقرن و… سهمیه داد

  3. لطفا احساسی پاسخ ندهید.فرزندان شهدا و ایثارگران و آرمیتا و دختر یتیم و پسری که پدرش همیشه رو تخت دیده و در نهایت فرزند هیات علمی .باید تامین شود.حمایت شود.بهترین استادان و معلمان را داشته باشند.اما باید عالم باشد تا کنکور قبول شود.چون کنکور محلی است که قرار است با سوادترین به دانشگاه بیاید.
   چون قرار است این دانشجو قانون گزار کشور شود
   قرار است پزشک شود که جان مردم در دست اوست
   در استخدام باید بهترین و با سوادترین گزینش شود.
   در نهایت مسئول و مدیر از بین با سوادترین و کارا ترین کارکنان انتخاب شود.
   این قوانین در حال رشد بی سوادی در سطوح مدیدیت وسطی و قانون گزاران ما است و رشد تبعیض .
   کشوری که قانون تبعیض و رشد بیسوادی داشته باشد راه به ناکجا آباد دارد.

  4. این یجور بی عدالتیه مثلا پدر ارمیتا با میل خودش رفته چه ربطی به ارمیتا داره که دولت انقد گندش کرده و فک میکنند چون فرزند شهید و جانبازند میتونند تو دانشگاه های دولتی مثل تهران قبول شند اونم چی رشته ی پزشکی که پس فردا همینا با جون مردم بازی میکنند . کمک مالی خوبه ولی ربطی به سربازی ودانشگاهشون نداره و ما رضایت نداریم چون ملاک دانشگاه تهران باید درس باشه ولی حالا به خاطر اینا شده سهمیه شاهد بعد میگن چرا دکترا انقدر بیسوادن خب از همین امثال ،،،ارمیتا اند

  5. درسته شهید جا و مرتبه بالایی داره اما مگه ما همه اهل یه کشور نیستیم مگه پدران ما همه به این کشور خدمت نکردن . حالا اون یه خدمتی کرده توی اون دنیا خدا اجرش رو میده حکومت هم موظفه یادش رو زنده نگهداره و یه کمکی به خانوادش بکنه تا نبود آن شهید احساس نشه نه اینکه جوری بشه فرزندان شهید رتبشون از همه بالاتر بره . مگه اونا خونشون رنگین تره . چرا وقتی یه دعوای لفظی پیش میاد طرف می گه منو می شناسی؟؟؟ من فرزند شهیدم . حکومت دست ماست و……… این درست نیس . ههمون توی زندگی مشکلاتی داریم چرا باید واسه کار اولویت فرزندان شهید باشن

  6. با سلام دوست عزیز
   درست است که شهدا از جایگاه والایی برخوردارند و خانواده های آنان نیز در طول جنگ و پس از آن با سختی ها و شرایط نامطلوبی دست و پنجه نرم کرده اند و شاید هیچ کس منکر دادن امکانات و تسهیلات برای خانواده های این عزیزان نباشد . اما نکته ای که اینجا مطرح است و به نظر بنده حقیر بیشتر باید بررسی شود این است که رسیدگی به حال این عزیزان باید شرایط و ضوابط خاص خودش را داشته باشد به طوری که با اعطای حقی به آنان، در حق دیگران اجحاف نشود. شهدا و خانواده های اینان ذخایر کشور هستند و باید تا حد امکان از رسیدگی به آنان غفلت نکرد اما از لحاظ عاطفی، مالی، روحی و روانی، ایجاد فضایی به دور از دغدغه های شغلی، اجتماعی و… این گونه موارد را میتوان از طرق مختلف به آنان تزریق کرد، اما مسئله علم بحث دیگری است و علم را نمیشود به کسی که استعدادش را ندارد مثل ثروت و رفاه و… او تزریق کرد. به زبان ساده تر آیا این حق الناس نیست که کسی که میتواند در آینده پزشک حاذقی شده و جان کسی را نجات دهد به خاطر نداشتن سهمیه از ورود به دانشگاه محروم و به تبع آن سرخورده شود و این پست بعضا در اختیار کسانی قرار گیرد که ممکن است به راحتی جان کسی را بگیرند. این بحث تنها در مورد سهمیه شهدا و جانبازان مطرح نیست بلکه به زعم بنده در مورد هر گروه دیگری که از وابستگی خانوادگی در عرصه علمی استفاده میکند نیز اطلاق میشود. حق الناس از مهمترین اصولی است که در اسلام و در سرشت آدمی به آن بها داده شده است.

 3. البته خیلی درست می فرمایین که تامین مالی خانواده شهدا باید جایگزین سهمیه بشه، ولی باید توجه داشت که سهم پدر تو یه خونواده فقط محدود به تامین مالی نیست. خونه و خونواده هزارتا کار و مشکل ریز و درشت داره که یه بخشی بزرگی ش به عهده ی پدره . . .
  ما که بابامون هم زنده س کارای خونه کلی از وقتمونو می گیره؛ یه وقتایی فکر می کنم پدر و مادرمون کم کاری کرده ن که یه داداش برامون درست نکرده ن. خدا به داد اونایی برسه که باباشون از بیخ وجود نداره

  1. این تامین محبت که با سهمیه کنکور و سربازی و استخدام جبران نمیشه.حالا اگه پدرتون زنده بود جای شما سر جلسه کنکور مینشیت رتبه میاورد؟کی رو گول میزنید خدارو؟مردمو ؟یا خودتونو؟

 4. بله خلاصه هر کس هر جاست سعي مي کند در همان جا براي خود و خانواده اش امتيازي جور کند.
  جديد ترين و عجيب ترين نمونه اي که با آن مواجه شدم اين بود که دفترچه بيمه کارمندان بيمه بيشتر از بقيه دفترچه هاي بيمه کاغذ دارد!

 5. در تاييد نوشته شما چند نكته را اضافه مي كنم:
  1- عامل اصلي تحقير و سرخوردگي فرزندان شاهد در دانشگاهها، همين سهميه هاست. اگر سهميه تبعيض آميز نبود، دليلي نداشت فرزند شهيد، شهادت پدرش را مخفي كند. من خودم دوست صميمي اي داشتم كه با هم هم اتاق هم شديم. طي دو سالي كه ما با هم بوديم، او اصلا نگفت پدرش شهيد شده. در حالي كه پدرش از سرداران معروف لشكر نجف اصفهان بود و دو عمويش هم شهيد شده بودند و كلاً خانواده يشان در منطقه يشان معروف بودند. تنها دليلي كه او شهادت پدرش را از من كه دوست و هم اتاقي اش پنهان مي كرد همين سهميه بود.

  1. دلیل سرخوردگی فرزندان شاهد در دانشگاه ها، همین سهمیه ها نیست؛ بلکه همین نگاه های غلط و ابراز کلامی آن به فرزندان شهداست. آنقدر این بنده های خدا را بخاطر حقی که داشته اند، سرزنش کردند و ناسزا گفتند و طعنه و کنایه زدند که آنها در استیصال ناتوانی از غلبه بر این بدگویان، ترجیح می دهند کل شهادت پدرشان را کتمان کنند. این اتفاق از اخلاق بد ماست؛ نه از امتیازی که دولت وظیفه دارد به آنان بدهد.

   1. حرفتون درسته . از این زاویه بهش نگا نکرده بودم . ممکنه نوع نگاهی که به فرزندان شهید میشه زیاد خوب نباشه . حرفمو پس می گیرم . هر کمکی از دستتون بر میاد دریغ نکنید . خدا اجرتون بده .

   2. خواهر من کنکور یک امتحان برای سنجش علمه داوطلبه ،حال دلیل نمیشه که طرف پدرش شهید شده علمش بیشتر باشه ثانیا اگه شما برای این که پدرشون شهید شده سهمیه را حقشون میدونین پس اونایی که تو تصادفات یا به هر دلیل دیگری پدرشان را بچگی از دست میدهن هم باید سهمیه داشته باشن اینطور نیست؟

  2. خیر آقا، تنها دلیلی که باعث پنهان کردن این حقیقت میشد. ترس از جهالت، پندار، گفتار و رفتار بد شما بود. ترس از تمسخر، نفرت، چوب لای چرخ زندگیش گذاشتن اونم از جانب شما اونم به دلیل جهالت و عدم بلوغ شما…

 6. 2- سهميه از هر نوعش بي عدالتي است. هدف كنكور سنجش قوت علمي و هوشي افراد است. ولي سهميه ناگهان فاكتور بيربطي را وارد سنجش علمي مي كند. موارد بسياري را سراغ دارم كه فرزندان شهيد قادر به تمام كردن دوره تحصيلي شان نيستند، چون از نظر هوشي و علمي همتراز همكلاسي هايشان نبوده و با دوپينگ سهميه وارد آن رشته شده اند. نمونه اش همان هم اتاقي خودم. و يا موردي ديگر كه الان در همين دانشگاه علوم پزشكي . . . ورودي سال 74 رشته پزشكي است و نتوانسته فارغ التحصيل شود!

  1. اگه هدف و کارکرد کنکور همینی بود که شما نوشتین اونوقت سهمیه هم چیز بیخودی بود. ولی متاسفانه کنکور اولا سنجه ی مناسبی برای هوش و دانش ملت نیست، ثانیا تاثیر خیلی روشن و شدیدی رو آینده ی شغلی ملت م داره

   1. اولا ک کنکور ابزار خوبی برای سنجش دانش و هوش هیجانی افراده دوما حالا ک کنکور رو آینده ی شغلی تاثییر داره بیاین به ایثارگران سهمیه بدین !!!! چ ربطی داره

 7. 3- گفته مي شود كه ديگر سهميه شاهد موضوعيت ندارد. اين حرف صحيحي نيست: چرا كه اولا هنوز هم در باغ شهادت باز است، مثل 5هزار شهيد مبارزه با مواد مخدر در نيروي انتظامي. ثانيا در مقاطع دكترا و كارشناسي ارشد كاملا كاربرد دارد. ثالثا اين سهميه كه اول مخصوص خود رزمندگان بود و بعد به فرزندان شهيد اعطا شده، با لابي نظاميان به فرزندان جانبازان بالاي 50 درصد هم تسري يافته است! در حالي كه جانبازان بالاي 50 درصد زنداه اند و مي توانند بعد از سال 67 هم بچه دار شده باشند.

   1. طلحه و زبیر هم سر همین سهم خواهی ها جلو امام علی در اومدن و امام علی در جوابشون فرمود اگر برای خدا شمشیر زدین مزدتون هم از خدا بخواهید…و حالا همه نه تنها سهمشون رو از خدا نمیخوان که با اجحاف در حق بقیه صاحب سهم شدن،،ضمن اینکه یتیم شدن یتیم شدنه و خون هیچ یتیمی از بقیه رنگین تر نیست و در آخر گیریم که پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل؟!!!!

  1. اصلا خانواده های ایثارگر با بقیه مقابسه نمیشن فقط با خودشون رقابت میکنن اونم باید ۷۰ درصد تراز آخرین نفر رو بیارن وگرنه هیچ دوم این که ظرفیت دانشگاه رو اصلا با افراد عادی تقسیم نمیکنن بلکه ۲۰ درصد اضافه به ظرفیت در هر دانشگاه اختصاص میدن که اونم هزینشو بنیاد شهید و امور ایثارگران میده نه از پول بیت المال و دولت. در آخر هم این که توی هر سهمیه کنکور چه منطقه ای چه ایثارگران هم بی سواد هست هم باسواد ولی دلیل نمیشه همه رو به یه چشم نگاه کرد اگر به صورت نسبی نگاه کنیم با توجه به جمعیت بقیه منطقه ها ایثارگران هم به همون نسبت آدم ای با سواد داره و درس خون من کلی آدم میشناسم که از افراد سهمیه عادی هم بیشتر میخونن.
   در کل این که یکم واقع گرا باشید.
   خانواده های ایثارگران خون دادن برای مملکت و اینکه ورود به دانشگاه براشون راحت تر باشه در برابر خدماتشون اصلا چیز زیادی نیست اگه این جور خانواده ها نبودن الان وضعیت فلسطین رو داشتیم.

  2. شماکه اززندگی خانوادهاشون خبرندارین چراالکی قضاوت میکنیدمن خودم پدرم هفت ساله شهیدشده وموقعی که شهیدشدخواهرکوچیکم دوسالش بودهیچکس اززندگیمون خبرنداشت خواهرم شش ماه شبانه روزگریه میگردبایدمیبردیمش روی قبرپدرم میخوابیدهمه الکی قضاوت میکنن میگن بهشون میرسن منکه هیچ رسیدگی ندیدم کاش همین سهمیه ام نبودسهمیه براچمونه بخداحاضرم تموم زندگیموبدم حتی حاضرم جونمم بدم فقط یه لحظه پدرموبغل بگیرم برین خداروشکرکنین پدردارین ،توی زندگیتون یه امیدبزرگ دارین درس خوندن وقتی یکی ازمهم ترین افرادزندگیت کنارت نیست هیچ ارزشی نداره خواهرم کلاس اول که بودمدرسه نمیرفت میگفت من باباندارم چرابایدبنویسم باباآمد.اون هرروزکه برمیگشت خونه میرفت توی اتاق گریه میکردمیگفت دوستام باباشون میاددنبالشون .اینوگفتم تاآدمای اطرافم چشماشونوبازکنن همینجوری فقط سهمیرونبینن زندگی سختمونم هست اینم میتونن ببینن البته اگه واقعادنبال دلیل واقعیش هستن

 8. 4- سهميه فرزندان هيئت علمي هم اوج بي عدالتي است. در دانشگاه شيراز زماني كه من وارد شدم، رشته هايي چون عمران، برق و مكانيك تا 30درصد بيش از سهميه درج شده در دفترچه كنكور دانشجو گرفتند! كه همه آنها از فرزندان هيئت علمي بودند. از يكي از همين آقازاده هاي هيئت علمي پرسيدم، گفت من رشته عمران را در بدترين جاها مثل زابل ئو زاهدان زده ام، وقتي قبول شدم اصلا يكبار هم به آنجاها نرفتم و مستقيم براي ثبت نام به همين دانشگاه پدرم آمدم. انفاقا بعضي همين آقازاده هم در اتمام دوره تحصيلي شان مشكل داشتند.

  1. لطفا توضیح دهید که چرا فرزندان شهدا از اینکه بگویند سهمیه دارند خودداری می کردند اما فرزندان اساتید چنین احساس قبحی ندارند؟ اگر به این سوال پاسخ دهید خود بخود معلوم می شود که این دامن زدن به حذف سهمیه شهدا خوب است یا بد.

  1. چه جالب یکی ديگه رفته جنگیده شهید شده،دنیا برای فرزندش کمه؟!!!مگه نه اینکه شهدا در راه خدا رفتن؟راه خدا راه دنیا بوده یا عقبی؟؟
   با این زیاده خواهی هاتون کلا ارزش ها و اهداف شهدا رو بی اهمیت میکنید.اگه راست میگین با بقیه عادلانه وارد رقابت بشین و صاحب جایگاه بشین.. چون همانطور که تو يه کامنت ديگه هم گفتم کم نیستن افرادی که یتیم هستند و یا مشکلات عدیده ای دارن و مثل بقیه افراد جامعه جوانمردانه رقابت میکنن..

  1. فرزندان شهدا چیزی به ما ندادند؛ بلکه تامین امنیت ما چیزهایی را از آنان گرفته است. چیزی در حد یک پدر! چیزی مثل آرامش…
   من اکنون در امنیت زندگی می کنم و بابت آن هیچ هزینه ای نداده ام؛ اما از او هزینه هایی گرفته شده است…

  2. نميدونم چرا تو بحث سهمیه شهدا همه فقط فرزندان شهدا و بی پدری رو میبینن…اینکه همه اعضای خونواده شهید سهمیه استفاده میکنن چیز کمیه؟!!!خواهرا و برادرای شهدا هم از سهمیه استفاده میکنن…و تعداد اونها کمه آیا؟!!!!
   و یا اینکه چه کسی با تامین هزینه های مالی خونواده های شهدا ایرادی میگیره یا اینکه به این موضوع اعتراض داره؟!!!که همه حق خانواده شهدا میدونن… اما کنکور و استخدامی ها بحثش جداست چون هر کسی منصف باشه و اندکی فک کنه میفهمه که این یک رقابته و سهمیه چیزی جز ضایع کردن حق نیست…بفهمیم!!!

  3. ببینید اگه قراره تسهیلاتی داده بشه بهتر در زمینه کنکور نباشه ،چرا یکی با رتبه ی پنجاه هزار باید بیاد بابل پزشکی بخونه ،در اینده حون چند نفر قرار به خطر بیفته من با فرزند شهیید و جانباز کاری ندارم وای این عدالت علی نیست میدونید در سال چند نفر به خاطر اشتباهات پزشکی میمیرند یکی که تا قبل از دانشگاه درس نخوند بعدش میخواد بخونه؟؟؟لطفا اینده نگری داشته باشید

  1. دروغ من که تو هر ورودی می بینمشون تازه یکی از دخترا را می شناسم که نه الف بود نه استعداد درخشان برای این که از علوم پایه عقب نماند 30 واحد بهش دادن و تازه نمره 7 را هم ده کردن بعد یکی از دوستام یک ترم از علوم پایه به خاطر 3 واحد عقب افتاد

 9. http://drjonah.persianblog.ir/post/94
  من سهمیه ای هستم!

  وَالَّذینَ جاؤُ مِنْ بَعْدِهِمْ یَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذینَ سَبَقُونا بِالْإیمانِ وَ لا تَجْعَلْ فی‏ قُلُوبِنا غِلاًّ لِلَّذینَ آمَنُوا رَبَّنا إِنَّکَ رَؤُفٌ رَحیمٌ.

  کسانی که بعد از آنها آمدند و می گویند: «پروردگارا! ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشی گرفتند بیامرز، و در دلهایمان حسد و کینه ای نسبت به مؤمنان قرار مده! پروردگارا، تو مهربان و رحیمی!»

  1. مسئله اینه ک خیلی از فرزندان رزمندگان و ایثارگران در ایمان از ما پیشی نگرفتن …
   نوح و یعقوب ک پیامبر بودن تو پسراشون آدم بد در اومد و ما تو آموزه های معنوی مون هم اینکه فضائل پدر باعث برتری فرزند نمیشه رو زیاد داریم
   کسی ب فرزند ایثارگر حسد نمی ورزه این جماعت دنبال برقرای عدالت اجتماعی هستن ک در اسلام جایگاه بالایی داره
   ###لطفا از آیات قرآن برای منافعتون استفاده نکنین###

  2. خدا لعنتشون کنه همش بی انصافیه من با اینکه پدرم دو سال جبهه بود اما هیچ وقت جبهه نرفت که بعدش بخواد از اینجور امتیازات استفاده کنه و تمام زحماتی ک کشیده رو به باد بده یه جورایی پرمین باشید خدا و شهدا راضی نیستن به این امتیازای ناحق ک داده میشه و شمایی که هز سهمیه استفاده میکنی آه چندین جوون پشتت هست و شک نکن که چوبش رو میخوری! چون این حق بقیه اس که دارن میدن بهت خواهشا آینده علمی کشور با این سهمیه ها خراب نکنین من خودم حاضر نشدم از این سهمیه استفاده کنم بی عدالتیع محضه
   ولی اخه انصاف هم خوب جیزیه کجای دین گفته بی عدالتی بکن و حق یک نفر دیگه رو بخور اصن اون جهاد در راه خدا بوده برادر من نه سهمیه شک نکن که خدا و شهدا هم ناراضی ان از این امتیاز ناحقی که به امثال شماها داده میشه آینده علمی کشور به خطر میفته و حق چندین نفر ضایع خواهشا اسم دین و اسلام با این استدلالهای آبکی اتون خراب نکنین والله که مام راصی نیستیم از این وضع مردم

 10. موضوعات نباید بر هم سایه بیفکنند و با هم قاطی شوند. نباید بحث منطقی پیرامون درست یا غلط بودن اعمال سهیه-در معنای عام و مطلق کلمه- و یا بررسی میزان آن، بهانه و دستاویزی شود برای کم رنگ کردن فرهنگ شهادت و پایین آوردن ارزش کار شهدا. تا جایی که هر به اصطلاح روشنفکری(!) به خودش اجازه ذهد با گوشه و کنایه ،فرزندان شهدای گرانقدر را تحقیر کند و این موضوع- بواسطه ی سبقه ی دینی فرهنگی که دارد- آنقدر در اذهان بزرگ شود ، که انگار هیچ موضوع دیگری مطزح نیست!
  پس اولا یادمان باشد با این اعمال سهمیه ها نخواسته باشیم برای کار شهدای عزیز ، قیمتی تعیین کنیم که خون ریخته شده و ایثار آنان، قیمت ندارد و تا دنیا، دنیاست مدیونیم و باید آبرویشان را با اعمالمان حفظ کنیم.
  ثانیا این سهمیه، وحی منزل نیست که فکر کنیم اگر نقد و نظری داده شد، مخالفت با قرآن و سنت است(نعوذ باالله) پس با شرایطی که عرض شد این موضوع هم میتواند در کنار مباحث دیگر، نقد منصفانه شود .
  که البته به نظر بنده اگر چرتکه بیندازیم، متوجه میشویم که در برایر فقدان پدر و ارزش ایثارش، نه تنها کار ناعادلانه ای نکرده ایم که الحق و والانصاف برایشان، کم هم گذاشته ایم…

 11. هرساله شاهد اين هستيم كه از سوي مجلس براي خانواده شهداء وجانبازان و ايثارگران متاسفانه سهميه هاي مختلف وتسهيلات گوناگوني وضع مي شه و اين عين بي عدالتي هست
  يه كم حواستون رو جمع كنيد مي تونيد بفهميد .اينكه پدران اين خانواده ها براي اين مملكت جونشون رو دادن حرفي نيست وخدا اجرشو بهشون بده ولي اينكه تسهيلات مختلفي به خانواده شون داده بشه كه حتي خيلي ها نتونن ازش استفاده كنن واقعا بي عدالتي هست .
  من خودم تو همسايه مون يكي رو مي شناسم كه با شهيد شدن پدرش استخدام بانك شد و باتوجه به اينكه قبل از استخدامي ش از اوباش محله بود ولي از بابت شهادت پدرش زندگي ش از اين رو به اون رو شد ولي همون شخصيت روداره.لطفا با احساسات به اين قضيه نگاه نكنيد .
  مثلا نظام اسلامي هستش وعدالت علي عليه السلام

  1. ما هم همسایه مون شهید شده…پنج تا فرزندش که دو تا از اونا که درسخون ترین شون بودن که در مقطع دبستان با من هم مدرسه ای بودن و جز دانش آموزای آخر کلاس بودن الان کارمند و معلم هستند..و سه تای بقیه تا دیپلم هم به زور رفتن يه مدت الکی میچرخیدن تا اینکه آموزش از راه دور دیپلم و علمی کاربردی مدرک گرفتن و الان یکی معلم و دو تای ديگه کارمند هستند و این در حالیه که همسایه ديگه مون دو تا پسراش در مقطع فوق لیسانس بیکار هستند..و همیشه مدرسه نمونه تحصیل کردند و جز رتبه های خوب بودند… اگر چشممون رو بستیم معنیش این نیست که حقیقتی وجود نداره.

  2. تو نمیتونی درک کنی پس نظر نده من بچه ی جانبازی رو میشناختم ک هم از نظر هووشی و هم از نظر رتبه علمی از خیلی از بچه های عادی سر بود ولی مشکلش پدرش بود با اینکه پدرش 30%بود ولی خیلی عذاب میکشید پدرش بخاطر جنگ بیماری روانی گرفته بود و موجی بود وقتی دختره داشت درس میخوند یهو باباهه رو موج میگرفت کل خونه رو بهم میریخت و زن و بچه شو کتک میزد هر چن وقت یکبار ماشاهد چنین دعواهایی بودیم یه پوقع هایی هم میزد به سرش یه چیزیو میشکوند دختره میخواست کتابخونه هم بره باباش نمیذاشت بچه های جانباز هیچوقت مشکلاتشونو به دیگران نمیگن دلیل نمیشه پا درکشون نکنیم اینی ک گفتم فقط یه گوشه از زندگی پر رنج این دختر بود.اگه بابایش همینطوری مشکل روانی داشت موردی نبود پدرش بخاطر من وشما اینطور شد و دردشو این دختر تحمل میکنه اگه سهمیه ها رو هم ده برابر کنم من حرفی ندارم چون واقعا وقتی اشکای یه دختر مظلومی رو میبینم ک آینده اش بخاطر هیچ و پوچ داره تباه میشه واقعا دلم ب درد میاد

 12. فرزند شهیدی که پدرش مث کوه پشتش بوده و دیگه نیست حقش نیست؟چطور فرزندان کارمندان ارتش و اساتید و فرهنگیان رو نمیگینو فقط به ازاده ها و جانبازان و شهید گیر دادین؟اونا بخاطر من و شما رفتن شهید شدن و ازاده و جانباز شدن اون وقت شما اینجا اومدی اراجیف میگی؟لطفا حسودی فرزندان شهید و جانباز و ایثار گر رو نکنید و نظراتتون رو نگه دارید واسه خودتون .شهیدان و جانبازان و ازادگان و خانواده هاشون واسه من محترمه و ارادت خاصی بهشون دارم اگه شهیدان و ازادگان و جانبازان نبودن عراقیا تو خونت بودن و ارامش نداشتی.

  1. دوست عزیز کسی مخالف حمایت از فرزندان ایثارگران نیست. اما کدوم یک از فرزندان کارمندا مدرک دانشگاهی رو در عین بی استعدادی و درس نخوندن با امتیاز میگیرن؟؟؟ بقیه امتیازها رو کاری ندارم ولی به خاطر ظلمی که به علم و درس خوندن و شایسته سالاری تو این کشور شده فقط به درگاه خدا شکایت دارم. از این سهمیه های نا عادلانه. از استخدام فرزندان کارمندان بانک که نهادهای زالوصفت اند با کمترین لیاقت و سواد میرن تو بانک! مگه بچه یتیمهای دیگه آدم نیستن که باید با بالاترین مدرک و سواد برن شاگرد بنا و… بشن؟

  2. خدا لعنتشون کنه همش بی انصافیه من با اینکه پدرم دو سال جبهه بود اما هیچ وقت جبهه نرفت که بعدش بخواد از اینجور امتیازات استفاده کنه و تمام زحماتی ک کشیده رو به باد بده یه جورایی پرمین باشید خدا و شهدا راضی نیستن به این امتیازای ناحق ک داده میشه و شمایی که هز سهمیه استفاده میکنی آه چندین جوون پشتت هست و شک نکن که چوبش رو میخوری! چون این حق بقیه اس که دارن میدن بهت خواهشا آینده علمی کشور با این سهمیه ها خراب نکنین من خودم حاضر نشدم از این سهمیه استفاده کنم بی عدالتیع محضه
   شما خودت حاصری حق یه نفر دیگه رو بدن بهت کجای دین درسته این کار اخه برادر من یه کم انصاف هم خوب چیزیه اصن نیت اوناجهاد در راه خدا بوده ته سهمیه و پارتی بازی عاقا جبران کنن براشون اصن به طرق دیگ‌ نه یک رقابت علمی مثل کنکور که آینده علمی کشور هم به خطر میفته و حق بقیه اس که ضایع میشع

 13. سلام. من امسال کنکور دارم و باید عرض کنم که سهمیه برای خانواده ی اسیر ها و جانباز ها هم هست. توی کلاس ما دو نفر سهمیه دارن. یعنی چی که الکی بیایم سهمیه بدیم اگه میخواهید کمکشون کنید براشون آموزش مجانی بزارید و توی یه.رقابت عادلانه شرکت کنن نه اینکه حقوق درمانی اون ها و چیزهای مادی مورد نیاز جانبازا روز بهشون ندن چون بودجه ندارن عوضش در تمامی مراحل زندگی بندازنشون به جون بچه های مردم. این کاملا بی عدالتیه …..

  1. پس لطفا سهمیه هیئت علمی هم حذف بشه درضمن به خود جانبازان هم رسیدگی کامل بشه نه این حقوق و مزایا که اصلاااا درشان این بزرگواران نیست

 14. شاهین تو الان یه مرغ خونگی پریدن واسم جونون /یه دیوونگی. مرد باشید و از سهمیه هاتون استفاده نکنید خدا شاهده یکی از دوستان صمیمی بنده با اینکه سهمیه داشت ولی مردونه خوند و خودم دیدم که از سهمیه اش استفاده نکرد و رشته تاپ قبول شد. دوستانی که سهمیه دارید وجدانتون رو بیدار کنید. یکی دیگر از دوستان من که مثل برادر بودیم بدلیل همین سهمیه های نا حق و با وجود تلاش غیر قابل وصف خدا رو گواه میگیرم پزشکی قبول نشد فقط واسه چند صد رتبه و استرس و فشار ناشی از اون الان فوت کرده .پسری 18 ساله ای که تازه باید زندگی میکرد 6 ماهه زیر خاکه. شما ها باید جوابگو باشید در ان دنیا. شما مزد بی رنج میخواهید و این عین بی عدالتیه

 15. من هم سهمیه ای هستم . ازتون خواهش میکنم به اتفاقاتی که بعد از جانباز شدن پدر یک خانواده تو اون خانواده میوه فکر کنید بعد نظر بدید . اگه باز هم متوجه نشدید این سهمیه ها رو بردارید هم خودتونو راحت کنید هم مارو . خدایااااا ما چه گناهی کردیم که سهمیه داریم؟

 16. اون پسر شهیدی که میگین اوباش شده بخاطر نبود پدرش بوده که این بلا به سرش اومده اگه بچه ای پدر بالا سرش باشه خیلی بهتر تربیت میشه،من از وقتی بچه دار شدم و وابستگی شدید دختر 3 ساله ام به پدرش رو میبینم که هر روز ظهر منتظر صدای زنگ دره که پدرش رو ببینه فهمیدم پدر برای یک فرزند چه مفهومی داره،در ضمن اگه برین حتی کشورهایی مثل آلمان رو ببینید که توی مترو طرف با نشون دادن کارت جنگش به احترامش بلند میشن وبهش احترام میزارن درحالی که توی مملکت ما مردم نمک نشناس شدن اگه به یک جوون بگی میگه به من چه میخواست نری بجنگی…متاسفانه ماایرانی ها فرهنگ هیچ چیز. نداریم..وخیلی زود همه چیز رو فراموش میکنیم…اگه به من بگن برو تو بهترین دانشگاه اروپا پزشکی بخون در قبال اینکه پدرم شهید باشه یا حتی کوچکترین جای زخمی روی بدنش حاضرم ترک تحصیل کنم ولی پدرم سالم کنارم باشه…هر چیزی ارزش خودش داره که با هیچ چیز دیگه ای نمیشه جاشو پرکرد فقط با این اعمال سهمیه ها یکم شاید یک ذره از زحمات اونا جبران بشه…تازه جالبه الان که توی کشور ما پول و پارتی. جای خوبی پیدا کرده مردم هیچکس اونا رو متهم نمیکنه فقط انگشت انتقاد ها به سوی خانواده مظلوم شهدا و جانبازان و … است اگه خدای نکرده دوباره تو کشورمون جنگ بشه همین آدمایی که دم از غیر عادلانه بودن سهمیه این فرزندان میزنند اگه جاش برسه جونشونو از صد تا مدرک پزشکی و مهندسی بیشتر میخوان وحاضر نمیشن بجنگن ولی حالا که دلشون خوشه این حرفا رو میزنن…متاسفم برای بعضی مردم که این مسایل رو مطرح میکنن…خون شهدای ما بیشتر از اینها ارزش داره.

  1. شکی نیست که باید برای فداکاران و ایثارگران جنگ امتیاز قائل شد اما آیا در اروپا هم این قشر و فرزندانشون با سهمیه میرن دانشگاه و تخصص میگیرن؟ اونوقت این آدمها با این ضریب هوشی فردای کشورو به دست میگیرن؟ یا کارمند و معلم و مهندس و پزشک میشن؟ باور کنیم که اونا این کارا رو کردند که امروز کشورشون این شده؟؟ من خودم چندین دوست و فامیل فرزند شهید داشتم چون دایی خودم شهیده و عمو و دایی جانباز دارم. آیا این انصافه که بهترین معلمهای شهرو برای کلاس کنکور اینها از طرف بنیاد میگیرن و حتی مشاوره و روانشناس هم داشته باشن و حقوقشون هم از شاغلهای با سابقه اغلب ادارات بالاتره بیان یه سهمیه هم بذارن و به زور هلشون بدن دانشگاه و اونجا هم اینا حق دارن بدون معافیت پزشکی و… هر وقتی حتی روز امتحان درسیو که نخوندن حذف کنن و بعد هم با همین امتیازها استخدام بشن؟ یه پزشک تو شهرمون داریم تو کلینیک سپاه که با سهمیه ایثارگری دکتر شده. تا حالا میدونین چن نفرو ناکار کرده؟؟ پارتی و امتیاز ناروا از همه جورش بده چه شهدا چه آقازاده و… و بیشتر از همه به خود فرزندان شهدا و حرمت اینها و خود نظام ضربه زده و میزنه. بماند که بعضی از همین سهمیه خورها ضد نظامهای دو آتشه هستن!

 17. با سلام به شما عزیزان.با تشکر از سایت خوبتون.لازم میدونم نکته ای رو به عرض دوستانی که از روی ناپختگی حرف هایی رو میزنن برسونم.شما دوستان اگر تونستید برای یک روز پدر خودتونو یک شخص مبتلا به بیماری های متنوع جسمی و روانی یا یک معلول با کوله باری از سختی و مشقت فرض کنید اونوقت حق دادن نظر درباره حقوق خانواده های شهدا و آزادگان و جانبازان رو خواهید داشت البته قبل از اون بهتره یه نگاهی به رفتار مردم سایر کشورها با مدافعان جان ومال و کشورشون داشته باشین تا این دل بعضی هارو بشکنین…
  تا توانی دلی به دست آور
  دل شکستن هنر نمیخواهد

 18. بسم الله
  من نیز فرزند یک ازاده می باشم که با سهمیه مخالف هستم
  مولا علی ع با طلحه و زبیر برای این جنگید که انها می گفتند ما مجاهد در راه خداییم و باید حق و حقوق بیشتری نسبت به سایرین مردم داشته باشیم و امام ع به انها می گفت اجر کارتان با خدا در دیوان عدالت همه برابرند در ثانی یادمان نرود قاتل امام حسین جانباز جنگ احد بود و قاتل امام علی قبلا فرمانده ی او بود
  شهید چمران به رزمندگان می گفت دعا کنید شهید بشید که اگر بمانید ازمایشتان سختر و همه از عقایدی که برای ان می جنگیدید باز می گردید
  او می گفت اگر از من بپرسند که تقوا بهتر است یا تخصص البته که می گویم تقوا اما کسی که تقوا دارد تخصصی که ندارد را نمی پذیرد
  من منکر این نمی شوم که رسیدگی به فرزندان شهید و کمک پزشکی و روانی به جانبازان خوب است اما سهمیه دانشگاه و پرداخت کامل شهریه دانشگاه ازاد و سهمیه ی استخدامی بی عدالتی است من سختی های زیادی کشیدم شبای زیادی را کابوس دیدم به خاطر کم حوصله گی بابام و عصبانیت و موجی شدنش اما دیدم هم که چطور در بنیاد شهید تخلص می شود به اسم بابای من به کام کله گنده ها دیدم که چطور بعضی جانبازان با به مریضی زدن خود درصد جانبازیشان را بالا می برند و با این که کار دیگری دارند باز هم حقوق از بنیاد می گیرند این حقوق باید برای کسانی باشد که توانایی کار ندارند بازنشستگی در 40 سالگی و با دو حقوق و راه انداختن کارسوم مثل زدن مغازه
  بعضی از فرزندان شهید که ازدواج کردند و کار دارند هنوز هم حقوق بابایشان را می گیرند وقتی دختری ازدواج می کند از پدر لغو نفقه می شود و به شوهر محول می گردد یعنی این حقوق باید برای سایر یتیمان کشور حتی اگر فرزند شهید نباشند خرج شود پسری که کار دارد پدرش مسئولیتی در قبالش ندارد پس حقوق او هم باید لغو شود یادتان باشد درست است که امام علی ع به فرزندان شهید می رسید اما به همان اندازه به سایر یتیمان هم می رسید حتی بعضی از ان یتیمان پدرانشان کفاری بودند که به دست امام کشته شده بودند و ان بچه ها هم کینه ی علی داشتند و می گفتن وقتی بزرگ شوند امام را می کشند اما با این حال امام از احوال انان جویا بود و انان را از لحاظ مالی رسیدگی می کرد
  اجر نداشته هایتان سختی هایتان باید با خداوند باشد نه ملت ایران درست است که کسی که تخصص ندارد کار کند و نخبه یمان از ایران برود

 19. من سهمیه نمی خواهم .چشمان پدرم را پس بدید.
  من سهمیه نمی خواهم اما ویلچر پدر را هم دوست ندارم.
  من سهمیه نمی خواهم اما …

  این سهمیه خون پدران ماست مطمئن باشد از خون پدرانمان نمی گذریم.
  ای کاش این حرفها رو وجود داشتی و دهه ی شصت می زدی .
  حالا که آب از آسیاب افتاده و امنیت جنابعالی برقرار شده اومدی حرف مفت می زنی.
  بی سواد بی خرد بی بصیرت …

  1. پدر شما ب گردن این مملکت حق داره درست… باید
   ازش حمایت بشه قبول … مثلن از کار افتادگی داره خوب وظیفه ی حکومته که بهش حقوق ماهیانه بده..‌.کسی منکر اینگونه اوامر نیس… ولی این چ ربطی ب موفقیت تحصیلی شما داره…حالا ک پدرتون رفته جبهه شما با استعداد و شایستگی پرستاری(با احترام ب تمام پرستاران عزیز) بری دندون پزشک شی
   خیلی ها هستن ک پدرشون ویلچر نشین و معلوله بهشون سهمیه ای تعلق نمیگیره اما جز رتبه های برتر کنکور میشن …
   این مسائلی ک شما میگین باعث سلب موفقیت از فرد نمیشه و خیلی از بزرگان ما در شرایط سخت تر از این بزرگ شدن…
   البته من بازهم میگم سهمیه ی خانواده ی شهدا جای خود داره
   حرف من اینه ک برای مثال چرا عدم شایستگی یک فرد در پزشک شدن رو باید با تلاش های پدرش پوشش بدیم

  2. یعنی چون پدر بزرگوارتون، واسه کشور افتخار آفریدند، شماها باید توو این کشور جایگاه هایی داشته باشین که نه تنها لایقش نیستین،بلکه با ضایع کردن حقوق سایرین،بدستش میارین!!!! کل ایران، سرای شماست دوست به ظاهر محترم،حالا دوقورت و نیمتم باقیه؟؟ با بی سوادی دارین عروج میکنین، دیگه چی میخواین؟؟ بدون که تا ابدیت، آه یک ملت پشت شماست،ما که از حقمون نگذشتیم و سپردیمتون به خدا…که اون تنها عادل و داور به حق، بین ماهاست….

 20. با سلام.من خودم فرزند یک جانباز 45 درصد هستم.قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم از جو ضدی که علیه ما و سهمیه های ما وجود داشت با خبر نبودم ولی بعد از رفتن خیلی بهم برخورد و خیلی احساس سرخوردگی کردم.
  حالا وقتی نظر کاربران رو می خوندم دوباره این احساس بهم دست داد.
  زمان حضرت علی(ع) که به همین ترتیب بین مهاجرین و انصار تفاوت قائل می شدند؛وقتی حضرت به حکومت رسیدند.همه این ها رو برداشتند و همه از بیت المال به یک اندازه سهم گرفتند.
  خود من هم که حالا بیشتر فکر می کنم و دقیقتر نگاه می کنم واقعا باید سهمیه ما و کلا همه سهمیه ها رو بردارند چرا که دانشگاه یک مکان علمی هستش.
  اما من از تمام این عالمین دانشگاهی سوال دارم:
  *شماها که سهمیه ما رو درست نمی دونید چقدر از آرمان های پدر من با خبر هستید…چقدر به اون آرمانها و هدفهایی که پدر من به خاطر اون دستش رو از دست داده وفا دارید…بیائید صادق باشیم الان من هزار بار هم بخواهم کنکور بدم باز هم نمی تونم از یک دانشگاه سراسری قبول بشم چون خود من هم از ترکش های اعصاب خوردی های پدرم بی نصیب نیستم اما شماها خیلی راحت و بی دغدغه به کارهاتون می رسید.اون صفحه ای که من تو 60 دقیقه می خونم شماها تو 5 تا 10 دقیقه توم میکنید چون تمرکز حواس دارید اما من ندارم.
  میفهمم براتون خیلی سخته که جو خانواده های ایثارگران رو درک کنید ولی شما رو قسم میدم به دستهای بریده پدرم که ما رو اینقدر تحقیر نکنید…اینقدر طعنه نزیند…به والله ما از همه شماها گله مندتریم چرا که نه توی این نظام به خون ما اهمیتی میدن و نه از دست حرفها و کارهای بعضی از شماها آسایش نداریم…اگر کاری برای این نظامی که ما براش خون دادیم نمی کنید حداقل به ما تشر نزید…به والله ما مقصر نیستیم.

  1. قانون وضع کلی دارد و نمی توان بخاطر دو سه مورد قلیل قانون کلی را نقض کرد. الان ایثارگران و آزاده هایی که وجود دارند همه موجی هستند؟؟!! شما بهتره برید قرائتخونه و یک پرستار بگیرید تا بعد کنکور به خانوادتون برسید. بهتره که حق مردم در دنیا و آخرت گردنتون باشه. اگه سهمیه ای باشه باید برای خود ایثار گران باشه نه خانواده شان.

  2. منم فرزند‌ جانباز و ازاده‌هستم‌هم توی دبیرستان هم توی دانشگاه به‌اندازه کافی تحقیر شدم کسایی که میگن سهمیه رو بردارند پول بدن ایا وقتی پول بدند دوباره شاکی نمیشید بعدشم پول کجا بود اینا تا چند وقت پیش پول دارو هم نمیدادند که یک همسر جانباز اعصاب روان خودسوزی کرد بهتون قول میدم نصف کارایی که میشه تبلیغاته و در عمل کاری صورت نمیگیره همه ی کاری که برای یه جانباز انجام میشه یه سهمیه ست که در قبال کاری که کردن کمه ولی یک عده ابزار دست بازی های سیاسی میشن و خوب خون و دینشون رو معامله میکنند که باید در پیشگاه خدا جواب بدن‌

 21. با سلام.من خودم فرزند یک جانباز 45 درصد هستم.قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم از جو ضدی که علیه ما و سهمیه های ما وجود داشت با خبر نبودم ولی بعد از رفتن خیلی بهم برخورد و خیلی احساس سرخوردگی کردم.
  حالا وقتی نظر کاربران رو می خوندم دوباره این احساس بهم دست داد.
  زمان حضرت علی(ع) که به همین ترتیب بین مهاجرین و انصار تفاوت قائل می شدند؛وقتی حضرت به حکومت رسیدند.همه این ها رو برداشتند و همه از بیت المال به یک اندازه سهم گرفتند.
  خود من هم که حالا بیشتر فکر می کنم و دقیقتر نگاه می کنم واقعا باید سهمیه ما و کلا همه سهمیه ها رو بردارند چرا که دانشگاه یک مکان علمی هستش.
  اما من از تمام این عالمین دانشگاهی سوال دارم:
  *شماها که سهمیه ما رو درست نمی دونید چقدر از آرمان های پدر من با خبر هستید…چقدر به اون آرمانها و هدفهایی که پدر من به خاطر اون دستش رو از دست داده وفا دارید…بیائید صادق باشیم الان من هزار بار هم بخواهم کنکور بدم باز هم نمی تونم از یک دانشگاه سراسری قبول بشم چون خود من هم از ترکش های اعصاب خوردی های پدرم بی نصیب نیستم اما شماها خیلی راحت و بی دغدغه به کارهاتون می رسید.اون صفحه ای که من تو 60 دقیقه می خونم شماها تو 5 تا 10 دقیقه توم میکنید چون تمرکز حواس دارید اما من ندارم.
  میفهمم براتون خیلی سخته که جو خانواده های ایثارگران رو درک کنید ولی شما رو قسم میدم به دست بریده پدرم که ما رو اینقدر تحقیر نکنید…اینقدر طعنه نزیند…به والله ما از همه شماها گله مندتریم چرا که نه توی این نظام به خون ما اهمیتی میدن و نه از دست حرفها و کارهای بعضی از شماها آسایش نداریم…اگر کاری برای این نظامی که ما براش خون دادیم نمی کنید حداقل به ما تشر نزید…به والله ما مقصر نیستیم.

  1. برادر شما نباید از این سهمیه سرخورده باشی….این حق ماست….میدونی چرا ؟؟؟
   اون کنکوری که باباش جانباز اعصاب و روانه تو ایام سخت کنکور نمیتونه کنار فرزندش باشه…باهاش حرف بزنه آرومش کنه…تازه کتکش میزنه بهش حرفم میزنه…یا اون جانبازی که قطع نخاعه یه بچه کل زندگیش اینه که همراه پدرش قدم بزنه …یا اون عزیزی که جانباز شیمیایی شده موسیقی سرفه هاش هر روز تو ذهن اون بچه کنکوری….و از لحاظ فکری و روحی زجر میکشی…نمیتونه حتی یه لحظه از فکر پدرش رها شه …پس با افتخار میگیم ما سهمیه هستیم……با افتخار….پدرامون قهرمانن و ما به این موضوع افتخار میکنیم….پدرامون همون جونایی هستن که ۸سال با اخلاص جنگیدن….برا اینکه مردم ملت عزیزمان ایران در امنیت و آسایش باشن. بعد ..فقط کسایی میتونن قضاوت کنن که تو موقعیت ما باشن همینو بس…شاید اگه اون موقع پدر ای ما جبهه نرفته بودن اونا هم الان برا خودشون دکتر مهند س بودن ولی خودشون و فدا کردن…پدرای ما رفتن امنیت برقرار کردن تا هم وطناشون راحت درس بخونن ….حالا دیگه نوبتی که باشه نوبت ماست که حمایتمون کنن درس بخونیم تازه اون زمان پدرامون هم حمایت روحی میکردن هم جسمی تا عزیزان درس بخونن حالا فقط به ما تو کنکور یه کمک میشه که اون خلا و شکاف های روحیمون (تا حد ناچیزی جبران شه)….اصلا بحث لیاقت و هوش و اینجور مسائل نیست….چیزی که مهمه پشتکار….همه تقریبا در یه رنج هوشی هستن…..( یه عده میان بحث هوش و لیاقتو وسط میکشن اگه ما‌ها که ریشه انقلابیم لیاقتشو نداریم پس دیگه کی لیاقت داره …. ) بعدش ما هایی که با سهمیه وارد دانشگاه میشیم الکی که بهمون مدرک نمیدن درس می خونیم مث مابقی بچه‌ها ….یه چیز دیگه راجبه قبولیمون تو کنکور قابل توجه اون دوستانی که فک میکنن ما رو هوا قبولیم بهتره برن تو سایت ایثار ببین شرایط قبولیو ماها برای هر کد رشته باید ۷۰ درصد نفر آخر و کسب کنیم بهتره اون عده ای که بدون اطلاعات حرف میزنن سر خورده باشن نه شما دوست عزیز😊😊 یه چیز دیگه ما ها راه پدرامونو جهت پیروزی و سربلندی ملت عزیزمان و شادی رهبر گرانقدرمون امام خامنه‌ای ادامه میدیم

 22. بالا تر گفتی که مشکل ما اینه که فکر میکنیم بچه های شهید حقی به گردن ما دارن . میخوای بگی ندارن؟اقای دانشطلب گرامی بهتره بجای اینکه رو خودت اسم دانشطلب رو بزاری در حالی که از کمترین قدرت استدلالم برخوردار نیستی یکم بری تحقیق کنی که سهمیه چیه و اصلا چجوری حساب میشه.
  دوستان عزیز سهمیه ای شما اگه دانشگاه های تهران قبول بشید به دلیل بالا بودن سطح آگاهی بچه ها خیلی کم پیش میاد کاری باهاتون داشته باشن و راحتید ولی اگه اینطور نشه گیر نا آگاهانی مانند جناب به اصطلاح دانش طلب و امثالهم میوفتید. دوستانم شاد باشید و سعی کنید به آدم های عصبی آب یخ رو پیشنهاد کنید ….با لبخند…..

  1. میخوای بهت بگم سهمیه ینی چی
   سهمیه ینی اینکه یه نفر با تلاش خیلی کم و تراز ۷۵۰۰ چون پدرش رزمنده بوده با من ک ترازم تو کنکور شده ۱۰۲۰۰ تو یه کلاس بشینه دانشجوی پزشکی شه اما دوست من ک ترازش شده ۹۸۰۰ نتونه هیچ شهری پزشکی قبول شه

 23. نظر من اینه کل ایران باید بدست کسایی باشه که جمهوری اسلامی ایران برای خودش و خانوادش مهم بوده و از جانشان مایه گذاشتن…. ایران برای این افراد مهم تره چون عزیزان خودشون براش دادن .حالا دانشگاه و شهریه که چیزی نیست .
  و من الله توفیق

 24. من امسال کنکور دادم حدود 1000 هزار نفر سهمیه داشتن تو گروه تجربی طرف دو سال رفته جبهه چیزی نمیگم خدا ثوابش رو زیاد کنه روزیش رو برسونه الان رفته رییس یه جایی شده با اینکه دیپلم هم نداره پسرش هم که متولد 75 ده سال پس از جنگ بدنیا اومده با من همکلاسه شاگرد تنبل کلاس که از من خیلی تنبل بود من آوردم 8000 با اون همه درس خوندن اون با اینکه جلد کتاب رو باز نکرده بود هرروز می رفت بیرون ….. آورده 700 و خورده آخه این عدالته این انصافه ینی اون چه محدودیتی در زندگیش داشته که نمی تونسته درس بخونه ؟؟؟!!!

  1. خوبه باز سال کنکور شما ۱۰۰۰ نفر سهمیه داشتن
   امسال ک من کنکور دادم ۵۰هزار نفر سهمیه دارن چون قانون تصویب کردن ک هرکی باباش فقط ۶ ماه جبهه رفته باشه سهمیه داره با تراز من سال های قبل دندانپزشکی شهر های خوب میشد قبول شد … رفتم پیش مشاور میگه با این وضع سهمیه ها دندان زاهدان ب زور شاید قبول شی

 25. عزیزانی که با سهمیه یا رانت علمی‌ جای آن ها پذیرفته می شدند علیرغم نداشتن شایستگی علمی‌ به مدارج بالا رسیدند و در نتیجه امروز اکثریت قاطع بدنه اجرایی و مدیریتی کشور در تمام سازمان ها و ارگان ها همان فارغ تحصیلانی هستند که به گواهی و شهادت همه استادان عل‌رغم اینکه بسیاری از آنها انسان های نجیب و شریفی بودند ولی‌ از آنجا که شایستگی و در بسیاری از موارد حتی علاقه علمی نداشتند. فکر می‌کنید نتیجه مدیریت آن ها بهتر از چیزی می شود که کشور هم اکنون با آن مواجه است و جالب است اکثر همان ۱۰ درصد شایستگان علمی‌ از آنجا که هیچ آینده‌ای برای خود در این کشور متصور نبودند از همان زمان شروع به مهاجرت کردند و حالا نخبه ایرانی‌ بهترین دانشگاه های کشورهای پیشرفته هستند!

 26. چین نیز مانند کشور ما در زمان انقلاب فرهنگی‌ همین اشتباه را مرتکب شد و انواع امتیاز‌ها به اعضا و خانواده‌های عضو حزب کمونیست تعلق می‌گرفت که نتیجه آن فقر و فلاکت ده ۶۰ و ۷۰ میلادی چین بود ولی‌ بعد از دنگ شیاپنگ در ده ۸۰ میلادی چین ضمن اصلاح این اشتباه و ملاک قرار دادن فقط سطح علمی‌ دانشجویان برای ورود به تحصیلات تکمیلی همه ساله صدها هزار نفر از آنها را به کشورهای پیشرفته آمریکا و اروپا اعزام می‌کنند که نتیجه آن را در بهروزی و رشد حیرت انگیز اقتصادی، سیاسی، تکنولوژی چین در سال های اخیر شاهد هستیم

 27. من با رتبه پانصد و خورده ای با درصدهای عالی قبول نشدم جایی طرف با سهمیه با درصدهای منفی و حداکثر ۲۰ درصد پزشکی شهر درجه یک قبول شده.اولا پزشک شدن این فرد ظلم است به جامعه.دوما خوردن حق ما.اگه به اینا نی خوان امتیاز بدن از خودشون مایه بذارن چرا از حق ما مایه میذارن.پدر منم رزمنده دفاع مقدس بوده ولی گناهش اینه که آزاده یا جانباز نشده.حقم را واگذار می کنم به خدای بزرگ

  1. مطمئن باشید ۷۰ درصد نفر آخر آورده ونمره حد نصاب کسب کرده و قطعا لیاقتشو داشته (بیشتر تحقیق میکردید ‌)ومطمئن باشید هیچ ظلمی به شما نشده چون این دوست عزیز در جامعه آماری دیگری سنجیده شده پدر اینشون برا این جامعه خودشو فدا کرده امنیت ملتوتامین کرده و حالا توانشو برای حمایت از فرزندش از دست داده …خیلی خنده دار ظلم به جامعه .؟؟؟..ظلم زمانیه که این دوستان حقی تو کنکور نداشته باشن…

 28. حالا یک نفر فرزند شهید نیست ، ..
  اما پدر هم ندارد . باید سهمیه بدهیم ??? ،
  یک نفر پدر دارد ،اما پدر بد اخلاق و اهل تنبیه بدنی و معتاد دارد ، ..نمی تواند خوب درس بخواند ،سهمیه بدهیم ??
  یک فرزند با یک فرزند انسان دیگر هیچ فرق ی ندارد ، ..
  و این ها از پایه بی عدالتی است ،
  استاد ما به دانشگاه اومد در مقام هیات علمی گرفت ، ..در حالی که دل ش هم بحال ما دانشجو ها نمیسوخت ، …فقط به خاطر سهمیه گرفتن پسر ش که مدتی بعد کنکور ی بود ، ..
  هم اتاقی داشتم با درصد های من ، ..اما پزشکی آورده بود و من پیراپزشکی بود م ، ..
  فقط به خاطر این که تو دوره ی دبیرستان مسیول بسیجی (به گفته خود ش به جهت حفظ منافع )و فرزند جانباز بود ، .. اصلا هم ،بوییاز اسلام نبرده بود ، ..و می گفت دوست داره به امریکا بره ، و به رسم اروپا یی ها زندگی ش رو بگذرونه . ،،

 29. متاسفم برا مملکتی که اینطور داره عدالت رو زیر پا میذاره…..
  هر کسی داره به نوبه ی خودش حق بقیه رو میخوره….
  چرا یه فرزند فرد عادی که پدرش جزو قشر ضعیف جامعه اس انقدر میخونه تا رتبه اش مثلن بشه 1200 بعد به خاطر یکی که پدرش جنگ بوده و حسابی سود گیرش اومده نتونه رشته موردنظرش رو بره..؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
  اونی که رفت شهید شد برا این رفت که عدالت رو حفظ کنه…..
  مگه کسی که باباش نون حلال میاره خونه ولی جزو مفت خورای سپاه و ارتش و آموزش پرورش و … نیست ،آدم نیست؟؟؟
  مگه کار نمیخواد؟؟؟؟
  مگه نیاز به تحصیلات نداره؟؟؟؟؟؟
  مگه…؟؟؟چی بگم…..

  1. خدا وکیلی آموزش و پرورش رو مفت خور میدونی تو؟ طرف دکتری ریاضی از بهترین دانشگاه داره اونوقت تو مدرسه راهنمایی روستای دور افتاده تدریس میکنه با حقوق نصف خط فقر! باز اگه بعضی نهادها رو بگی که نه سوادی دارن و نه مدرکی و نه کاری انجام میدن یه چیزی!
   آدم با خوندن این نظرات کاملا تفاوت جهان سوم و جهان اولو متوجه میشه…

  2. تازه آموزش و پرورش کدوم امتیازو گرفته؟ سالی یه بار مسافرت هم بره خانه معلم و مدارس رو هم با نصف امکانات مسافرخانه با قیمت هتل بهش میدن!! حالا استخدام فرزندان و … پیشکش. بیشترین ظلم به این قشر شده چون تحصیل کرده اند و حقوقشون ناچیزه! نتیجه شو از دانش آموزا بپرسین اغلب معلماشون کم و بیش افسردگی رو دارند. بعد از اینها پایینترین حقوق مال ارتش هست البته اونها مزایای جانبی و… بهتری دارند و موهاشونو هم تو دانشگاه سفید نکردن و شغل پر استرسی مثل معلمی که یکی از اعصاب خردکن ترین شغلهای دنیاست ندارن و در نتیجه افسردگی رو برای خانواده هاشون نمیارن.

  3. میخوای شهید ها زنده بشن براتون کار هم درست کنند امنیت که براتون درست کردن اون دست مسولین دولت هست که براتون کار درست کنه چرا خودتون رو به کوچه علی چپ میزنید

 30. سلام. خب میگید که کسی که پدرش پشتش بوده و الان نیست حق سهمیه داره!یکی از دوستان من پدرش کارگر بوده که موقع کار یکی از دستگاه ها به سرش برخورد میکنه و فوت میشن.سوال من اینه این دوست الان پدر بالای سرشه؟پدر اونم داشته به کشور خدمت میکرده.خب اونم الان پدری بالای سرش نیست که حمایتش کنه و هیچ حمایتی جز دیه نداشته که اونم بهش ندادن!اون سهمیه حقش نیست؟یا برای مثال کسی که موقع کار صدمه ببینه یا تصادف میکنه اونم نمیتونه خیلی کارا رو با بچش بکنه اون سهمیه نداره؟حتی هزینه درمانم نمیدن بهشون!حتی ماهایی که پدر سالم داریم چند بار با پدرمون رفتیم کوه نوردی؟یا دویدیم؟خب ماهم این کارارو نکردیم!یا پدری که مشکل روحی گرفته در جنگ با پدری که افسردگی داره فرق دارن؟من خود کارشهدا رو خیلی بالا میبینم و بهشون احترام میذارم حتی معتقدم خوانواده شهید خیلی بابت صبری که داشتن بالا هستن اما خب اینا دلیل نمیشه که به بچه هاشون سهمیه درسی بدن نه فقط شهدا همه ی پست ها مثل فرهنگی ها این کار خیلی تبعیض امیزه.

 31. اونای که رفتن از ایران اسلامی دفا کردند و اونای که دفاع نکردند برابرند باید در قبال این موضوع هر چه قدر به خانواده شهدا و ایثارگران بدن باز هم کم است اونها به خاطر آزادی ما ها رفتن .ما ملت همچنان مدیون شهدا و ایثارگران هستیم.

 32. کارنامه قبولی های کانون وکلا ( ازمون وکالت) سال 93 و 94 ویژه فرزندان شهید داره تو تلگرام دست به دست میشه همچنین پزشکان سهمیه خانواده شهید و ایثار گر . خب نمره هاشون رو ببینید دیگه . طرف 3 درس رو منفی زده !!! تهران قبول شده . بعد اینا میان میشن وکیل و وزیر و پزشک . تو ادارات هم که تو قسمتی که کار میکنی کافیه یکی دوتا فرزند شهید باشه دیگه تا آخر خدمتت باید درجا بزنی. پست – ارتقا – کارمند نمونه هفته دولت – تشویقی – تقدیرنامه و….. واسه اوناس یعنی همش واسه اوناس

 33. هزار تا برنامه و بودجه برا جانبازا گذاشتین سهمیه دیگه اوج ظلمه به بقیه.سهمیه فرزندان جانبازان یه بی عدالتی اشکار توجامعه به ظاهر اسلامیه.چرا منی که شاگرد ممتاز مدرسه ام یه دانشگاه دسته چندمی باید قبول شم ولی همکلاسیای تنبل و رتبه اخریای کلاس که سهمیه دارن دانشگاه خوب و رشته های عالی.جالب اینجاس که قبله کنکور دقیق میگفتن رتبشون چند میشه و کجام قبول میشن چون بنیاد براشون شرحه سهمیه میده.با چشم خودم دیدم که کارنامه دوستم اشتباهی اعمال سهمیه شده بود رتبه صدو چند هزارش شده بود 54.ممنونم از اسلام ممنونم از عدالت اجتماعی

  1. الکی حرف نزنید سهمیه اگه اثر داشت اینهمه بچه جانباز و شهید پشت کنکوری نبودن نوش جونشون سهمیشون .ایشالله همشون بتونن خوب از سهمیشون استفاده کنن شمام که میگی برا خانواده شهدا احترام قائلی اگه حرفت درس بود بجا اینکه بشینی همچین اراجیفی ببافی دوس دارم فقط یه روز بری پیش همچین خونواده ای بشینی وضع زندگیشونو ببینی بعد ببینم بازم ب این حرفای مسخره ادامه میدی یا نه؟خدا لعنت کنه اونایی که باعث شدن ملت همچین فکری درباره خونواده جانباز و شهدا و ازاده داشته باشن خدا لعنت کنه واقعا .دلیل نمیشه هرکس سهمیه داره تنبل باشه و همچنین دلیل نمیشه هرکی سهمیه نداره زرنگه درضمن برا اطلاعت هردانشگاهی سه تا سهمیه دار قبول میکنه پس حرص بیخود نزن جاش معلوماتتو ببر بالا و اینکع اونا با بی سهمیه ها مقایسه نمیشن درد شما میدونین چیع؟اینکه میخاین شمارو مفت و مجانی وارد دانشگاه کنن و درس نخونین .اشتباه میکنی اگع خیلی ادعات میشه درست درس بخون رتبت از آن خودت باشه بی منت تو کار مردمم فضولی نکن!!!

  2. شما اگر دانش اموز ممتازی هستی این رو مدیون خانواده ای هستی که توش ارامش موج میزنه حداقل پدری داری خانوادش براش اولویت داشته پس گناه کسانی که پدراشون به فکر اسایش دیگران بودند چیه

 34. سلام من پدرم جانباز پنجاه درصد و داراي٨سال ازادگي ست
  خيلي جالبه بدونيد كه پدر من كم كم ٣ماه در سال اون هم به طور پياپي در تخت بيمارستانه من تنها پسر خانواده هستم هر بار كه پدرم اين سه ماه بيمارستانه بايد فشار اينكه خداي نكرده نكنه پدرم فوت كنه و بار عاطفي خواهرام رو دوشمه نميخام بگم حقمه استفاده از امتيازش ولي خدا وكيلي أيا مني كه ٣ماه هرروز تو بيمارستانم با اون اقا پسري كه پدرشون بالا سرشونه و نون و ابشو ميزارن دهنش و همه جور إمكانات داره كه درس بخونه يكي ام؟؟؟
  خرج بيمارستان هم كه بايد بديم يه بار از طرف همين بنياد كه ميگيد بهمون كلي امتياز ميده نيومدن ملاقات بگن أيا اين ادم زندس يا مرده؟بچه هاش كم و كسري دارن يا نه ؟؟؟
  به والله كه خيلي بي انصافيه اين حرفا همه ملت فقط به اين نگا ميكنن كه اينا سهميه دانشگاه ميگيرن و معاف ميشن از پشت پرده كه خبر ندارن
  اينم در نظر بگيرين و مطمين باشين اگه خدايي نكرده جنگي بشه بازم پدر وامثال پدر من هستن كه ميرن تو ميدون جنگ دقيقا مثل اون زمان كه بدون هيچ چشم داشتي رفتن و جلو دشمن بعثي واستادن

  1. سلام: این سهمیه که دوستان و منتقدان میگویند مشروط به آنستکه طبق مصوبه اخیر مجلس 85 نمره فرد قبولی را بیاوری وگرنه اگر این 85 درصد نمره فرد قبول شده را نیاورندارد سهمیه ای اعمال نمیشود

 35. اگر شهيد براي رضاي خدا جهاد كرده دليل براي سهميه فرزندان وجود ندارد چرا كه كار و در امد حلال براي همه افراد جامعه واجب است و اين عدالت نيست عده اي با نام سهميه از هر موقعيتي بهره مند باشند .
  حضرت علي بعد از خلافت به طلهه و زبير كه از فرماندهان لشگرش بودند از بيت المال همان قدر بخشيد كه اسيران تازه مسلمان شده بهره مند بودند .اين عدالت علي با جمهوري اسلامي سازگار نيست

  همه حق دارند از موقعيت هاي حكومت اسلامي عادلانه و مساوي بهره مند شوند.

 36. اقایی که میگی سهمیه حق فرزند شهید نیست واقعا برات متاسفم.حتما فکر میکنی با این سهمیه و بقول شما ناحقی جای پدر برای ما پر میشه؟؟نه برادر من,یه تار موی بابای من به هرچی ثروت و مقام می ارزه ,بعضی وقتا میگم چرا باید بابام واسه ناموس و امنیت بقیه میرفت جونشو میداد که الان من و امثال دخترایی مثل من درد بی تکیه گاهی رو تو این جامعه گرگ صفت بکشیم که همشون به سهمیه ما حسادت کنن بدون اینکه شعور داشته باشن ما تموم عمرمون حسرت یک لحظه داشتن پدرو کشیدیم و ارامش الانشونو مدیون من و امثال من هستن .اگه پدر منم مثل پدرای شما دلبسته لذتهای دنیوی میشد الان وضع منو و تو این نبود الان ناموس تو تو خونه عربای بی همه چیز بود و تو هم معلوم نبود سرنوشتت چی میشه.انقد پست و بی وجدانی که همه چیزو مادی میبینی .اگه 25% سهمیه استخدام واسه خانواده شهداس 75% اون ظرفیت برای افراد عادیه تو که سوادت نمیرسه جزء اون 75% باشی لطف کن به اون 25% هم کار نداشته باش

  1. شما در مورد درصد ها درست میگین اما مسئله اینه که متقاضی های اون ۲۵ درص اگر ۱۰۰ نفر باشن متقاضیان ۷۵ درصد ۱۰۰ هزار نفرن
   مثلا در کنکور تجربی ۵۰ هزار نفر برای کسب ۲۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها رقابت میکنن ۵۳۰هزار نفر برای ۷۵ درصد باقی مونده ک اصلن عادلانه نیست

 37. بین من و تویی که الان داری کنار خانواده راحت زندگی میکنی نباید فرقی باشه؟؟موقعی که همه اعضای خانوادت باهم میرین تفریح و گردش اون موقع یاد مارو میارین که جای پدر تو زندگیمون خالیه بخاطر اینکه تو راحت با خانوادت به گردش بری؟؟؟؟؟تو خوشیا هم همینطوری قضاوت میکنی؟؟؟یکبار به خودت گفتی چی رو از ما گرفتن و در ازاش چی رو دادن؟؟؟گور بابای پول و مقام همش مال تو و امثالت ولی فقط یک روز بابامو بهم بده که به همه حیوون صفتا نشون بدم که منم پدر دارم و منو مامانمو تنها گیر نیارن و آزارمون ندن.
  منی که پدرمو از دست دادم تا تو کنار پدرت آرامش داشته باشی باید یه فرقی بینمون باشه.من از نظر تو آسایش دارم چون از لحاظ مالی دولت تامینم کرده اما تو آرامش داری چون پشتت به پدرت گرمه,فقط بهم بگو آسایش میتونه به اندازه آرامش ارزش داشته باشه؟؟بهم بگو حاضری عوضشون کنی؟؟؟

  1. خداوندفرزندنوح که پیامبرخدابودروبه هلاکت رساندتابه مردم بفهماندهیچ امتیازی برای هیچ کسی درنظرگرفته نمی شود وانسان هارا براساس اعمال صالحشان ارزیابی می کنند

  2. خانوم بحث اینا نیس حق دارن کسایی ک پدرشون شهید یا جانبازن امتیاز داشته باشن ولی به ضرر بقیه تموم باید بشه؟من کنکوری که دارم میخونم تا شب بعد قبول نشم یه شخص با سهمیه قبول شه؟اگه واقعا خود خونواده شهید اینو قبول داشته باشن که عدالته معلومه جبهه رفتن بی دلیل بوده چون جبهه رفتن که عداللت برقرار شه بعد عدالتم اینه که من تلاشگر قبول نشم؟هرکی مشکلات خودشو داره این نیس که خونواده شهید و جانباز تو بدبختی بقیه مردم تو ارامش کامل و خوشی و صفا اوتا رفتن جبهه دمشون گرم نوکرشونم هستیم نوکر خونوادشونم هستیم ولی وقتی اینده 1میلیون نفر دانشجو رقم میخوره این غلطه حتی اگ تعداد کمی از این اشخاص سهمیه دار باشن که الانم کم نیستن بخاطر مدافع حرم و…

 38. ینی چی برای خانواده و فرزنداشون بی عدالتیه؟
  همونقدر ک اون آدمایی ک جبهه بودن سختی کشیدن خانواده شون هم سختی کشیدن…
  اینکه هر شب سرشونو رو بالشت میذاشتن و منتظر خبر سلامتی عزیزترین کساشون بودن اینکه دلهره ی اینو داشتن ک مبادا بلایی سرشون بیاد اندازه ی ی جبهه رفتن بیشتر سختی داره.

 39. تفاوت خونواده های شهدا با خونواده های بدسرپرست چیه؟
  من خودم ب شهدا و خونواده هاشون خیلی احترام میزارم و معتقدم هستم ک این سهمیه ها حقشونه وباید ازاین سهمیه استفاده کنن ولی ب اینم معتقدم شما که میگی من پدرم شهید شده و تو پشتت ب پدرت گرمه و در آسایشی و میری تفریح خیلی از بچه های بد سرپرستو ندیدی! شما حداقل میدونی پدرت اون دنیاست.میتونی سرتو بلند کنی و باافتخار بگی پدرم شهید شده!اما من چی که پدرم منو با مادرم ترک کرده و نمیدونم کجاس!!شما تو دانشگاه میتونی درس بخونی اما من چی که دوسال دانشگاهم عقب افتاده و پدری نبود که مخارج دانشگاهمو بده و مادرمم از دستش کاری برنمیادتا بتونم درس بخونم که خدا شاهده دو سال تموم دارم برای یک قرون پول دور آگهی های روزنامه خط میکشم که تو این دوسالم هیچ جا به یک دختر دیپلمه کار ندادن ک ندادن!!اگه شما بعد از شهادت یا جانبازی یا ازادگی پدرت اسایش نداشتی والله منم بخاطر تشنجایی ک پدرم به خونواده وارد کرد اسایش نداشتم.شیش ساله یه روز خوش ندیدیم چون هرروز تو خونمون دعوا بود..یه پدری ک جز خودش هیشکیو نمیدید.مدام مادرمو کتک میزد.ما فقط کارمون گریه و گریه و گریه..فک میکنی ما تفریح داشتیم؟نه عزیزم نداشتیم..پدرم بود قبلا..میرفتیم خونوادگی تفریح به ولای علی هربار دعوا راه مینداخت که تفریحمونم عزا میشد!!حالا میگی پشت شما ب پدراتون گرمه!؟!!داداش بیست و پنج سالم از کارای پدر من دق کرد.پنج ساله داداشم زیر خروارها خاک خوابیده!! منکه امیدی به ازدواجم ندارم چون هرکی میفهمه بابام نیس میره و پشت سرشم نگاه نمیکنه!نه گلم منکه به شخصه میتونم بگم از پدر هیچ خیری ندیدم!و خیلی چیزای دیگه که اینجا نمیشه گفت!!خیلی وقتا تو قنوت نمازام ارزوی شهادت یا مرگ کردم چون واقعا اززندگی خسته شدم..خیلی از ادما هم دلمونو شکستن چون بابایی نداشتیم که ازمون دفاع کنه..مادرم ارزوی کربلا رفتن داشت ثبت نام کرد واس کربلا اما پدرم اجازه نداد که بره میدونی چرا؟؟!چون دلش نمیخاد خوشی مادرمو ببینه یعنی کلا دلش نمیخاد خوشی خونوادمونو ببینه..پدر..پدر..منکه هیچوقت طعم پدر خوب داشتنو نچشیدم..پدر من هیچوقت حالش خوب نبود هیچوقت..همیشه خونوادمونو زیر مشت و لگد خفه میکرد از بچگی من داداشم خواهرم همه رو میزد به قصد کشت..قبلا داداشمو به درخت بسته بود باچوب به طرز فجیعی زده بودش.یه مرتبه مطلع شدم مامانمو خواسته خفه کنه..تو سر خواهرم لیوان پرت کرده سرشو شکست!سرمن یه مرتبه شکست به جای دلداریای پدرانه کتکم میزد!بخاطر یه آمپول ده هزار تومنی که من مصرفش نکردم میخاست منو از بالکن خونه پرت کنه پایین ..به مادرم گفته بود برو لبه ی پنجره وایسا تامن هلت بدم پایین!!دیگه چیا بگم ازاین بشر!!به ولای علی قسم وضعمون خیلی بده و امیدمون فقط به خدا و امام رضا ع که خودش درد غریبا رو میفهمه..حالا میفهمی خیلیام هستن که هیچی به جز مرگ آرومشون نمیکنه!ناگفته نماند در به در دنبال کارم برای عمل چشمم…حالا من موندم و یه خاهر و یک مادر که هر سه ازاین دنیای عذاب آور به طرز فجیعی خسته شدیم…

  1. خواهر گلم حتما پدر بزرگت هم با پدرت بد اخلاق بوده تحمل کن و توسل به خدا و نماز رو فراموش نکن ، پدرت هم ببخش
   همه با سهمیه مخالفن

  2. خدا بهتون صبر بده من همیشه گفتم اونایی که بد سرپرستن خیلی سختشونه خیلی باز بابای آدم فوت کنه یه پس اندازی داره یه حقوقی ولی بندگان خدا بد سرپرستا چرا نرفتین زیر پوشش بهزیستی آخه اونا وظیفه دارن به شما کمک کنن

  3. سلام خواهر گلم در این کشور خیلی چیزها هست که خبر نداریم
   کاش به قران توجه میکردیم در مورد فقرا چه گفته
   شهدا ی عزیز برای خدا جهاد کردند انتظار پاداش از خدا داشته باشند نه از مردم ببینید امام علی چه گفته شما را فقیران شما را قران اما توی این کشور چه کمکی به فقیران میشه کدام مسؤل عالی از گروه فقیران هست نیست چون نمیخوان فقیران بالا بیان

 40. من فرزند جانبازم.اینو بگم شماهایی که اینقد ناراحت سهمیه داشتن ما بودین یک روزم نمیتونین جای مایی که هرشب با داد و بیداد پدرای موجی مون با گریه خوابیدیم صبح با چشم پف کرده رفتین امتحان دادیم باشین.چه با سهمیه چه بدون سهمیه همینطور که تو مدرسه شاگرد اول هستیم مدرک زبان عالی داریم تو کنکور هم موفق میشیم ولی من نگران اینده مملکتیم که با کسایی که زندگیشونو برا ناموسشون دادن اینطور کردن.

  1. واقعا درکتان میکنم بنده 17 ساله هستم و فرزند جانباز نمیتونم بگم چه سرکوفت ها و چه رنج ها که به خاطر این سهمیه به من وارد شده تا جایی که حودمو باختم و هر روز با اعصاب ناراحت به سر کلاس میرم واقعا نمیدونن که ما چه شرایطی داریم امیدوارم یکی باشه که یکی مثل شما و من را درک کند امیوارم هر جا باشید موفق باشید

  2. اره

   پس حق مارو کی میخاد بده
   مایی ک هیچ امتیاز خاصی ننداریم

   مجبوریم شب وروز درس بخونیم
   حتی من اوم میشناسم قرص میخوره
   دارو مصرف میکنه ک شبا هم بتونه بیدار باسه درس بخونه
   انوق خیلی راحت ما رو له میکنن از ما بهتر میشن
   انوق اگه گذشته شما تلخ بود
   اینده ما ب نابودی کشیده میشه…..

   ما منکر فداکاری ایثارگران نیستیم ولی چرا من دلنش اموز ساده تقاص شو پس بدم
   چراما باید از حق و حقوق برا شما
   بگذریم

   ب ایثارگرا امتیاز بدن
   ولی جوری نشه ک این امتیاز دادنا
   حق وحقوق دیگرانو زیر پا بزاره

 41. فعلا که مملکت دربست مال همین خانواده ایثادگرا هست.بقیه باید 5سال بین دانشگاه وبعد2سال سربازی بعد یه عمر بیکاری ولی اونا دیپلم نگرفته سر کار با حکم رسمی بدون کسورات .اینه عدالت علی!!!@!!!!!!!

 42. پدر من یه کارمند ساده بود که در حین مأموریت تو اداره تصادف کرد و فوت کرد. پدر چند تا از دوستام که شغل آزاد و… بودن تو بمباران کشته شدن. میخوام بدونم پدر من بیشتر برای انقلاب و کشور خدمت کرد یا پدر اونها که الان اونا که اغلب ناهنجار بودن و نمیتونستن سیکل بگیرن با سیکل تو اداره و بانک استخدام شدن و بعدش با سهمیه و اختیارات حذف و اضافه اختصاصی رفتن لیسانس گرفتن و به هر کدوم هم که لیسانس رو اونم با این وضع میگیرن یه فوق لیسانس افتخاری! میدن و بعد تو فیش حقوقشون هم یه اضافه اختصاصی میگیرن؟؟ البته وضع من و امثال من هم بد نیست. فوق لیسانس از دانشگاههای سراسری گرفتیم و داریم تو کارگاه مبلسازی و سبزی فروشی و… کار میکنیم. بماند که با حقوق مستمری و وضع مالی خانواده و یتیمی و نگاه اطرافیان با چه وضعی درس خوندیم. خدا رو شکر ما عاشق کشورمون هستیم…

  1. یعنی کسانی که شغل ازاد دارن ایرانی نیستن یا افتخار شهید شدن نصیبشون نمیشه یا هم کارمندا و اقشار دولتی فقط واسه این مملکت زحمت میکشن متاسفم واسه استدلالت

 43. سلام پدر و بابا بزرگم جفتشونم تو جنگ موجی شدن
  هشت سال مداوم هم جنگیدن
  هر روز هم تو خونه دعوا راه مینداختن ولی تا آخرین لحظه زندگی بابا بزرگم و حیات بابام حتی ی قرون هم از بودجه مملکت نخوردن
  سهمیه هم ندارم
  عوضش به بابام افتخار میکنم که با تمام مشکلاتش هنوز هم کار میکنه
  خودمم کارگری میکنم
  مفت خوری افتخار نیست تقوا داشته باشین

 44. اونایی که با این امتیازات به جایی رسیدنددرآخرت نمی توانندجواب انسان هایی که زحمت کشیدندولی حقشان راپایمال کردندرابدهند.

 45. کاملا موافق با این مقاله ام ای کاش رای گیری عمومی انجام می شد متاسفانه بی عدالتی زیاد فرزندان شهدا حقوق مکفی ووام های عالی وکلاس کنکور ومعلم خصوصی مجانی دارن موقع قبولی دانشگاه واستخدام سهمیه دارن همین می تونه باعث دلسردی همه باشه اساتید دانشگاه هم حق استفاده از این سهمیه رو ندارن

 46. تازه به قول گفتنی اونا کجا اندیشه انقلابی دارن چند در صدشون اندیشه انقلابی داشتن این حق کشیارو روا نمی داشتن ما بدبختا باید جور قانون های مسخره تو نظام وبی پولی وبیکاری رو بکشیم تازه باحفظ حجاب از انقلاب پاسداری کنیم اونا با ولخرجی وخوشگذرونی بی حجابی خوش بگرونن

 47. تازه صب تا پسین منت سرمون بزارن واس خاطر ما رفتن برا خاطر خودشون ودلشون رفتن واعتقاداتشون اینقد از امتیازات ناحق استفاده کردن وبه همجا رسیدن بعد اسم خودشون رو گذاشتن شجره طیبه اسم مارو آسیب های اجتماعی

 48. فرزندان عزیز شهدا مگه خودتون از امنیتی که پدراتون ایجاد کردن استفاده نمی کنین شمام به پدراتون مدیونین حالا وقتی از تمام سهمیه ها تون استفاده کردین به جایی رسیدین لطفا به داد این مملکت برسین بزارین بچه های مام این گوشه موشه ها یه درسی باهزار سختی و دلسردی خانواده هاشون بخونن فقط خواهشا اون موقع برای خودتون سهمیه قایل نشین که آره سهمیه باید به بچه های ما تعلق بگیره برای حوزه های حساس چون ما ایران رومتحول کردیم بزارین بچه های ما کافر هام یه نفسی بکشن

 49. /واژه ی مظلوم عدالت کودکان فریب خورده با سو استفاده از ارزش ها/ اگر فرزندی بیاورم اوراجوردیگری تربیت خواهم کرد تابتواند حقش را از جامعه شعار زده که به اسم عدالت وارزش هزاران بی عدالتی را خود پرورانده بگیرد فرزندگی که طعمه ی سو استفاده گران ومطامع دولتمردان نشود

 50. با سلام ،من يه همكلاسي داشتم كن خنگ بود و خيلي بي استعداد !چون سهميه داشت الان كارمنده ميگم كه ارزش داره بخاطره سهميه اين چنين افرادي بيان كارمند بشن ؟ آه مردم گيراست

 51. هرکی سهمیه میخواد بسم الله . باب جهاد باز شده. مشتاقان الرحیل.. بشتابید.. برید با داعش بجنگید. از بچه های 17- 18 ساله فاطمیون که کمتر نیستید؟ بفرمایید سوریه با داعش بجنگید و سهمیه رو برای فرزندانتون به ارمغان بیارید. آقای دانش طلب اول از همه تو. اگر فکر میکنی سهمیه خیلی لقمه دندون گیریه برو بجنگ. جانباز و اسیر بشی بدست داعش به خودت میدن. بری اون دنیا به زن و بچه ات. منتها اوج شجاعتت نشستن پشت کیبورد و زبان درازی به حق بچه یتیمه..

 52. سلام ب همگی..بچه جانباز یا شهیدی ک میگی بابا بالای سرت نیس یا مشکل روحی داره..خیلیا بابا ندارن مث من ..حقوق هم نداشت ک فوت کرد..مادرم با بدبختی منو بزرگ کرد..ب زور برام کتاب میگرفت تا درسمو بخونم و بیسواد نمونم و واسه خودم کسی بشم..ولی چی شد..با اینکه جزو شاگرد زرنگا بودم و دوسال از صبح تا شب میخوندم ولی با رتبه ۹۰۰پزشکی نیاوردم و همکلاسیم ک یه دختر لاابالی بود و همش گشت و گذار میکرد و ب زور دیپلم گرفت و نمیتونست یه مساله عادیو حل کنه و فرق معده انسان و مرغ رو تشخیص نمیداد با رتبه ۱۵۰۰۰ اونم با سهمیه پزشکی میخونه..چرا ؟مگه فرق من و اون چی بود؟اون ک پدر داشت..هم شغل داشت هم جانباز بود..کلی هم بهشون زمین و وام بلاعوض دادن..آخه اون چطور میتونه یه بیمار رو مداوا کنه..من از ته قلبم دوس دارم بیمارا رو معالجه کنم..چرا الان من پزشک نیستم و اون بی مخ داره ب جای خوندن ولگردی میکنه..آخرشم بعد از ده سال ب زور مدرکشو میگیره میاد من نوعیو ناکار میکنه..خدایا خودت ب داد من و مملکتم و نسل آیندمون برس..

 53. من خودم فرزند شهید هستم بابام خلبان بود و سال ۱۳۸۸ شهید شد من میخوام بدونم یعنی چی که تا تقی به توقی میخوره میگن طرف سهمیه داره؟من وقتی ۶ سالم پدرم شهید شد دقیقا تو سنی بودم که نیاز به پدرم داشتم تازه خیلی هم به بابام وابسته بودم و دوستش داشتم و دارم .الانم خیلی ناراحت میشم وقتی هر جا میری میگن طرف سهمیه داره .یعنی چی که سهمیه داره؟ خیلی از همین فرزندای شهدا یا جانبازا با وجود درس عالیشون و تلاشی که میکنن بازم مردم میگن با سهمیه قبول شد . یعنی اصلا تلاششون به چشم نمیاد فقط بخاطر اینکه سهمیه داریم….

 54. سلام
  کسانی که به دوپینگ سهمیه ای بچه های شاهد و ایثارگر اشاره و اعتراض میکنند چرا به این مطلب توجه ندارند که اگر بچه های شاهد هم پدرانشان زنده بودند می توانستند مثل پدران شما بچه های خود را با معلم خصوصی و کلاسهای تقویتی، بهترین اساتید دوپینگ کنند و رتبه فرزندان خود را تک رقمی کنند؟
  آن روزی که آن رزمنده یا جانباز و یا شهیدانی که امروز شما فرزندانشان را به تمسخر میگیرید جان خود را در کف دست گذاشت و جلو توپ تانک دشمن تا آخرین نفس ایستاده ، بعضی در آرامش مطلق در آغوش خانم هایشان لمیده بودند و مشغول ساخت فرزند با استعداد بودند.
  حرف زدان و ادعا داشتن خیلی راحت است اما این را بدانید که سهمیه در مقابل آن از جان گذشتگی پدران این شیرمردان نه تنها کم است بلکه هیچ است.
  شما و امثال شما باید بدانید و بفهمید که آرامش تمام اعضای این مملکت مدیون خون به ناحق ریخته ای پدران غیور و دلیر هم این بچه هاست نه افرادی که از ترس به کشورهای آن طرف آب فرار کرده بودند و در بهترین دانشگاههای دنیا مشغول تحصیلات خود و فرزندانشان بودند
  معلوم است کسانی که دهان خود را به ناحق باز میکنند نفهمیده اند که دشمن یعنی چه ؟ مگر 30 کشور ابرقدرت دنیا همدست نشده بودند که خاک این کشور را بر باد دهند و ثروتش را به یغما ببرند ؟
  آنهایی فقط درد این خانواده ها را میفهمند که از جنس خودشان باشند نه کسانی که خود و فرزندانشان جرات بیرون رفتن از منزل را نداشتند و از سوسکهای درون منزل خود خواب قرار نداشتند.
  سهمیه نه تنها کمک است بلکه دولت جمهوری اسلامی باید امکانات و تسهیلات بیشتری به آنها عنایت نماید

 55. ای کسی که خودت سهمیه داری یا اینکه سهمیه ای هم نداری و خودت رو شیفته سهمیه داران معرفی میکنی! بیا و جواب بده
  خودت حاضری یکی از اعضای خانوادت یا حتی خودت بری زیر دست جراحی که رتبه کنکورش 22 هزار بوده اما اومده و سر پزشکی نشسته و باز با سهمیه به زور تخصص گرفته
  کسی که سطح علمی,صلاحیت و هوش لازم برای اینکار رو نداره!!!!!!
  و دوستان سهمیه دار!تورو خدا اشک تمساح نریزید
  این حناها مدت هاست که برای ملت رنگی نداره
  “سهمیه را نمی خواهیم اما پدرانمان را به ما پس دهید”
  تاوان تنبلی و مفت خوری تو رو باید مردم بدن؟
  تو پدرت در راه خدا شهید شده یکی خانوادش ولش کردن در بهزیستی! شخص تو با اون چه فرقی می کنی که تو باید هلت بدن تو دانشگاه اون بیچاره بشه حمال!تو برای ملت چی کار کردی؟
  یا اصلا تقصیر اونی که پدرش شهید نشده چیه ؟
  ما همه عاشق جهاد در راه خداییم. اما این رفتار حق به جانب و طلب کارانه از ملت درست نیست!
  پدران شما برای خدا جهاد کردن نه برای اینکه شما عین زالو خون ملت رو بمکید!
  من مادرم در جنگ صدمه دیده اما هیچ وقت هیچ جا ثبت نشد وگرنه الآن جانباز 30 درصد بود
  اینو گفتم که ناله سوزناک چشمان پدرم و …. از این حرفا سر ندید!!!!!
  در ضمن انتقاد به کل سهمیه هاست اعم از هیئت علمی

 56. بخش سهمیه ها هیچ ربطی به نظام و …..این چیز ها ندارد این یه قانون بین المللی است که همه جای دنیا به جنگ زده ها …اسرا وخانواده هاشون …..الویت های خاصی میدهند…و چیز عجیبی نیست دولت ها فقط به خاطر حفظ وبقای خودشون این کار ها رو انجام میدهند و همه جای دنیا این قوانین اجرا میشه میتونید با یک جستجوی ساده در گوگل از قوانین و فرانسه داره در ایران اجرا می شود و البته خیلی از اون ها هنوز محقق نشده است. جست وجو کنید…

 57. بخش سهمیه ها هیچ ربطی به نظام و …..این چیز ها ندارد این یه قانون بین المللی است که همه جای دنیا به جنگ زده ها …اسرا وخانواده هاشون …..الویت های خاصی میدهند…و چیز عجیبی نیست دولت ها فقط به خاطر حفظ وبقای خودشون این کار ها رو انجام میدهند و همه جای دنیا این قوانین اجرا میشه میتونید با یک جستجوی ساده در گوگل از قوانین و فرانسه داره در ایران اجرا می شود و البته خیلی از اون ها هنوز محقق نشده است. جست وجو کنید…

 58. مطرح کردن این موضوع تو همچین زمانی واقعا مضحکه. کسی دوس داره سهمیه داشته باشه به باباش بگه بره سوریه خودش بندازه رو مین ی سهمیه نصیبیش بشه البته اگ جرئتشو دارههه !!!

 59. تو کشور ما حق خانواده ایثارگران ضایع شده
  آواز دهل از دور خوش است!
  این سهمیه ها و … ذره یی از کار اونها را جبران نمیکنه

 60. از قدیم گفتند: آواز دهل از دور خوش است!
  مطمءنا مشکلات خانواده های شهدا آنقدر زیاده که بود و نبود ۵% سهمیه دانشگاه نمیتونه گشتیشی بر گره های زندگیشون باشه…
  سخت نیست!!! کافیه فقط یک لحظه فکر کنیم که آیا اگر همین الان به من بگن بدون آزمون در هر رشته و هر دانشگاه تراز اولی خواستی برو تحصیل علم کن اما در عوض جان پدرت یا برادرت رو بگیریم! یا نه فقط یک انگشت پدرت را قطع کنیم!!!!!!
  اگر حاضر شدی اینکار را انجام بدی پس حق اعتراض به سهمیه این بندگان خدا را هم داری واگرنه ….
  آرامشی که تو در کنار پدرت داری را هیچگاه سهمیه نمیتونه به فرزند شهید بده…
  اگر کسی خیلی این دادن سهمیه براش دردناکه و غیر قابل تحمل میتونه خیلی راحت خودش هم ازش استفاده کنه !!!!
  امروز ما برای حفظ امنیت مرزهامون نیاز به مدافع امنیت و ایثارگر داریم کافیه پدران گرامی نام نویسی کرده و عازم شوند اگر لیاقت شهادت داشته باشند و نیت خیر، یک ماهه شربت شهادت را ننوشند نهایتا یکساله به شهادت میرسند و درب استفاده از سهمیه فرزندان نیز به رویشان گشاده خواهد شد…
  این گوی و این میدان…
  البته کار هر کس نیست خرمن کوفتن
  گاو نر میخواهد و ….

 61. کسی که کارگره و در حین کار آسیب می بینه با کسی که برای نجات کشورش بدون هیچ دستمزدی جنگیده و شهید شده فرق دارند لطفا این دو موضوع رو با هم مقایسه نکنید در ضمن اگر این موضوع ناعادلانه است پس لابد اختلاس های میلیاردی و رسیدن به مقام های دولتی با پول و پارتی عادلانه است.

 62. سهمیه به این معنا که حق قشر خاص گرفته بشه
  به قشر دیگه داده بشه بی عدالتیه
  شهدا حقی دارند به گردن کل مملکت
  نه فقط دانشجو و جویای کار و سرباز
  اگر خانواده شهدا حقی دارند باید از بیت المال
  که حق کل مملکت حقوق یا مزایا بگیرند
  نه اینکه حق مظلوم را بخورن و بدهند به اینا
  من که جویای شغلم خوب از روی فقر و بیکاری هست
  چرا حق منو میخورن میدن به خانواده شهدا.
  مگر شهدا فقط بخاطر من شهید شدن.
  بارها فرصتهای خوب شغلی پیش اومد ولی بخاطر این سهمیه ها
  حقم را خوردن و استخدام نشدم
  من راضی نیستم
  خدا باعث و بانی این سهمیه ها را نبخشه

 63. سلام.من خودم هم جانبازم هم آزاده و هم خانواده شهید و هم رزمنده با جبهه زیاد.اما شدیدا با داشتن امتیاز برای همه مخالفم چه کنکور.سربازی و…فرزند پسر هم دوتا دارم.خودم هم در دانشگاه 7 ترمه در کارشناسی تحصیل کردم در رشته ای که تسلط داشتم و دوست داشتم.از سهمیه هم در هیج جا استفاده نکردم.حتی پرونده را که بررسی کردم آزادگی ام ثبت بنیاد شهید نشده است.دعا میکنم قانونی بیایید همه اینها حذف شود فرزند من هم با توان و لیاقت خودش در دانشگاه قبول شود سربازیش را هم برود آدم شود زیر خودش را بتواند جمع کند بچه ننه بار نیایید بالاخره با رنج و تلاش خودش بجایی برسد.خودم که ایثارگرم از هیچ تسهیلاتی بهره نبرده ام چرا بچه ام مفتخوری کند.

 64. این قانون بی عدالتی اشکار است…من بی سوادی را می شناسم که با همین سهمیه فرزند جانبازی در رشته ی پزشکی تحصیل میکند…. این قانون گذاران تقاص کارشان را خواهند داد….

 65. با سلام و احترام به همه دیدگا هها
  اگر همه دوستان با انصاف به مساله نگاه کنن ، وجود امکانات و تسهیلات برای اعضای محترم خانواده شهدا و ایثارگران حق مسلم این عزیزان است. اما نکته مهم در نحوه ارائه این تسهیلات است. بارها دانشجویانی دیده شده که با سهیمه به دانشگاههای سطح بالا وارد شدند اما بدلیل ضعف در پایه ی علمی ، درخشش خاصی نداشتند. هدف چیست؟ آیا ورود به دانشگاه یا استخدام شدن ملاک است؟ آیا توانایی کافی و خدمت خالصانه به مردم معیار بهتری نیست؟ اگر کسی تفوا داشته باشد جایگاهی که شایستگی آن را از هر لحاظ ندارد ، تصاحب نمی کند.
  پس چه خوبست که تسهیلات و خدمات به حق ارائه شده به این عزیزان در راستای ارتقای سطح علمی و توانایی های این عزیزان باشد تا استعدادهای آنها شکوفا شود و بتوانند در رقابتی برابر شایستگی های خد را اثبات کنند.

 66. با سلام . به نظر من باید سعی کرد عدالت را رعایت کرد . مثلا اگر جایی دو نفر را می خواهند یک نفر با سهمیه و یک نفر دیگر را بدون در نظر گرفتن سهمیه قبول کنند که نه سیخ بسوزه نه کباب.

 67. شماکه اززندگی خانوادهاشون خبرندارین چراالکی قضاوت میکنیدمن خودم پدرم هفت ساله شهیدشده وموقعی که شهیدشدخواهرکوچیکم دوسالش بودهیچکس اززندگیمون خبرنداشت خواهرم شش ماه شبانه روزگریه میگردبایدمیبردیمش روی قبرپدرم میخوابیدهمه الکی قضاوت میکنن میگن بهشون میرسن منکه هیچ رسیدگی ندیدم کاش همین سهمیه ام نبودسهمیه براچمونه بخداحاضرم تموم زندگیموبدم حتی حاضرم جونمم بدم فقط یه لحظه پدرموبغل بگیرم برین خداروشکرکنین پدردارین ،توی زندگیتون یه امیدبزرگ دارین درس خوندن وقتی یکی ازمهم ترین افرادزندگیت کنارت نیست هیچ ارزشی نداره خواهرم کلاس اول که بودمدرسه نمیرفت میگفت من باباندارم چرابایدبنویسم باباآمد.اون هرروزکه برمیگشت خونه میرفت توی اتاق گریه میکردمیگفت دوستام باباشون میاددنبالشون .اینوگفتم تاآدمای اطرافم چشماشونوبازکنن همینجوری فقط سهمیرونبینن زندگی سختمونم هست اینم میتونن ببینن البته اگه واقعادنبال دلیل واقعیش هستن

 68. ما اگه ازسهمیه استفاد۶ میکنیم شما شک نکن اگه خدایی نکرده دوباره جنگ یا اتفاق ناگواری بخواد واس این مرز وبوم بیافته باز ما فرزندان ایثارگران وشهدا هسویم که مدافع این آب وخاک میشیم ما شجاعت رااز پدرامون به ارث بردیم

 69. سلام
  امتیازات فرزندان رزمندگان در تمام دنیا یک مسئله طبیعی است ولی اینها بایستی قوی تر از این حرف ها باشند که با حرف و شایعه از مردم جدا بشن , امتیاز یا سهمیه بایستی کنترل شده و با بررسی تایین بشه مثل تولید مدرک تحصیلی به جامعه خسارت نزنه .
  خانواده شهدا هم بایستی در خدمت مردم باشند نه خدای نکرده امتیازات و توجه مردم اونها …
  در مورد امتیازات و سهمیه یا بند پ که در جامعه ما خیلی مورد توجه هست بایستی به ورود نیرو کار به ادارات اشاره کرد که حدود 70% یا بیشتر با بند پ وارد ادارات دولتی میشن و یا بجای خانواده ( پدر یا مادر ) بدون ازمون جذب میشن , حرف و حدیثی که در مورد خانواده شهدا زده میشه یکی از گروهایی که دامن میزنند (کسانی که بدون آزمون وارد شدن ) .
  جالت تر اینکه تعداد فرزندان شهدا که از این سهمیه استفاده کردند از اول انقلاب تا امروز حداکثر 1% مستخدمین دولتی میتونند تشکیل بدن و همشون تا چند سال قبل نیرو کار محسوب میشدن و اینها هیچ دخالتی در متن قانونی که در مجلس تصویب میشه نداشتند . اما بند پ بیش از 70% بدون ازمون به روشهایی که عموم مردم اطلاعی ندارند جذب میشن .
  عجیب اینکه ما کلا 180 هزار فرزند شهید داریم الان دیگه نه سنشون میخوره که بخواهند کار بگیرند یا از سهمیه دانشگاه استفاده کنند ولی هنوز یکسری از حقشون در دانشگاه صحبت میکنند که فرزندان شهید چرا بایستی سهمیه داشته باشند اونها قبول بشن ما بخاطر سهمیه اونها جذب نشیم (در آزمون سراسری 96 جمعاً تعداد 929 هزار و 791 داوطلب ثبت‌نام نموده‌اند ) ماشالله رکود دانشگاه و مدرک تحصیلی در دنیا شکستیم . فرزند شهید که دنبال مدرک میره دانشگاه آزاد

  با تشکر

 70. و تو چه می دانی که کسی که پدرش سال کنکور بدترین نوع سرطان را داشت و چند ماه مانده به کنکور فوت کرد چیست سهمیه بخورید و خوش باشید اگر به خدا معتقد اید که خیلی از شما سهمیه ای ها نیستید باید به او جواب بدهید
  جولان باطل ساعتی ست ولی جولان حق تا روز قیامت است _امام علی علیه السلام

 71. بنام خدای شهیدان مظلوم
  این تنگ نظری و حسادت است که این نظر میدهد.
  فرزندی که از دوره شیرخوارگی سایه پدر را بالای سر نداشته و از همه امتیازات زندگی بهره مند نبوده و سختی های بسیاری کشیده چرا نباید از طریق سیستم دولت امتیازاتی داشته باشد مگر نه اینکه پدر ایشان برای آرامش و آسایش این مملکت رفته است.
  اگر پدر داشت همه گونه حمایت بالای سرش داشته و برای حمایت تحصیلی و شغلی و ازدواج ..
  اما وقتی پدر نیست چی؟
  یک حقوق معمولی هم که به خانواده میدهند یکعده چشمشان در میاید که پول خون شهید را میگیرند.
  بله شما پدر و عزیزتان را حاضرید با این امتیازات عوض کنید
  تنگ نظر و حسود نباشید.
  والسلام

 72. ما هر کی باشیم حق نداریم به نام دین و به نام شهید تو این مملکت تبعیض قائل بشیم چرا یه خانواده شهید2800000حقوق میگیره و کارگر بدبخت زحمت کش 900000هزار تومان کجای این عدالت؟اینا آبروی اسلام و شهدا و امام رو با تبعیض هاشون بردن
  مگه شماها از امیزالمونین بالاترین ؟برادرش جناب عقیل از بیت المال سهم اضافی خواست و حضرت داغ گذاشت رو دستش

 73. چرا عده ای فقط باید ایثار کنند و بقیه در امنیت زندگی کنند وظیفه حکومت حمایت از ایثارگران است وما باید قدردان ایثارگران و فرزندان شهدا و جانبازان باشیم.امنیت کشور مدیون تلاش انهاست.

 74. یعنی هر کی باباش شهید و جانباز نیست زندگیش گل و بلبله؟! باباهای دیگه هم مریض می شن ؛ باباهای دیگه هم بستری میشن؛ باباهای دیگه هم فوت میکنن !!!! درد مردم رو نمی رسید لااقل نمک‌به زخمشون نپاشید! ما نمی گیم خانواده ایثارگر هیچی نداشته باشه ؛ ما میگیم اونا داشته باشن ما هم داشته باشیم ؛ نه اینکه دارایی اونها به قیمت محرومیت تام بقیه از امکانات و فرصتهای مختلف باشه.

 75. این مملکت چقدر بی عدالتی درونش وجود دارد واقعا کسانی که میان اینجا و به فرزندان جانبازان و شهدا به خاطر سهمیه هایشان مورد ظلم قرار میدهند انسانی دورو و بی فکر و عقیده هستند چون میبینند خودشان به جایی نرسیده و بلخ و حسادت خود روی این فرزندان خالی میکنند

 76. نتیجه این سهمیه های الکی دادن میشه همین پزشک های بی سواد و …..بعد میگن چرا پیشرفت نمیکنیم چرا به شهرستانیا سهمیه میدین میارینشون تهران کسی هم بالا سرشون نی جو میگرتشون فکر میکنن چه خبره بعد بچه های تهرانو میکشین شهرستان .خب سهمیه هم میدین یجوری بدین که هرکی شهر خودشو بمونه تا این فسادا کم شه

 77. با سلام خدمت امام زمان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) …

  سلام به همگی … این متن رو با توجه به پست های قبلی می نوشتم …

  من فرزند جانباز 50 درصد هستم …

  آهای اون هایی که می گید ، سهمیه حق فرندان شاهد نیست … با این موضوع زیاد کاری ندارم . بحث من بیشتر درباره اون تهاجم و رفتار و اون نگاه هاتونه …

  این تهاجم ، این زخم زبون ها ، این بد نگاه کردنا به خاطر چیه ؟
  به خاطر این که فرزند شهیدی تا به حال پدرش رو ندیده ، اینکه تا به حال نمی تونسته پدرش رو بغل کنه – پدرش رو بوس کنه یا حتی فقط به پدرش نگاه کنه …
  به خاطر این که فرزند جانبازی فکرش یکسره مشغول درد و ناله آثار جنگی پدرشه ، اینکه مجبوره از خیلی از کار های روزانش بزنه تا به پدرش کمک کنه …

  شاید هم به خاطره سهمیه های بالا (مثلا یک صفر از رتبه کنکور کم میشه !!! که اصلا چنین نیست ) ، ماشین های خارجی( مثل پورشه)! ، خونه های ویلایی ! ، باغ های سرسبز !، وام هایی با بهره کم ! و…
  این ها همه حرف های شماست ولی واقعا همین طوری هست که شما میگید !!! ؟؟؟ خدا کنه که همینطور باشه …

  پول مال و ثروت به چه دردی می خوره . البته همون هم نیستا ولی گیرم که هست …
  اگه شما پدر بالای سرت بوده ، توی خوشی ها کنارت بوده ، جایی کمک می خواستی همیشه یار و یاور و همراهت بوده ، تکیه گاهت بوده …
  ولی برای یک فرزند شهید و… این ها معنایی نداره ، چون پدری نیست …

  فکر کن پدرت نمی تونه راه بره ، شب و روز توی رخت خواب افتاده …
  به نظرت اون فرزند جانبازی که پدرش توان راه رفتن نداره ، تونسته بچگی بکنه … با پدرش بازی بکنه ، دنبال هم بدون و…

  فقط برو سراغ آلبوم عکس هاتون ، هر عکس خانوادگی که باباتون توش هستن ، بابات رو از توی تصویر حذف کن …
  به نظر خودت ، اصلا چنین تصویری که همه توش دارن می خندن ؛ شکل میگیره ؟؟؟

  شاید بگید که پدر من و… در حین مثلا کار ساختمانی ، فوت کرده (خدا رحمتشون کنه ) یا مجروح شدن … هر چند که احترام اون ها هم واجبه چرا که برای در آورد لقمه ای حلال و… دچار سانحه شدن …
  اما لطفا جون کسی که برای دفاع از اسلام ، میهن ، ناموس و من و شما داده و شهید شده رو با کسی که طی یک حادثه فوت یا مجروح شدن مقایسه نکنیم .
  شهدا و جانبازان با اطلاع از این که ممکنه در این راه و هدف مقدس حتی جون خودشون رو از دست بِدن رفتن و چه حماسه هایی که نیافریدند .
  البته ؛ نمی دونم ، شاید که نظر شما این باشه که اصابت گلوله ، شیمیمایی ، موج گرفتگی ، اسارت و شکنجه همه این ها به طور تصادفی اتفاق افتاده باشه یا سانحه است !!! ولی واقعا همین طوره ؟؟؟

  اگر میگید که چرا از کسی که پدرشون رو طی حادثه ای از دست دادن حمایت نمی شه ، ما هم همین رو می گیم … مگه کسی هست که بد کسی رو بخواد !؟

  در پُست های قبلی و در جواب فرزند جابازی که گفت : «از پدرشون که جانباز اعصاب و روان هستن سیلی خوردن …»
  گفتن : « که پدرشون باهشون خیلی بد رفتار میکنن » و پدرشون رو با جانبازان اعصاب و روان مقایسه کردند، به نظر خودتون درسته که چنین کسی که رو با فردی مقایسه کنیم که سالم بوده ( تاکید میکنم که سالم بوده ) و رفته و سلامتی خودش رو به خطر انداخته ( جانباز های اعصاب و روان که از مواد شیمیایی یا موج گرفتگی و… دچار بیماری اعصاب و روان شدند ) …

  در آخر ، چند تا از دوستام برای سهمیه شاهد با کنایه بهم گفتن :
  « خوش به حالت … کاش بابای ما هم یه دو – سه روزی می رفت جنگ .»

  بله دوست عزیز ، (پدر خودم رو عرض میکنم) :

  فقط ای کاش بابای شما 7 سال به دور از خانواده و در بدترین شرایط به اسارت رژیم بعث عراق می بود
  ای کاش 7 سال طعم درد و رنج شکنجه های دشمن رو می چشید
  ای کاش باباتون شیمیایی می شدن (گاز شمیایی خردل) تا میدیدی چه دردی داره
  ای کاش باباتون موج گرفتگی داشتن تا میدیدی چه رنجی داره …
  ای کاش باباتون خیلی چیز ها رو نمی تونستن بخورن ، سیب ، پرتقال ، هندوانه ، سبزی ، کاهو و… ( از ساده ترین چیز ها مثال زدم )
  تا به حال شده باباتون ، از شب تا به صبح از درد خوابش نبره ؟! چند بار ؟ هرشب خوبه !؟
  تا به حا شده باباتون،در یک بازه زمانی کوتا 20-25 تا فقط آمپول پنی سیلین بزنن؟! شده ؟
  تا به حال شده ، باباتون روزی فقط 20-30 تا فقط قرص اعصاب بخورن ؟! شده ؟
  فکر کنم اگر این مقدار رو به یک آدم عادی و سلام می دادن ، یه بلایی سرش می اومد …

  تا توانی دلی به دست آور دل شکستن هنر نمیخواهد

  نشده دیگه ! اگه شده بود ، هیچ وقت چنین حرف هایی رو به راحتی نمی گفتید …

  با تشکر

 78. این وظیفه هر دولتی هست که از رزمنده و کسی که از جونش مایه گذاشته و برای دفاع از مملکتش رفته دفاع کنه چرا به این فکر نمیکنید که شما ها سایه ی پدر سالم رو بالای سرتون دارید و خانواده شهدا و جانبازان از این نعمت محرومن اگر هم که بود ونبود پدر تو زندگیتون بی تاثیره فرصتی هست که شما هم پدراتون رو راهی عراق و سوریه کنید تا شما هم از این امتیازات استفاده کنید پس به جای حرف مفت و اراجیف کمی فکرکنید

 79. ما کلا ملت نمک نشناسی هستیم شهدا رفتن واسه ناموس من و تو جبهه و جونشونو دادن تا ممککتی باشه که پدرو مادر ما بتونن با ارامش کامل مارو بزرگ کنن و ما اواره و تو سر خور عرب ها نشیم اونوقت میگیم حق فرزندان شهدا باید با ما یکی باشه به نظرتون خودخواه نیستید ما مملکتمون ،عزت و ابرومون ،ارامشمون رو از غیرت پدر همین بچه ها داریم پس خیلی بهشون مدیونیم مواظب حرفاتون باشید از خدا بترسید و انقدر سطحی نگر نباشید الان چون ارامش دارید یاد حق و حقوقتون افتادید که دست فرزندان شهداست خدای نکرده اگر فردا درگیر جنگ شدیم خودتون میزارید پدرای بزرگوارتون بره جنگ و شما رو به حال خودتون رها کنه بعدم اگر برنگشت انتظار ندارید دولت حمایتتون کنه واقعا تاسف باره نگاهتون به خانواده شهدا

 80. پدر من هم جانبازه و هم عضو هیئت علمی ولی سهمیه اش رو هنگام جنگ نگرفت و با تلاش خودش مدرکش رو از بهترین دانشگاه گرفت
  ولی وقتی من کنکور دادم و دید هم کلاسی های من که سطح درسیشون که از من خیلی پایینتر بود پزشکی و دندون قبول شدن ولی من با وجود فاصله کمم دارو سازی مجبور شدم پشت کنکور بمونم و دید چطوری من تو اون سال جلوی چشاش داشتم نابود میشدم واقعا خودش رو لعنت میکرد که چرا جا رو واسه ادمای بی سواد تر از من خالی کرده
  تا وقتی که چنین قانون های نا عادلانه ای وجود داره حتی اگه بعضی ها از این سهمیه ها استفاده نکنن ادمایی که شایستگی کمتری دارن جاشونو پر میکنن. اشتباه خیلی از پدران ما هم این بود که جاشون رو واسه آدمایی خالی کردن که با وضع چنین قوانینی یه کاری کردن که هم خارش تو چش دیگران بره هم تو چش بچشون .

 81. درسته که برای خانواده های جانبازان و ازاده ها دولت باید سنگ تمام بگذارد و حقوقشان را تا جای ممکن ادا کند ولی ادا کردن حقوق عده ای با گرفتن و زیر پا گذاشتن حقوق عده ای دیگر عین بی عدالتی است. نمی شود که برای عده ای به اندازه کمتر از 2درصد جمعیت شرکت کنندگان کنکور 25درصد ظرفیت در نظر گرفت و برای 98درصد باقی 75درصد
  نمیشود کسی که رتبه اش 5000کشوری شده نتواند در رشته مورد علاقه اش قبول شود در حالی که کسی با کمترین سواد با رتبه بالای 100000در همان رشته قبول شود
  همش هم تقصیر قانون گذاره ولی با این حال هیچ کس حق توهین و تمسخر این عزیزان رو نداره و کسی اگه زور داره باید زورش به اونهایی برسه که جوری صندلی های دانشگاه رو بین خودشون تقسیم می کنند انگار ارث پدریشونه و به بقیه هم اصلا فکر نمیکنن.

 82. به نظرم فقط باید به خانواده های شهدا و جانبازانی که صدمه وارد شده بهشون خیلی زیاده مثل جانبازان موجی و شیمیایی و بقیه جانبازان فقط خودشون سهمیه برسه اونم با رعایت عدالت بین بقیه شرکت کنندگان کنکور. از حق نباید گذشت فرزندان خیلی از جانبازان از جمله خودم واقعا اونقدر مستحق نیستیم.

 83. واقعا بی عدالتیه من دانش اموز پایه دهمم اما وقتی میبینم یه مشت بیسواد صرف اینکه آقققا زاده اند باید تو کنکور یجوری بچپونندشون دیگه دانشگاه خوب و.. امکانات عالی اونوقت منی که میخوام پزشکی دانشگاه تهران قبول شم از این حق خودم که میخوام با تلاش و علم خودم قبول شم معاف میشم چرا چون که ۴ هزار و خورده ای تا همین الان از دانشگاه تهران آققققا زاده اند که پس فردا همینا درسته همین بی سوادا میشن پزشک و منم خیلی نخبه باشم میشم پرستار بعدشم اونا با جون ملت بازی می کنند …. من که از حقم نمیگذرم امید وارم که خدا خودش این کشورو از شرشون پاک کنه

 84. سلام سارا خانم: من کارمند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و کارشناس تخصصی این موضوع هستم، و بودجه وآیین نامه ها را اشراف دارم، وقتی ادعایی داریم سعی کنیم ادله کافی برایش داشته باشیم و گرنه ممکن است هدای ناکردههر حرفی به زبان بیاید و بیان گردد ، اولا به جانبازان اگر از کار افتاده کلینک یا حالت اشتغال باشند فقط یک حقوق پرداخت میشود و بنیاد در قبال جانبازان کارمند یا کارگر حقوقی پرداخت نمینماید مگر آنکه فاقد شغل باشند و از کار افتاده هم باید باشند که مبلغ یک ومیلیون ششصد هزار تومان برای سال 97 به ایشان پرداخت میشود که حقوق پایین برای یک جانباز با درصد بالای جانبازی است و این جانباز اگر سرکار باشد که از محل خدمت خود حقوق میگیرد مثل سایر کارمندان، در مورد فرزندان شهدا ، حقوق با رسیدن به سن قانونی در صورت عدم ادامه تحصیل قطع میشود و اگرا دانشگاه برود حداکثر تا 25 سال و ضمنا به کل یک خانواده شهید اعم از فزرندان و همسر شهید روی هم یک حقوق پرداخت میشود که روی هم حقوق شان برای سال 97 کمتر از دو و نیم میلیون تومان است مثلا اگر شهیدی دارای دو فرزند باشد یا سه فرزند یک حقوق را دریافت میکنند و آنهم به حساب همسر شهید میرود و اصولا پرداختی جداگانه ای یا حقوق جداگانه ای به این خانواده ها نمیدهند، پس میانگین حقوق دریافتی یک خانواده شهید اعم از فرزند شهید و مادرش(همسر شهید) در قالب یک حقوق پرداخت میشود و مبلغش حدود 2 و نیم میلیون تومان است، ضمنا بسیاری از قوانین ایثارگران به دلیل عدم وجود منابع مالی دولت سالها استکه اجرا نشده و این بندگان خدا صدایشان هم در نیامده، من خودم قبل از اینکه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی(برنامه و بودجه) مشغول شوم فکر میکردم رسیدگی و اوضاع ایثارالله و خانواده های شهدا خواست و ذهنیت جالبی نداشتن ولیک وقتی که خودم کارشناس این حوزه شدم دیدم بسیاری از امتیازات به دلیل محدودیت مالینک برای دولت قابلیت اجرایی ندارد و فقط همین معافیت از سربازی است که اگر شخصی هم یتیم باشد به ایشان معافیت از خدمت سربازی با موضوع معافیت داده میشود، بله اگر دولت اعتبار داشت و بهترین کلاس فوق برنامه و اساتید را میگذاشت شاید در سهمیه ها میشد بحث کرد که تجدید نظر شود ولیکن یک بحثی مطرح هست اگر بار علمی فرزندان ایثارگران کم است که نمیتوانند دروس دانشگاه را بگذرانند و در مورد تحصیلاتشان پس تحصلات به حد کفایت دارند که مدرک از دانشگاه گرفته اند و مضافا اینکه فرزندان ایثارگران بین خودشان آزمون میدهند؛ ودر آخر باید گفت زمینه توسعه اقتصادی یک کشور پیش شرط آن امنیت است که مرهون مجاهدتهای شهدا و جانبازان است
  و مضافاز در تحقیقی که ما انجام دادیم نسبت به سایر کشورهایی که درگیر جنگ شده اند ما کمترین امکانات را داده ایم و مضافا این کشور ها اغلب متجاوز بوده اند مثل آلمان و آمریکا ضمنا از لحاظ تکریم سربازان نیز قابل قیاس با ما نیستند و همواره از این اقشار تکریم و قدردانی میشود

 85. سلام: این سهمیه که دوستان و منتقدان میگویند مشروط به آنستکه طبق مصوبه اخیر مجلس 85 نمره فرد قبولی را بیاوری وگرنه اگر این 85 درصد نمره فرد قبول شده را نیاورندارد سهمیه ای اعمال نمیشود

 86. همه جور مدلی داریم ما هم داریم فرزند شهیدی متولد68 که لاک جیغ ناخنش تو اداره پاک نمیشه به زور مقنعه سرش کرده امده اداره .با من که دوازده سال سابقه کار دارم حقوق مساوی داره تازه همش هم داره اعتراض می کنه حقوقم کم است به جای شکر گذاری .ارباب رجوع هم از دستش به عذابه کار کسی را راه نمی اندازه . کارش هم تو اداره فقط خبرچینی و حرف دراوردن برای دیگران است. خود شیطان به شکل انسان .رییس هم ازش می ترسه میگه این پشتش گرم است . سهمیه دانشگاه در الیسانس و فوق داشته سر کار راحت امده هواپیما نصف قیمت .تازه می تونه بره دکترا بخونه چهارسال نیاد اداره و کامل حقوق بگیره .
  این کجاش انصاف است دهها مورد می شناسم پدر دارند اما با وجود استعداد درخشان بیکارند و در فقر و شرمندگی خانواده اند.سهمیه یه بار دو بار نه تا اخر عمرو حتی برای استخدام.

 87. ضمنابر اساس کدام عدالتی باید حقوش با من یکی باشه چرا اینقدر باید پایه حقوقشون بالا باشه دو سال دیگه از رییس هم حقوقش می زنه بالا به کدام حقی و انصافی . مالیات نی دهند
  این دختر پاسدار و ادامه دهنده راه پدر است یا … این که فقط داره پدرش را بد نام می کنه بشینه خونه کمتر ابروریزی داره .

 88. منکه شخصا راضی نیستم این همه وقتمو گذاشتم درس خوندم بعد به اونا سهمیه داده میشه همه درصدام بالای 20درصده ولی چون هیچ سهمیه ای ندارم رتبم شده 100هزار این عدالته؟این احپق پروریه.وقتی اونا توی بهترین مدارس شاهد درس میخونن وقتی همه امکانات مالی رو در اختیارشون میزارن وقتی توی کلاسای رزمندگان برای کنکور اموزش میبینن حتی کلاس های قلم چی رو ک ما برای هر کلاس 700هزار تومن پول بدیم اونا با سهمیه 200هزار تومن خرج میکنن.توی دانشگاهم تاثیر میدن توی کار هم تاثیر میدن من جلوی تمام اونایی ک این کارو میکنن رو اون دنیا میگیرم.

 89. خدا نگذره از بنیان گذاره این سهمیه , انصافا این درسته که من و دوستام که شبانه روز زحمت کشیدیم بریم دانشگاه ازاد یا دولتی شهرستان اونوقت دوستم که هیچی نمیخوند میره دولتی تهران,ایا این انصافه؟

 90. به خود ایثارگران و رزمندگان تسهیلات بدین.این اوج نامردیه که یکی رتبش اندازه شارژ ایرانسل شده بعد به جای من که شب تا صبح عین ماشین فقط درس میخوندم بشین رو صندلی های دانشگاه های درجه یک.به نظر من هرچی بهشون میگن مردم حق دارن.چون این قانونای بی عدالتی خون مردمو کرده تو شیسه که مجبور میشیم بریم خارج با هزار تا مشکل و بدبختی اون رشته ای که میخوایم رو بخونیم.بچه های رزمنده مشکل دارن درست.بهشون کلی تسهیلاو و خونه بدین راحت زندگی کنن چرا اخه حق من بیچاره رو میخورید؟به خدا این عدالت علی نیست.اینا قانونای اسلامی نیست.ضداسلامیه.ضدعدالته.من که نمیگذرم.

 91. سلام دوستان
  بیایید خودمونو گول نزنیم اگه نیم ساعت در این مورد فکر کنیم میفهمیم که آیا این نوع سهمیه ها حقه یا نه
  حالا من به اونایی که از سهمیه استفاده میکنن کار ندارم این قانونه حالا یا درست یا اشتباه و اونا هم از این موقعیت استفاده میکنن. بنده اعتقاد دارم باید به خانواده های شهدا و جانبازان اهمیت داد چون شرایط و سختیهایی رو تحمل کردن و گذروندن و میگذرونن که نمیشه فهمید و درک کرد، مگه خودمون تو اون شرایط قرار بگیریم. بله این ها همه درست اما موضوع اعطای تسهیلات و امکاناته که باید راجع به اون بحث و بررسی موشکافانه ای صورت بگیره که با دادن حقی بزرگ به کسی یه ناحقی بزرگتر صورت نگیره. این عزیزانی که از نعمت بزرگی چون پدر محروم بودن و به تبع اون از نعمتها و لذتهای بسیاری نیز محروم شدن وظیفه حکومته که به اونها به شایستگی رسیدگی کنه اما باید دید این رسیگی، احترام و عزت دادن به آنها از راه علمی جایگاهی داره یا نه و آیا باعث گرفتن حقی از دیگران میشه یا نه.

 92. سلام دوستان
  بیایید خودمونو گول نزنیم اگه نیم ساعت در این مورد فکر کنیم میفهمیم که آیا این نوع سهمیه ها حقه یا نه
  حالا من به اونایی که از سهمیه استفاده میکنن کار ندارم این قانونه حالا یا درست یا اشتباه و اونا هم از این موقعیت استفاده میکنن. بنده اعتقاد دارم باید به خانواده های شهدا و جانبازان اهمیت داد چون شرایط و سختیهایی رو تحمل کردن و گذروندن و میگذرونن که نمیشه فهمید و درک کرد، مگه خودمون تو اون شرایط قرار بگیریم. بله این ها همه درست اما موضوع اعطای تسهیلات و امکاناته که باید راجع به اون بحث و بررسی موشکافانه ای صورت بگیره که با دادن حقی بزرگ به کسی یه ناحقی بزرگتر صورت نگیره. این عزیزانی که از نعمت بزرگی چون پدر محروم بودن و به تبع اون از نعمتها و لذتهای بسیاری نیز محروم شدن وظیفه حکومته که به اونها به شایستگی رسیدگی کنه اما باید دید این رسیگی، احترام و عزت دادن به آنها از راه علمی جایگاهی داره یا نه و آیا باعث گرفتن حقی از دیگران میشه یا نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *